image 74737 25 v2
Galéria(21)

Plne funkčný minibyt stvorili z izby pre služobníctvo

Partneri sekcie:

Viete si predstaviť plne funkčný byt s úžitkovou plochou 8 m²? Plocha, ktorá sa bežne zdá maličká aj pre jednu izbu, je základom pre obdivuhodný dizajnový počin štúdia Kitoko Studio. Architektom sa podarilo premeniť neútulný, kolobehom času poznačený minibyt na priestor, ktorý môžeme právom označiť za ukážku dokonalej synchronizovanej funkčnosti. Čo ich vlastne viedlo k tomuto počinu?

1
2
3
4
5
6
7
8

Pôvodne slúžili priestory tohto typu v starom Paríži ako izby pre služobníctvo, špeciálne pre opatrovateľky, ktoré sa starali o deti zaneprázdnených Parížanov. Keďže služobníctvo nepotrebovalo (podľa názoru ich pánov) žiadny luxus, ušli sa im len maličké izby, ktoré mali jedno okno a umývadlo, nič viac. Tieto izby boli považované za najškaredšie časti inak nádherných budov, ktoré sú výsledkom tzv. Hausmannovej renovácie, ktorú nariadil Napoleon. Postupom času, keď služobníctvo postupne zanikalo, sa tieto priestory zmenili na zanedbané izby, ktoré slúžili buď ako sklady, alebo boli ponechané napospas osudu.

Neustále zvyšovanie hodnoty Hausmannových budov však prinieslo novú výzvu – majitelia sa začali zaujímať, akým spôsobom by mohli byť renovované a využité aj tieto zabudnuté podkrovné kúty. K ich znovuzrodeniu prispeli viaceré faktory – najmä fakt, že výhľad z týchto izieb ponad historický Paríž je skutočne nádherný, potom samozrejme aj podiel priameho denného svetla, ktorý umožňuje podkrovné umiestnenie priestorov, a napokon súkromie vďaka oddeleniu priestoru od všetkých ostatných častí budovy.

Ďalšou alternatívou, s ktorou prišli dizajnéri, je pospájanie viacerých pôvodných osemmetrových jednotiek a vytvorenie priestranného tvarovateľného loftu. Klient však chcel zachovať súkromie jednotlivých obývateľných jednotiek, a preto sa museli popasovať s touto neľahkou úlohou.

„Napriek malému priestoru musí byt spĺňať podľa požiadaviek nášho klienta všetky základné funkcie súčasného bývania – musí v ňom byť umožnené spať, jesť a základným spôsobom pripravovať jedlo, umývať sa a uskladniť maximálny možný objem predmetov. Priestor by mal garantovať absolútnu nezávislosť budúceho obyvateľa,‟ vyjadrili sa k projektu dizajnéri.

Vďaka konceptu švajčiarskeho armádneho vreckového nožíka, ktorý je svetoznámy pre svoju maximálnu funkcionalitu, sa im podarilo svoje zadanie splniť na sto percent. Profesionáli zvolili modulárny systém obrovskej vstavanej ”skrine‟, ktorá spĺňa maximum funkcií. Ukrýva posteľ, stôl, ktorý slúži ako pracovňa aj jedálenský kút, 2 stoličky, knižnicu, šatník, poličky na rôzne potrebné drobnosti či bielizeň. Okolo okna je vytvorený malý kuchynský kút. Oddelená kúpeľňa obsiahla všetko potrebné – WC, sprchový kút aj umývadlo.

Uznávame, že na každodenný život je tento bytík zrejme predsa len príliš stiesnený, no ako služobný byt pri častých pracovných cestách do Paríža alebo dočasné ubytovanie študenta či človeka, ktorý v Paríži začína žiť, je to ideálne vyriešený priestor, ktorý spĺňa všetky základné funkcie bývania.

Prehľad:
Klient: privátny
Lokalita: Paríž
Úžitková plocha: 8 m²
Rok realizácie: 2014

Text: Anna Martausová
Foto: Fabienne Delafraye
Zdroj: freshome.com, kitoko-studio.com