Interiérový dizajn japandi spája Japonsko a Škandináviu

Partneri sekcie:

Jedným z najaktuálnejších módnych trendov interiérového dizajnu je štýl japandi. Ak ste o ňom ešte nepočuli, jeho názov vás prekvapí, ale je to len kombinácia dvoch slov: scandi a Japan. Dnes je obľúbený najmä vďaka modernej jednoduchosti a minimalizmu, ktoré sú spojené s rustikálnou atmosférou severského dizajnu.

Čo je to štýl japandi?

Spája moderný vkus škandinávskeho štýlu s nadčasovou eleganciou japonskej estetiky a vytvára štýl, ktorý obsahuje to najlepšie z oboch dizajnových svetov. I keď je každý iný, nie je ťažké pochopiť, prečo sú spárované. Hoci pochádzajú z rôznych častí sveta, stoja na podobných princípoch. Oba vychádzajú z minimalizmu, pred množstvom dekorácií uprednostňujú jeden dominantný prvok v priestore.

Keď sa spoja dánski Norm architects a japonské dizajnové štúdio Keiji Ashizawa
Bok dining table Ethnicraft sa hodí do jedálne v štýle japandi
Kolekcia nábytku Prologue pre Scanteak Japan vznikla tak že mladí dizajnéri z Outofstock odišli na pár dní do Japonska aby nabrali inšpiráciu
Nízky nábytok je typický pre japonský interiér
Škandinávske doplnky sú zamerané na vytvorenie pohodlia ktoré interiéru dávajú pocit domova
Sofa na ktorej vyniká štruktúra dreva
Rustikálny nábytok je prirodzený pre scandi dizajn aj estetiku wabi sabi
Zo spolupráce Norm architects a štúdia Keiji Ashizawa vzniklo skutočné japandi

Japonský verzus škandinávsky

To, čo dáva štýlu japandi šťavu, sú však práve rozdiely medzi oboma interiérovými dizajnmi. Japonský dizajn, ako je wabi sabi (vníma nedokonalé, jednoduché veci ako krásne, odmieta všetko nadbytočné), vyznieva elegantne, minimalisticky, čisto, ale pre nás Európanov niekedy až priveľmi sterilne.

Interiér penthousu Roberta de Niro na Manhattane v štýle wabi sabi
Interiér penthousu Roberta de Niro na Manhattane v štýle wabi sabi |

Škandinávsky dizajn a jeho rustikálne detaily takémuto interiéru dodávajú ďalší rozmer. Na druhej strane, typické škandinávske interiéry sú farebne dosť fádne, čo vie napraviť bohatá farebná paleta japonského dizajnu. Kombináciou oboch štýlov tak vytvoríme v interiéri to správne dizajnové napätie.

Japandi farby

Škandinávsky dizajn sa vyznačuje použitím ľahkých, neutrálnych odtieňov, prírodného dreva a jemných pastelových akcentov. Japonský štýl uprednostňuje bohatšie tóny vytvárajúce kontrast: tmavé morené drevo v kombinácii s doplnkami v čiernej a červenej farbe.

Prírodné tóny farieb a materiály

Väčšina interiérov v štýle japandi má tmavšiu základnú farbu, ktorú dopĺňa neutrálnym odtieňom. Typický „japandi kontrast“ vzniká použitím svetlejšieho dreva a výrazných odtieňov tmavosivej a čiernej. Monochromatickosť štýlu môžete zmäkčiť zeleňou a kvetmi izbových rastlín.

Japandi nábytok

Samozrejme, aj nábytok v tomto štýle by mal kombinovať japonské a škandinávske prvky. Zariadenie v japonskom štýle a rovnako aj v škandinávskom udrie hneď do očí – je jasne identifikovateľné. Ten pravý efekt dosiahnete skombinovaním nábytku oboch štýlov.

Zo spolupráce Norm architects a štúdia Keiji Ashizawa vzniklo skutočné japandi
Zo spolupráce Norm architects a japonského štúdia Keiji Ashizawa vzniklo „skutočné“ japandi |

I keď sú oba štýly definované čistými líniami nábytku a dôrazom na praktickosť, existuje niekoľko kľúčových rozdielov. Škandinávsky nábytok je najčastejšie zo svetlého dreva a jeho dizajn je uvoľnenejší, „farmársky“. Japonský je rafinovanejší, z moreného alebo nafarbeného dreva spracovaného do elegantne zakrivených tvarov.

Japandi obývačka

Kombináciou oboch štýlov podľa vašich priorít dosiahnete harmonický kontrast. Nebojte sa použiť zmes viacerých odtieňov a štruktúr dreva, zakomponujte nielen ostré, ale aj oblé línie. Vznikne jedinečný vizuálne pôsobivý a príjemne harmonizujúci efekt.

Kolekcia nábytku Prologue pre Scanteak Japan vznikla tak že mladí dizajnéri z Outofstock odišli na pár dní do Japonska aby nabrali inšpiráciu
Kolekcia nábytku Prologue pre Scanteak Japan vznikla tak, že mladí dizajnéri z Outofstock odišli na pár dní do Japonska, aby nabrali inšpiráciu |

 

Ako vybrať doplnky?

Interiérový dizajn japandi si vyžaduje doplnky z oboch štýlov. Keďže oba štýly uprednostňujú funkčnosť, veľa dekorácií tu nenájdeme. Škandinávske doplnky sú zamerané na vytvorenie pohodlia, ktoré interiéru dávajú pocit domova: plyšové koberce, vankúše, príjemné prikrývky.

Vankúše či luxusné prehozy na sedačke zjemňujú inak strohý japonský minimalistický dizajn

Japonské interiérové doplnky odrážajú východnú kultúru. Sú to vždy praktické, užitočné predmety.

Prečítajte si tiež – Interiérový trend japandi: Kombinácia severského scandi štýlu a japonského wabi-sabi

Zjednocujúci faktor

Oba štýly zjednocuje hlavne fakt, že uznávajú prírodné prvky a rastliny, ktoré do interiéru vnášajú život a harmóniu.

kandinávske doplnky sú zamerané na vytvorenie pohodlia ktoré interiéru dávajú pocit domova

Sabína Zavarská
Foto: Shinya Rachi, Jaana Niittynen, Tina Hellberg, Decoration channel, Milk decoration, Sainsbury’s Home, Monocot, Homevista, Mike Baker, Yasunori Shimomura, Norm architects