image 98412 25 v9
Galéria(24)

Drevodom pod korunami borovíc

Partneri sekcie:

Strecha domu je zelená, rastú na nej trávy a byliny z okolia. Dom v prírodnom prostredí lesa nemá zakrývať jeho krásy, práve naopak, má ich čo najviac sprístupniť obyvateľom a byť s okolím v symbióze.

lhota 1
lhota 2
lhota 3
lhota 4
lhota 5
lhota 6
lhota 7
lhota 8

Jednopodlažnú drevostavbu v Lhote u Dřís architekti zo štúdia ARCHTEAM – Milan Rak, Alena Režná – koncipovali tak, aby zachovali prirodzené prostredie odrastených borovíc a dom doň jemne napasovali.

Každé krídlo domu má iný účel

Vďaka pôdorysu, ktorý má tvar písmena L, vzniká logické funkčné členenie vnútorných priestorov, a pritom nič neruší prirodzené prostredie. Parkovanie je pod prístreškom, kde sa nachádza aj hlavný vchod do domu (ak by sme brali do úvahy i plochu na parkovanie, pôdorys domu má tvar písmena T).

Zo zádveria sa pokračuje do haly, v ktorej sa krížia obe ramená domu: spoločenská časť a krídlo súkromných priestorov. Spoločenskú časť tvorí otvorený priestor s funkciou jedálne, obývacej izby a čiastočne oddelenej pracovne. 

Obývačka medzi stromami

Krídlo domu so spoločenským priestorom architekti odeli do skla, takže z každej strany vidíte stromy a prírodu. Zaujímavé riešenie vytvára efekt, akoby ste sedeli priamo uprostred lesa. Spálňa, detské izby a kúpeľňa sú prístupné z chodby v druhom krídle domu. Táto časť nie je zasklená a poskytuje dostatok súkromia.

Terasa prístupná z každej miestnosti

Okolo zaskleného obytného priestoru je vytvorená vyvýšená drevená terasa, ktorá poskytuje čiastočne zastrešený a osvetlený priestor na oddych vonku. Nielen z obývacej miestnosti, ale aj zo všetkých troch izieb sem vedú dvere. Presahy strechy zabraňujú priamym slnečným lúčom prehrievať interiér, ale nebránia toku prirodzeného svetla do každej miestnosti.

Cementová stierka a biela

V interiéri je vo veľkej miere využitá cementová stierka v kombinácii s bielym nábytkom, bielymi interiérovými dverami, tmavou sedacou súpravou. Súčasťou obytného priestoru je kozub. V sivo-bielej kombinácii je realizovaná aj kúpeľňa. V predsieni s bielym vstavaným nábytkom nájdete aj priestor na sedenie a veľké zrkadlo.

 

Lúka na streche

Strecha domu je zelená, rastú na nej trávy a byliny z okolia. Splynutie s prírodným prostredím umocňuje aj obloženie fasády drevom. Pokiaľ ide o konštrukciu, dom je z dreveného fošňového systému v kombinácii s oceľovými stĺpmi.

Konštrukčné detaily a vykurovanie

„Obvodovú stenu tvoria drevené hranoly so stužujúcim záklopom z OSB dosiek, ktoré boli na stavbu dovážané ako veľkoplošné stenové diely. Zastrešenie je realizované z lepených nosníkov s debnením. Strecha i steny sú zateplené drevovláknitou tepelnou izoláciou, zvnútra zaklopené sadrokartónom.

Vonkajšie steny sú obložené drevenými fošňami, fasáda i strecha sú prevetrávané. Podlahové vykurovanie domu dopĺňa systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla,“ vysvetľujú konštrukčné detaily autori príjemného domu.

Dom v lese v skratke

Architektonické štúdio: ARCHTEAM – Milan Rak, Alena Režná
Projekt: 2011
Dokončenie stavby: 2014
Lokalita: Lhota u Dřís, Praha-východ, ČR

 

Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal