image 86600 25 v2
Galéria(13)

Hájpark má silného génia loci

Partneri sekcie:

Až dosiaľ sme mali v redakcii pocit, že bytové domy, ktoré sú postavené skutočne na bývanie a pre skutočných ľudí, nájdeme takmer výlučne za hranicami našej krajiny aj našej staviteľskej reality. A potom sme videli Hájpark.

01
02
03
05
06
07
08
09

Na obhliadku vždy prichádzame so snahou o objektívny pohľad, snažíme sa nenechať ovplyvniť investorsko-autorským optimizmom. Ak by sme netradične chceli začať mínusmi projektu Hájpark, musíme objektívne priznať: nenašli sme žiadne.

Podozrenia sme mali tri: pod prvou etapou nie je parkovacia garáž, nasťahovaní majitelia parkujú pred domom. Námietku o pohodlnosti takéhoto riešenia pre obyvateľov nestihneme ani vysloviť. Náš sprievodca, architekt Drahan Petrovič, ktorý je jedným z trojice tvoriacej značku Imagine Development, si ju sformuloval sám rovno s odpoveďou. Podzemné parkovanie by znamenalo koniec existujúcej vysokej zelene, z ktorej bol vo vnútrobloku vytvorený park. Treba uznať, že vymeniť dospelé stromy za pohodlie prejsť suchou nohou z auta do bytu by bolo barbarské.

Autor návrhu parku Michal Marcinov a Ivan Juhás, skúsený záhradník, krajinný architekt a ďalší z „imagine“ trojice, povýšili svojím umením náletovú zeleň na originálnu zelenú oázu. A čo sa týka parkovania v garáži, pod druhou etapou, ktorá celý blok uzatvorí, si budú môcť miesta kúpiť aj obyvatelia z prvej etapy.

Vyššie nemusí byť lepšie

Podozrivé je aj využitie či skôr nevyužitie pozemku. Developer z neho nevyťažil maximum. Projekt Hájparku má stále rezervu vyše 2 000 m2 v indexe podlažných plôch. „Čo znamená, že sme napríklad mohli pridať jedno podlažie v druhej etape,“ objasňuje Drahan Petrovič, „ale neurobili sme to,“ dodáva, pričom sa pozeráme na úsek, ktorý má len tri nadzemné podlažia.

Neubránime sa myšlienke, že ide o značne neslovenský developerský postoj. S tým úzko súvisí ekonomika projektu. Presné čísla síce nepoznáme, ale ako je možné stavať tak ohľaduplne (voči existujúcej zeleni aj susedom), trpezlivo (príprava projektu pre vysporiadanie pozemkov trvala roky), férovo (subdodávateľom sa platí načas, hovorila som s jedným z nich) a bez generálneho zhotoviteľa, navyše takmer bez marketingu? Drahan Petrovič sa nad týmto podozrením usmeje:

„No, niečo nám ostalo.“ Ceny sa šplhajú k 2 200 €/m2 vrátane DPH, byty sú však aj v druhej etape, ktorá by mala byť hotová v polovici budúceho roka, rozchytané. „Nerobili sme žiadnu kampaň, marketing si robil projekt sám,“ vysvetľuje Drahan Petrovič. „Nebudeme míňať 80-tisíc € na bilboardy, keď tie peniaze môžme dať do záhrady.“

V parteri nižšieho bloku má priestory pripravené waldorfská materská škola.

Hotový park ako bonus

Prvú etapu Hájparku tvoria dva bloky, spolu je v nich 28 bytov od najmenších jednoizbových s rozlohou 35m2 až po rozľahlé päťizbové, ktorých rozloha presahuje 114 m2. Päť-, respektíve šesťpodlažné bytové domy stoja bokom od hlavnej cesty. Pôvodnú panelovú príjazdovú cestu developer vymenil za štandardnú asfaltovú komunikáciu s novým osvetlením a radom parkovacích státí. Z tejto investície profitujú aj obyvatelia priľahlej bytovky. Medzi blokmi ostal pôvodne tvarovaný terén aj s mohutnou zeleňou.

Developer dal prednosť parku pred podzemnou garážou. O zeleň aj areál sa stará každý deň domovník.

Nie je to žiaden zelený fliačik nad garážou so stromami vo veľkých kvetináčoch, ale regulárny parčík s jazierkom, lavičkami, dreveným mostom ponad „priekopu“ a dlhou šmykľavkou. Spolu s pavilónom určeným na vonkajšie posedenie a detským ihriskom tvorí výnimočný atraktívny prvok. Ako keby ste si s bytom kúpili ešte kus parku, kde sa v bezpečí môžu hrať vaše deti či si na lavičke pri šálke kávy poklebetíte so susedmi.

