Partner sekcie:
  • PRESBETON
  • SAUTER

Podlahové trendy 2015

image 75471 25 v1

Plánujete renováciu a neviete, aké možnosti ponúka dnešný trh v oblasti podlahových materiálov a vyhotovení? Ak sa chcete dozvedieť, aké podlahy sú aktuálne a ktoré budú vládnuť interiérovému dizajnu v najbližších mesiacoch, ponúkame vám prehľad tých najhorúcejších podlahových vychytávok.

1. Veľkoformátová dlažba

Absolútnym hitom posledných mesiacov je veľkoformátová dlažba – rôzne rozmery, ale aj tvary. Dlažba už nie je tvorená iba typickými štvorcami, ale aj obdĺžnikmi či inými tvarmi. Pod pojmom veľkoformátová si môžete predstaviť dlažbu, ktorej rozmery presahujú 0,5 m (počítajúc rozmer jednej strany) – od dlažieb s rozmermi 30 × 60 cm až po dlažobné kusy s veľkosťou napríklad 80 × 80 cm. Výhody veľkoformátovej dlažby sú nesporné – charakterizuje ju jednoduchšia údržba aj vyššia hygienickosť (keďže podlaha, na ktorej je položená veľkoformátová dlažba, má menej škár). Okrem toho je veľmi estetická a menšie priestory vie krásne opticky zväčšiť. Vzhľadom na to, že jej inštalácia je náročnejšia a cena vyššia, je dobré, ak kladenie takejto dlažby zveríte do rúk skúseného odborníka – rozbitie takejto dlaždice vás totiž vyjde omnoho drahšie ako rozbitie klasickej malej dlaždičky.

Korok
Kedysi veľmi populárny korok upadol do zabudnutia pre svoju nízku odolnosť voči vlhkosti, veľmi často sa totiž stávalo, že korkové diely sa po nalepení na podlahu pri určitej vlhkosti začali deformovať a odliepať od podkladu. Druhým negatívom, prečo korok odišiel z domácností takmer tak rýchlo, ako prišiel, bola jeho jednotvárnosť – k dispozícii bol iba v jednom odtieni. Avšak dnes sa tieto negatíva podarilo odstrániť a korok sa opäť dostal na výslnie. Nielen pre svoju ľahkosť, izolačné a akusticko-tesniace vlastnosti či jednoduchú inštaláciu, ale aj pre ekologickosť, ľahkú údržbu a skvelý pocit pri chôdzi po korku naboso. Zoženiete ho vo viacerých farebných variáciách, hrúbkach aj veľkostiach.

2. Kvalitný vinyl

Vinyl, prípadne gumená dlážka (linoleum), tak ako ho poznáte z čias spred 20 rokov, zmenil svoju tvár na nepoznanie. Dnes to už nie je iba nudný, občas praskajúci jednotvárny jednofarebný povrch. Výrobcovia tak zdokonalili svoje technológie, že vinylová podlaha môže byť na pohľad nerozoznateľná od akéhokoľvek materiálu, na ktorý len pomyslíte – či už chcete mať vzhľad drevených parkiet, bambusu, mramoru, či dokonca rôzne nekonvenčné vzory a farby. Pre výrobcov vinylových podláh nie je nič neuskutočniteľné – čo sa týka farby, vzoru, či dokonca 3D povrchového vyhotovenia, existujú stovky rôznych variantov.

3. Výrazné koberce

Ani koberec nemusí pôsobiť zastaralo, ak viete, ako ho zakomponovať do interiéru. Koberce – a najmä tie kvalitné a dizajnové – sa vracajú opäť do módy. Chôdza po nich je veľmi príjemná a zároveň môžu byť výraznými dizajnovými doplnkami celého priestoru. Obľúbené sú najmä veľkoformátové koberce s pásikavým motívom (či už farebné, alebo čierno-biele) a pixelované koberce, ktoré zvyknú byť výrazne farebné, takže sa stanú ústredným prvkom daného interiéru. Populárne je tiež vrstvenie kobercov (malý na celoplošný) alebo vlastné navrhovanie kobercov rôznych atypických tvarov.

4. Masívne drevené dosky

Klasika, ktorá nikdy nesklame, v tomto období prichádza v troch najpopulárnejších odtieňoch – espresso (ebenovo tmavá), sivá (rôzne odtiene neutrálnej sivej) a „vymývaná biela“ – tá pôsobí rustikálne a pripomína atmosféru časov dávno minulých. Masívne drevené podlahy sú síce cenovo náročnejšie, no sú skvelou investíciou do nehnuteľnosti, keďže až tak nepodliehajú módnym trendom a pri výbere kvalitného materiálu a správnej inštalácii a starostlivosti vydržia aj storočia. Vyššie spomenuté odtiene (atypické farby dreva) sa výborne hodia do populárnych seversky ladených interiérov, ale aj do chladných minimalistických či obľúbených rustikálnych príbytkov.

Text: Anna Martausová
Foto: Thinstock.com

Komentáre