Fínsky rukopis na českej škôlke v Hloubětíne

Fínsky rukopis na českej škôlke v Hloubětíne

Partneri sekcie:

Elegantný návrh v severskom štýle pochádza z dielne fínskeho architekta Jyrki Tasa.

Otvorenie novej škôlky s kapacitou približne 100 detí v pražskej časti Hloubětín má prebehnúť v máji tohto roka. V prevádzke by mala byť už od septembra tohto roka.

„Podobne ako pri projektoch materských škôl vo Fínsku sa staráme o potrebnú infraštruktúru a vybavenie, preto sa škôlka stala pevnou súčasťou komplexu Suomi Hloubětín, ktorý zahŕňa takmer 900 nových bytov, priestory pre malé obchody a služby, ako aj oddychové zóny.

Fínsky rukopis na českej škôlke v Hloubětíne.
Fínsky rukopis na českej škôlke v Hloubětíne. | Zdroj: YIT

Jeho umiestnenie priamo v mieste bydliska môže uľahčiť život miestnym obyvateľom s malými deťmi,“ komentuje Marek Lokaj, generálny riaditeľ spoločnosti YIT Stavo.

Návrh škôlky vypracoval renomovaný fínsky architekt Jyrki Tasa, držiteľ mnohých architektonických ocenení. Má bohaté skúsenosti s realizáciou rezidenčných projektov, rodinných domov, ako aj verejných budov. Medzi jeho ikonické diela patrí rodinný dom Moby-Dicka v Espoo, atletický štadión Paava Nurmiho v Turku a knižnica v Hollola pri fínskom Lahti.

Organická geometria budovy nápadne pripomína hríb. Fasáda je vyrobená z drevených šindľov z červeného cédra v kombinácii s hliníkovým obkladom. Dominantným prvkom interiéru je zábradlie centrálneho schodiska, ktoré je koncipované ako klávesnica.

Okrúhly svetlík a strešné okná poskytujú dostatok prirodzeného svetla a developer sa postaral aj o vysoký stupeň zasklenia budovy. Izby sú tiež vybavené akustickými stropmi. Tepelný a zmyslový komfort, ako aj jednoduchú údržbu zabezpečujú podlahy z marmolea. Na druhom poschodí sa nachádza priestranná terasa.

„Pomocou nezvyčajných tvarov, atypických štruktúr a prekvapivých detailov chcem v mysliach detí rozohrať rozprávkový príbeh, ktorý bude každý deň iný. Verím, že práve taká bude škôlka v Suomi Hloubětín pre deti,“ dodáva Jyrki Tasa.

YIT, red