Historické priestory, ktoré ponúkli útočisko atraktívnym zmrzlinárňam

Koláž, interiér zmrzlinární
Zdroj: Yevhen Kariev, Barbora Kudelová, Martino Hutz Architecture

Zmrzlina, gelato alebo sorbet? Už dávno neplatí, že túto pochúťku dostanete len z chladiarenskej vitríny, pristavenej pred cukrárňou. Dopyt po nej je po celý rok a tak sa predaj zmrzliny postupne presunul do samostatných interiérov.

Rozlohou malé priestory bývajú častokrát výzvou aj pre architektov a dizajnérov. Nasledujúce realizácie sú príkladmi troch originálnych zmrzlinární, ktoré majú jednu vec spoločnú. Sú situované v historických budovách, v centre miest Mníchov, Odesa a Brno.

Zmrzlináreň Keep Banana, Martino Hutz Architecture

V bočnom krídle komplexu Sendlingerskej brány, na pešej zóne v centre Mníchova, je situovaná vegánska zmrzlináreň Keep Banana. Ako už napovedá samotný názov, zmrzlina je vyrábaná z prezretých banánov, ktoré už nie sú vhodné na predaj v obchode. Na toto ovocie odkazuje aj hlavná farba interiéru. Dve bočné steny a priečne vložený klenutý strop sú žiarivo žlté.

Malý, z ulice ľahko prehliadnuteľný predajný priestor architekti oživili. Presklené vchodové dvere sa dajú úplne otvoriť a prepájajú tak interiér s exteriérom. Pôvodné, oblúkovité ukončenie vstupného otvoru slúžilo aj ako impulz na vytvorenie tzv. vynútenej perspektívy.

Zmrzlináreň Keep Banana
Zmrzlináreň Keep Banana | Zdroj: Martino Hutz Architecture

Ide o techniku, pomocou ktorej je možné vytvoriť optický klam, napríklad že priestor alebo objekt je dlhší či vyšší ako v skutočnosti. V architektúre je táto metóda známa stovky rokov a štúdio sa inšpirovalo jedným z jej najznámejších príkladov – galériou v Palazzo Spada z roku 1635 od Francesca Borrominiho.

Od dverí vybieha najdlhšia kužeľovitá klenba, ktorá končí nad malým oknom za pultom. Zdôrazňuje najdôležitejšiu časť predajne a opticky predlžuje tento priestor. Zvyšné dve sú kratšie a zväčšujú miestnosť z pohľadu usadených hostí.

Zmrzlináreň Keep Banana
Zmrzlináreň Keep Banana | Zdroj: Martino Hutz Architecture

Pásikavá textúra žltých povrchov je zjednocujúcim prvkom dizajnu. Dopĺňajú ju dve biele steny a účelne riešený nábytok. Časť pultu je mobilná, čo umožňuje vysunutie až na hranicu ulice. Všetky vodorovné plochy v predajni sú z dubového dreva.

Keep Banana predstavuje šikovne riešený interiér, kde architekti skombinovali historickú techniku, moderný dizajn a ekológiu.

Zmrzlináreň Keep Banana

Autor: Martino Hutz Architecture
Projektový tím: Martino Hutz, Jacek Baczowki, Maximilian Friedmann, Méline Browarnyj
Dizajn: The Blank Space Studio
Klient: Keep Banana GbR
Celková plocha: 33 m2
Lokalita: mesto Mníchov, Nemecko
Dokončenie: 2021
Fotografie: s dovolením Martino Hutz Architecture

Zmrzlináreň ТАЮ, Sivak+Partners Studio

Na prízemí obytného domu, v historickej zástavbe mesta Odesa, sa nachádza zmrzlináreň ТАЮ. Slovo „taю“ [taju] znamená po ukrajinsky „roztápam sa“ a tak napovedá, aké je hlavné zameranie podniku – ponúka rôzne druhy zmrzliny, ale aj kávu a džúsy. Topí sa aj dizajn interiéru – klasicistický strop sa mení na hladké kovové krivky stien.

Po takmer pol roku od núteného zatvorenia bola zmrzlináreň znovuotvorená v júli tohto roka. Vybavenie ostalo nepoškodené a presne tak, ako ho architekti zanechali. „Dlho sme hľadali jednoduché riešenie, jednoduché materiály a jeden jasný nápad, ktorý by zjednotil celý interiér,“ vysvetľuje Štúdio Sivak+Partners. Architekti svoj výsledný návrh a technické riešenie  prispôsobili kontextu a jestvujúcim prvkom.

