ekologicke rekreacne domy vhodne do drsneho podnebia
Galéria(2)

Ekologické rekreačné domy vhodné do drsného podnebia

Partneri sekcie:

Plážové domčeky sú nesporne romantické, ale aj tie najkrajšie z nich musia odolať nepriazni drsného prímorského podnebia. Okrem toho, pri súčasných nárokoch na trvalú udržateľnosť, musia byť navrhnuté tak, aby vykazovali optimálnu energetickú náročnosť a zároveň poskytovali vnútorný komfort. Preto najnovšie rekreačné domčeky The Warren pri meste Abersoch využívajú prednosť vzduchotesných membrán s vysokou tepelnou účinnosťou a klimatickou odolnosťou. V skutočnosti sú špecifikácie pre tieto veľmi žiadané domy oveľa náročnejšie ako všeobecné požiadavky na výstavbu rekreačných stavebných objektov.

ekologicke rekreacne domy vhodne do drsneho podnebia 6877 big image
Rekreačné domy z dielne spoločnosti Lissett Homes sú založené na holistickom prístupe, ktorý požaduje, aby plášť budov fungoval v súlade s ostatnými prvkami, napr. systémom spätného získavania tepla. To viedlo k použitiu dvoch typov priedušnej membrány (DuPont™ Tyvek® Enercor a Solid Silver) a vzduchotesnej a parozábranovej fólie (DuPont™ AirGuard®). Ich kombináciou vznikla odolná bariéra proti vetru, vode a medzipriestorovej kondenzácii. Ľahké drevené konštrukcie sa zmontovali a zlepili vo výrobe a následne dopravili na miesto realizácie.

Kombináciou priedušnej membrány a vzduchotesnej a parozábranovej fólie vznikla odolná bariéra proti vetru, vode a medzipriestorovej kondenzácii.

Použité membrány chránia obvodový plášť proti stratám z prestupu sálavého tepla v zime a nadmernému prehrievaniu priestoru v letnom období. Sú vodotesné a vďaka štruktúre umožňujú rozptyl prípadnej medzipriestorovej kondenzácie. Ak sa použijú spoločne s metalickou vrstvou, ktorá má ešte nižšiu emisivitu a zabraňuje prenikaniu vzduchu a pár z interiéru do konštrukcie, významne sa zvýši integrita a tepelný výkon celej budovy.

Hoci väčšina použitých technológií zostane pohľadom oddychujúcich klientov skrytá, ich výhody vo forme lepšieho využitia domčeka, ale aj dosiahnutých úspor a ekologického prínosu, významne obohacujú celú túto rekreačnú oblasť na brehu mora.

TEXT: Lisset Homes, DuPont, wad
FOTO: Lisset Homes