Dokončená centrála SPP
Galéria(10)

Dokončená centrála SPP

Partneri sekcie:

Koncom februára tohto roku bolo v areáli Slovenského plynárenského priemyslu slávnostne otvorené nové sídlo Divízií obchodu a služieb, ktorého realizáciou sa zavŕšila výstavba obrovského plynárenského administratívneho komplexu. Reprezentačná budova s kapacitou približne 400 kancelárskych miest preberie úlohu hlavného vstupu do spoločnosti a zároveň prepojí všetky existujúce administratívne budovy. Súčasťou budovy je aj nové, od marca sprevádzkované zákaznícke centrum.


Pozemok pôvodne slúžil ako uhoľný sklad plynárenskej spoločnosti. Z uhlia sa vyrábal svietiplyn, ktorý zabezpečoval vykurovanie a osvetlenie v meste. V súčasnosti sa na pozemku nachádza sídlo spoločnosti. Realizáciu stavby vyvolala dlhodobá vízia vedenia SPP skoncentrovať pracovníkov do jedného, navzájom prepojeného kompaktného areálu.

Gray & black
Návrh štúdie pochádza z dielne architektonického ateliéru GFI, avšak projekt na stavebné povolenie a realizačný projekt dopracoval ateliér Siebert + Talaš. Tvar, ako aj orientácia budovy vychádza s pôvodného architektonického konceptu areálu: v koncepte Gray & black sa trojica budov so sivou fasádou zaraďuje kolmo na hlavnú cestu. Sivé budovy prepájajú dve tmavé budovy, orientované rovnobežne s cestou. „Zo spomínaného konceptu vyplynula aj požiadavka investora na realizáciu tmavej budovy, ktorá konečne prepojí všetky existujúce budovy do jedného celku.

Zároveň sa kládol veľký dôraz na konzervatívny ­dizajn, vyjadrujúci stabilitu, ekonomickú silu a postavenie spoločnosti na trhu,“ hovorí spoluautor projektu Matej Siebert. „Na vyjadrenie konzervatívnosti sme ­použili abstraktný jazyk, ktorý je prítomný v tvare, farebnom, ale aj dispozičnom riešení budovy.

Fasádu budovy definujú výrazné čierne horizontály. Ich tvar a umiestnenie vyplýva z jednoznačného radenia administratívnych prevádzok vnútri stavby. Tmavé línie dotvárajú úzke biele lamely. Tieto priestorové prvky zároveň slúžia ako ochrana proti slnku. Vďaka tieneniu zasklená fasáda neodráža oblohu, zachováva tmavý, ale zároveň transparentný charakter celej budovy,“ dodáva architekt. Hliníkové obklady a fasáda kontinuálne nadväzujú na materiálové riešenie existujúcich budov.

Horizontálny koncept stavby vyvažujú biele vertikály. Ich výrazné línie stúpajú do výšky prvých dvoch podlaží. Tvar, rozmiestnenie a kompaktnosť zvislíc so zasklenými fasádnymi prvkami upozorňujú na vstup, ako aj na veľkorysý interiér foyer.

Vstupná hala je riešená ako otvorený priestor, dotvorený jednoduchou hmotou galérií. V galériách sa väčšinou nachádzajú menšie zasadacie miestnosti, ktoré sú ­vďaka zasklenej stene vizuálne prepojené s foyer.

„Čierno-biely koncept a čisté línie sa uplatňujú aj v interiéri. Avšak tmavý charakter exteriéru strieda kontrastujúca až kozmicky pôsobiaca biela farba, vyjadrujúca poriadok. Pôsobivosť priestoru vstupnej haly podporuje striedanie bielych a sivých vertikál. Ich raster sa dovnútra premieta z vonkajšej fasády objektu,“ vysvetľuje architekt.

Vstupnú časť dotvárajú neutrálne podlahy z terazza a viacerých odtieňov žuly s akcentujúcou vodnou kaskádou pri schodisku. Jej prítomnosť síce návštevník nemusí vizuálne zaregistrovať hneď pri vstupe do budovy, ale všadeprítomná ozvena tečúcej vody priam volá po detailnejšom skúmaní interiéru. Ten aj napriek zdanlivo jednoduchému až minimalistickému konceptu ponúka širokú paletu detailov. Trávnik siahajúci až k oknám, vyjadrujúci plynulosť prechodu z exteriéru do interiéru, optické hry priestoru, silné pôsobenie perspektívy, vyvolávajúce emotívne zážitky – to je len zlomok z toho, čo dokáže ponúknuť táto budova vnímavému pozorovateľovi.