Hravé prvky v parčíku medzi blokmi lákajú obyvateľov na spoločné susedské stretnutia.

Výhľad z vane

Byty developer predával s možnosťou až šiestich alternatívnych dispozičných riešení. Unikátna flexibilita bytov je založená na výborne vyriešenej základnej dispozícii. Patrí sa vyzdvihnúť hneď niekoľko detailov. Priestranné balkóny so štvorcovým pôdorysom aj v najmenších bytoch poskytujú dostatok miesta na pohodlné sedenie. „Úzke obdĺžnikové balkóny nemajú zmysel. Štvorcový tvar nezvyšuje významne náklady, rozdiel v komforte je zásadný,“ zdôrazňuje Drahan Petrovič.

Všetky kuchyne majú prirodzené osvetlenie a vetranie, dajú sa aj jednoducho oddeliť od ostatných priestorov v byte. Nevídaným bonusom sú kúpeľne s oknom. „Použili sme môj osvedčený model z Kanady s rozmermi 2,4 x 1,7 m. Zmestí sa sem všetko, čo potrebujete, a ešte máte z vane výhľad do parku,“ usmieva sa architekt a developer v jednej osobe. Neobvyklým prvkom je aj takzvaný flex.

Okno v kúpeľni a skutočne obytné balkóny sú detaily, ktoré posúvajú bývanie o úroveň vyššie.

Je to miestnosť, ktorá má široké možnosti využitia: od komory, šatníka, malej pracovne až po skromnú spálňu. Samozrejme s oknom. S vypočítavaním ďalších pozitív by sme mohli ešte dlho pokračovať. Škoda, že v projekte neostal vzorový byt. Mohol by slúžiť študentom architektúry ako modelový príklad účelne navrhnutého obytného priestoru.

„Dom musíte robiť zvnútra smerom von,“ poznamenáva Drahan Petrovič. „Architektúru prvej fázy sme zverili architektke Kataríne Jägrovej, ktorá pracovala v londýnskej kancelárii Richarda Rogersa.“ Prízemie jedného bloku v prvej etape patrí waldorfskej škôlke, ktorá bude mať k dispozícii dvor s vlastným ihriskom. Druhá etapa ponúkne aj spoločenskú sálu pre všetkých obyvateľov, malé námestie a kaviareň s ihriskom pre menšie deti. O údržbu sa stará domovník na plný úväzok.

Okno v kúpeľni a skutočne obytné balkóny sú detaily, ktoré posúvajú bývanie o úroveň vyššie.

Vedieť ako na to

Hájpark je na svete ešte len pár mesiacov, noví obyvatelia sa postupne sťahujú. Už teraz má silného genia loci, vyžaruje pokoj, umiernenosť, pohodlie, radosť. Nie je to náhoda, šťastná ruka architektova z prvých skíc. To, čo v Hájparku vidíte, je pomyselným vrcholom ľadovca. Pod povrchom sa skrývajú mnohoročné odborné skúsenosti Drahana Petroviča, Borisa Hrbáňa a Ivana Juhása. Drahan Petrovič sa intenzívne flexibilitou obytného priestoru zaoberal už počas štúdií na univerzite, ďalšie know-how zbieral počas svojho pôsobenia v Kanade, jeho portfólio je dôkazom hĺbkového výskumu v tejto oblasti.

Pôdorys 3. NP

Boris Hrbáň je pôvodom architekt s veľkým záujmom o kvalitný verejný priestor a dlhoročnými skúsenosťami v zariaďovaní interiérov a prístupe ku klientom. V rukách Ivana Juhása bola realizácia verejných plôch so zeleňou v Hájparku. Títo traja profesionáli, ktorí do svojho tímu neváhajú prizvať ďalších odborníkov, sledujú spoločný cieľ: priestor, v ktorom chcete žiť, pracovať aj relaxovať. Podarilo sa!

Hájpark, I. etapa

Miesto: Kutlíkova ulica, Bratislava-Petržalka
Investor: Imagine Development
Architekt: Katarína Jägrová a Drahan Petrovič
Krajinná architektúra: Michal Marcinov a Ivan Juhás
Interiérové riešenie spoločných priestorov: Peter Daniel
Projektový manažment: Peter Kolman
Klientske zmeny: Zuzana Benkovská
Stavebný manažment: Rastislav Cák
Stavbyvedúci: Jozef Šedivý a Rastislav Král
Plocha pozemku 1.etapy: 2 569 m2
Zastavaná plocha 1.etapy: 787 m2
Začiatok výstavby: september 2014
Ukončenie výstavby: apríl 2016
Investičné náklady: 2,5 mil. €

Pôdorys 1. NP s materskou škôlkou

Bratislava    
Text: Mária Nováková    
Foto: Miro Pochyba    
Dokumentácia: Imagine Development

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2016.