Galéria(14)

Murovaný dom v pasívnom štandarde

O rohový pozemok s elektrostožiarom uprostred nebol veľký záujem. Skúsené oko stavbára vycítilo potenciál v podobe pokoja a krásnych výhľadov na krajinu. Práve ten si vybral investor na bývanie.

„Bola to súhra okolností, chodili sme sem za kamarátom na chalupu a veľmi sa nám tu páčilo,“ spomína na impulz na stavbu investor a dodáva, „toho pozemku sa každý bál, pretože na ňom stála trafostanica. Keďže som z odboru, vedel som, že je možné urobiť prekládku, takže teraz už stožiar stojí mimo našej záhrady.“ A pretože chcel postaviť podľa svojich slov seriózny dom, vybral si tehly Heluz a postavil dom v pasívnom štandarde.

Zdroj: Tomáš Dittrich

Investor si vybral typový projekt Bohemia, ktorý si vďaka skúsenostiam doladil podľa svojich predstáv a rodinných potrieb. Či už ide o „prifúknutie“ prízemia, alebo o voľbu materiálových a farebných kombinácií v podobe kvarcitového kameňa a omietky na fasáde.

Veľmi efektným detailom je svetlovod v chodbe na hornom poschodí, kde chcel plnými dverami zachovať súkromie v jednotlivých miestnostiach, no zároveň nechcel priestor ochudobniť o prirodzené svetlo. Výsledkom je moderne vyzerajúci dom s členitým pôdorysom, dispozične riešený ako 5 + 1, ktorý poskytuje dostatočné súkromie, prípadne aj dvom generáciám.

Zdroj: Tomáš Dittrich

Ticho, ktoré počujete

Na prízemí sa nachádza veľkorysá denná zóna s obývačkou a kuchyňou. Oddelené zázemie tu má aj svokor (izbu so šatníkom). Vďaka zaskleným plochám sú tieto miestnosti dostatočne slnečné, v lete ich však pred prehrievaním chránia vonkajšie žalúzie.

V podstate z každej miestnosti na prízemí sa dá vyjsť do záhrady alebo na terasu. Súčasťou tohto podlažia je aj priestranná technická miestnosť, v ktorej sa dá rozložiť pingpongový stôl alebo si zacvičiť. Našlo sa tu aj miesto na saunu. Sú tu však sústredené aj najmodernejšie technológie vrátane tepelného čerpadla a rekuperačnej jednotky.

Poschodie je koncipované ako oddychové zázemie, v ktorom je spálňa, detská izba, pracovňa so vstupom na rozľahlú terasu, šatník aj kúpeľňa. K „vybaveniu“ domu je potrebné prirátať aj vonkajší bazén a neďaleký les, kde si majiteľ sprevádzaný psom chodí tzv. vyčistiť hlavu. „To ticho tu počujete,“ pochvaľuje si lokalitu.

Zdroj: Tomáš Dittrich

O projekte
Projekt: typový dom Bohemia
Konštrukcia: obvodové múry – tehlový systém HELUZ FAMILY 44 2in1 brúsená, priečky a preklady HELUZ, keramické stropy HELUZ MIAKO
Realizačná firma: TERMITAN s.r.o.
Zastavaná plocha: 250 m2

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Heluz