Multifunkčná budova
Na vstupnú halu nadväzuje galéria výtvarného umenia, v ktorej investor plánuje organizovať výstavy rôznych umelcov. Galéria je prepojená so zákazníckym centrom. Súčasťou prízemia je plne audiovizuálne a multimediálne vybavené konferenčné centrum s kapacitou približne 140 návštevníkov. Priestor možno podľa potrieb rozdeliť flexibilnou priečkou na dve miestnosti. Sála je orientovaná do vnútornej časti areálu – vizuálne prepojená s rozptylovou plochou a fontánou.

Časť prízemia bude využívať aj škôlka s kapacitou dvoch tried po 15 detí a jasle pre 15 detí. Ich zriadenie a sprevádzkovanie patrí k štandardom podobne veľkých spoločností v zahraničí. Zariadenia majú vlastné zázemie, vyučovacie priestory, ako aj detské ihriská. Kancelárske priestory sú radené po obvode budovy tak, aby mali dostatok svetla. Riadiaci pracovníci majú k dispozícii väčšie kancelárie v rožných častiach budovy. Ostatné miestnosti pre maximálne dvoch pracovníkov sú usporiadané v module po troch metroch. Kancelárie oddeľujú od chodby zasklené priečky potiahnuté mliečnou fóliou.

Optimalizácia energie
Na vykurovanie a výrobu elektrickej energie sa využíva zemný plyn. „Budova má vlastné energetické centrum, ktorého výstavba prebiehala paralelne s realizáciou stavby. Kogeneračná jednotka spaľuje zemný plyn a dokáže vyrobiť až 700 KW elektrickej a 980 KW tepelnej energie. Tepelná energia sa využíva na vykurovanie. Okrem toho má systém absorpčnú jednotku, ktorá slúži na chladenie,“ informuje Ivan Šurina zo spoločnosti TDI-Kompleting, ktorá vykonávala stavebno-technický dozor počas realizácie stavby a dodáva, že vykurovacie telesá sa nachádzajú pri oknách a chladenie zabezpečujú podstropné fancoilové jednotky.

Objekt má vlastnú studňu. Technická voda sa využíva všade tam, kde nie je potrebná pitná voda – splachovanie záchodov, technická prevádzka, závlaha. „Ďalším špecifikom stavby je vonkajšie tienenie, ktorého efektívnosť sa ukázala ako investične výhodná aj na severnej strane fasády. V každej miestnosti sa dá indivi­duálne korigovať teplota. Ak ostane okno otvorené viac ako šesť minút, systém automaticky vypína kúrenie alebo chladenie, aby sa šetrilo energiou,“ podotýka Ivan Šurina a zároveň upozorňuje na fasádu objektu, ktorej čistenie uľahčí zabudovaný systém koľajníc na horolezeckú techniku.

Na výstavbu budovy sa využil prefabrikovaný oceľobetón, zvislé jadrá sú z monolitického betónu. Ďalšie investície si vyžiadala aj dekontaminácia pôvodnej plochy, prekládky inžinierskych sietí, asanácie robotníckeho domu a bývalej správnej budovy. Dôležitou súčasťou projektu bolo kompletné riešenie hlavného vstupu a parkovania. V suteréne sa nachádza 192 parkovacích miest, na povrchu sú situované parkovacie miesta pre návštevníkov zákazníckeho centra a obsluhu. Vstup do podzemných parkovísk, ako aj do celej budovy je možný len na magnetickú kartu.

Pri zakladaní stavby sa kládol dôraz na maximálne zachovanie existujúcej zelene. „Stromy sme zachovali aj za cenu náročnejšieho zakladania stavby. To sa nerobilo formou šikmých výkopov, ale klasickým hĺbkovým oceľovým pažením s drevenou výdrevou,“ vysvetľuje architekt Matej Siebert. „Návrh zohľadňuje požiadavku na plochy zelene. Strechy na prízemí sú zatrávnené, nad atikami sa nachádzajú extenzívne strešné záhrady. V areáli sme vysadili nové stromy,“ dodáva.