Zmrzlináreň ТАЮ
Zmrzlináreň ТАЮ | Zdroj: Yevhen Kariev

Veľkou výzvou bol bohato zdobený, pôvodný strop, ktorý sa nakoniec rozhodli ponechať. Priestoru dodáva výnimočnú, nadčasovú eleganciu. Odvážnym zásahom štúdia bol priestor doplnený o vlnité, kovové steny, jednoliatu podlahu z mikrocementu a mramorové zariadenie. Dva typy modernistických chrómových stoličiek pridávajú do interiéru bielu a čiernu.

Jednou z hlavných farieb je však fialová, ktorá sa odráža od povrchov v miestnosti po rozsvietení loga s názvom predajne. Toalete zas dominuje tmavomodrá podlaha. „Použili sme klasické riešenie. Keď je jedna stena zrkadlová a druhá pozostáva zo svetelného panelu, stráca sa chápanie priestoru, ktorý sa tak stáva zaujímavejším,“ popisujú zvyšok dizajnu toaliet architekti.

Zmrzlináreň ТАЮ
Zmrzlináreň ТАЮ | Zdroj: Yevhen Kariev

Osvetlenie je riešené veľmi neštandardne. Malé bodové lampy sú umiestnené po celej ploche steny v prístupovej chodbe a po štyroch v predajni. Za zmienku stojí, že štúdio si prototyp navrhlo aj vyrobilo samo. Vskutku originálny a netypický dizajn interiéru vytvoril zo zmrzlinárne priam až futuristicky  luxusné miesto.

Zmrzlináreň ТАЮ

Autor: Sivak+Partners Studio
Projektový tím: Dmitry Sivak, Ivanna Gaidarzhy, Yuliia Storozheva, Angelina Stelmakh
Klient: súkromný
Celková plocha: 74 m2
Lokalita: mesto Odesa, Ukrajina
Dokončenie: 2022
Fotografie: Yevhen Kariev

Zmrzlináreň Jěšte Jednu, Holky Rády Architekturu

Centrum Brna, Minoritská ulica č. 2. Na tejto adrese nájdete od roku 2021 zmrzlináreň s výstižným názvom Jěšte Jednu. Architektky mali neľahkú úlohu. Do malého priestoru zaklenutého valenou klenbou museli prehľadne umiestniť kuchyňu, sklad, zmrzlinový bar s kávovarom a mraziaci box.

Výsledné riešenie by sa dalo popísať tromi “O“ – odkaz, odraz a oblúk. „Koncept pracuje s históriou miesta, využíva klenby a oblúky a odkazuje na pôvod talianskeho produktu,“ vysvetľuje Barbora Kudelová. Biele a svetlo oranžové steny sú doplnené fialovo-čiernou farbou podlahy a textilného závesu.

Zmrzlináreň Jěšte Jednu
Zmrzlináreň Jěšte Jednu | Zdroj: Barbora Kudelová

Najdôležitejšou časťou zmrzlinárne je nerezový výdajný pult. Z bočných strán je obložený bielymi betónovými panelmi s kanelúrami, odvodenými zo starorímskych stĺpov. Priestor kuchyne a predajne je oddelený sklenenou priečkou. Od nej sa odrážajú dizajnové polkruhové svietidlá, čím sa miestnosť opticky zväčšuje.  Tri nerezové umývadlá v predajni, z ktorých je jedno určené pre zákazníkov, sú inšpirované tvarom fontán s pitnou vodou, populárnych v uličkách južanských miest.

Zmrzlináreň Jěšte Jednu
Zmrzlináreň Jěšte Jednu | Zdroj: Barbora Kudelová

V prijímacej časti sa nachádza vstavaný mraziaci box s téglikmi zmrzliny zo stálej ponuky. Okrem toho sú aktuálne dostupné príchute zverejnené na magnetických riadkoch, vyplnených výrazným tyrkysovým písmom. Vtipným detailom je doplnená staršia socha stojaceho muža v kúte pred pultom. V jednej ruke drží zmrzlinu v kornúte.

Na prvý pohľad veľmi jednoducho zariadený priestor zaujme detailmi so skrytým odkazom. Keď budete nabudúce v Brne, zmrzlináreň Ješte Jednu určte nevynechajte. Neoľutujete.

Zmrzlináreň Jěšte Jednu

Autor: Holky rády architekturu
Projektový tím: Barbora Kudelová, Kristýna Sirová
Dizajn: Steezy Studio
Klient: Jěšte Jednu
Celková plocha: 29,5 m2
Lokalita: mesto Brno, Česko
Dokončenie: 2021
Fotografie: Barbora Kudelová