hravi milanski dizajneri
Galéria(7)

Hraví milánski dizajnéri

Partneri sekcie:

S dizajnom je to ako s hudbou. Sme presvedčení, že všetko už bolo vymyslené. A potom sa objavia nové nápady, melódie... Ani dizajnéri sanitárnej keramiky nemajú ľahkú úlohu. Aj v časoch, ktoré spotrebe veľmi neprajú, osviežujú trh svojimi vtipnými a hravými nápadmi.

2 big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
hravi milanski dizajneri 5692 big image
Nemôžeme sa čudovať, že práve tie najveselšie kreácie pochádzajú z dielní talianskych návrhárov. Do nadchádzajúceho roku prichádzajú s heslom maximálne zjednodušiť dizajn jednotlivých solitérov a zároveň zachovať plnú funkčnosť kúpeľňového zariadenia. Zjednodušovanie však nemusí byť nudné. Aj pri svojej jednoduchosti a čistote tvarov môže byť dizajn nápadný, vtipný, môže byť nositeľom netradičnej myšlienky, ktorá zákazníkov rozveselí pri každom vstupe do kúpeľne.

Dizajn z Talianska
Veľmi svieži vietor vanie z milánskeho dizajnérskeho štúdia Meneghello Paolelli Associati. Mladí muži, ktorí len nedávno prekročili tridsiatku, študovali na polytechnike v Miláne. Po skončení štúdia v roku 2004 zbierali skúsenosti v talianskych aj medzinárodných firmách a napokon sa rozhodli pre vlastnú cestu neustáleho hľadania a experimentovania. Predstavme si jednotlivé smery a typické produkty bližšie.

Purizmus
Vo svojom puristickom pátraní sa temperamentní južania Sandro Meneghello a Marco Paolelli dali inšpirovať škandinávskym prírodným štýlom. Už žiadne uzavreté skrinky alebo postranný nábytok na vyplnenie všetkých výklenkov. Naturalizmu je preplnenosť cudzia.

Na získanie pocitu priestrannosti a voľnosti stačí v kúpeľni drevený stolík s umývadlom. Roztiahnutím umývadla do šírky sa zmenší jeho hĺbka. Stáva sa akousi obnaženou odkladacou doskou a umývadlom v jednom. Rozľahlá odkladacia plocha ponúka dostatok miesta na uloženie bežných predmetov. Výsledkom snahy o tvarovú dokonalosť je neobyčajne plytké, jemne vyspádované umývadlo, ku ktorému patrí špeciálna batéria bez perlátora.

Naturalistické retro
Spomínaní milánski dizajnéri majú na svedomí nielen puristickú líniu, ale aj vyslovene hravý dizajn naturalistickej kolekcie. Z neoklasického sveta prebrali typický prvok štyroch podporných nožičiek na každom kuse nábytku a doladili jednotlivé solitéry jemne zvlnenými líniami, ktoré hneď na prvý pohľad zaváňajú rustikálnosťou. Svoj výtvor považujú dizajnéri za prelomový a sú presvedčení, že presne zodpovedá stratégii ich návrhárskej firmy neustále inovovať a ponúkať dizajnérske kúsky, ktoré budú otriasať trhom.
Pravda je, že vo svete sanity je čoraz ťažšie určiť dominantné trendy. Množstvo rôzne zameraných štylistov neustále pracuje na nových nápadoch, ktorými sa snažia zaujať. Aby sa vymanili z neprehľadného množstva ponuky, usilujú sa o produkty s osobitým charakterom a používajú zábavný, ale prepracovaný detail, ktorý má šancu zaujať.

Experimentovanie
Výsledkom snahy o originalitu, odlišnosť a inováciu je, že dizajnéri sa nechcú a nebudú držať tradičných tvarov umývadiel, záchodových mís alebo bidetov. Hľadajú nápady v úplne odlišných priemyselných odvetviach. Neklamným dôkazom je umývadlo v tvare šálky. Je to hold talianskej káve s malou dávkou irónie. Pôvodne to bola len taká hra s návrhmi, ale v konečnom výsledku sa zmenila na reálny vtipný kus keramiky ako narážka na pop-art s provokatívnym nápadom zo sveta konzumnej spoločnosti.

Výnimočný vizuálny priestorový dojem sa umývadlu-šálke rozhodne nedá uprieť. Uško šálky sa dá využiť na zavesenie uteráka, a ak potrebujete aj odkladaciu dosku, k dispozícii je podšálka. Zabudnite na nudné nohy k umývadlu, vo veľkom priestranstve vynikne vysoká šálka. Správne doladenie podporí možnosť vybrať si farebnú alebo materiálovú kombináciu.

Okrem experimentovania s tvarom je tu ešte ponuka novej farebnej palety. Bokom neostali ani žiarivejšie farby, ktoré vypĺňajú jednoduché čisté línie. Takmer futuristické tvary vlny na priestorovo úsporných umývadlových setoch pozostávajúcich z umývadla, zrkadla a skrinky osviežuje žiarivá červená či citrónovo žltá. Konzervatívnejším zákazníkom vychádzajú v ústrety overenou kombináciou čiernej a bielej.

Ocenení
Sandro Meneghello a Marco Paolelli usilovne pracujú na návrhoch pre rôzne spoločnosti. Neboja sa ani nových tvarov, ani nových materiálov, ako sami hovoria, idú až na hranicu možností. O ich tvorivom potenciáli svedčí celá séria ocenení od Red Dot Design Award cez Design Plus až po Young & Design. Vzhľadom na to, že sa nezameriavajú len na oblasť sanitárnej keramiky a armatúr, je takmer isté, že vo svete dizajnu o nich budeme ešte počuť.

Mária Nováková v spolupráci s Ing. Martinou Pospíšilovou, marketingovou manažérkou spoločnosti Poly System
Foto: Poly System

Článok bol uverejnený v časopise ASB.