Rez

Nová administratívna budova SPP, a. s.
Miesto: Bratislava
Investor: Slovenský plynárenský priemysel, a. s.
Architektonická štúdie: GFI STUDIO, s. r. o.
Spracovateľ projektovej dokumentácie: SIEBERT + TALAŠ, spol. s r. o.
Zodpovedný projektant: Ing. arch. Matej Siebert, PhD.
Plocha riešeného územia: 10 177 m2
Zastavaná plocha: 3 175 m2
Zelené plochy: 2 667 m2
Strešné záhrady: 2 454 m2
Podlažná plocha: 15 937 m2
Úžitková plocha: 14 139 m2
Kancelárske priestory: 4 407 m2
Počet nadzemných podlaží: prízemie + 5 poschodí
Počet podzemných podlaží: 1
Počet parkovacích miest: 230
Počet pracovníkov: 413
Generálny dodávateľ: HORNEX, a. s.
Technický dozor: TDI-Kompleting, s. r. o.
Kanalizácia, komunikácie: TIRGEMA, spol. s r. o.
Preložka vodovodu a plynovodu: FILLA, spol. s r. o.
Preložka slaboprúdov: NETmont, s. r. o.
Elektroinštalácie, preložka elektroinštalácií: ELO, s. r. o.
Výkopové práce: INVEST SERVIS, s. r. o.
Preložka teplovodu, ZTI, ÚK: INSSPOL – inštalačná stavebná ­spoločnosť s r. o.
Vzduchotechnika, chladenie: MEDACL, spol. s r. o.
Izolácie proti vode, izolácie striech: Špeciálne izolácie Bratislava, a. s.
Zabezpečenie jamy: STAS, s. r. o.
Oceľobetónový skelet: ZIPP BRATISLAVA, spol. s r. o.
Podkladné betóny, priemyselné podlahy: ODES, s. r. o.
Zámočnícke výrobky: ZAMSTAV, spol. s r. o.
Žeriav: EURO DELTA, spol. s r. o., K R A N I M E X, spol. s r. o.
Protipožiarne uzávery: PYROBATYS, a. s.
Výťahy: KONE, s. r. o.
Interiérové sklenené priečky: EKOMA design, spol. s r. o.
Technológia fontán: Beseda Ján – AQUA SLOVAKIA
Požiarny evakuačný rozhlas: SecuriLas, s. r. o.
Prírodný kameň:    MRAMOR spol. s r. o.
Fasáda: FENESTRA Sk, spol. s r. o.
Sadrokartónové konštrukcie: MPL espace, s. r. o., GIPEX, s. r. o.
Štruktúrovaná kabeláž: LYNX, s. r. o., Košice
Maľby a nátery: Erdélyi Ladislav
Dodávka svietidiel: EUROLUX LIGHTING, s. r. o.
Priemyselná televízia: TELECOM ALARM, s. r. o.
Audiotechnika: AP MEDIA, s. r. o.
Vnútorné zasklené dvere: TRIAL Trnava, s. r. o.
Technológia kuchýň: PROTHERM Profesional, s. r. o.
Potery: HASTAV ŽILINA, spol. s r. o.
Antikorové výrobky, zámočnícke výrobky:    Kukliš Peter – KOV-ZÁ-PAS
Meranie a regulácia: Sauter Building Control Slovakia, spol. s r. o.
Dodávka liateho terazza: TERRAZZO, s. r. o.
Vstupný kontrolný systém: C.G.C., a. s.
Požiarne uzávery: POSK, s. r. o.
Dodávka a montáž UPS: O.K. SERVIS SK, s. r. o.
Omietky: STAVEX plus, s. r. o.
Čistiace rohože: pArch, s. r. o.
Vstupné vráta a mreže: HÖRMANN Slovenská republika, s. r. o.

Miriam Turancová
Foto: Dano Veselský
Pôdorysy a rezy: SIEBERT + TALAŠ, spol. s r. o.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.