Partneri sekcie:
  • PRESBETON

Chodník nad vinohradmi

Neďaleko hraníc so Slovenskom sa v zvlnených moravských kopcoch okrem vinohradov, rybníkov a parkov nachádza množstvo rozhľadní. Medzi nimi však jedna, postavená len minulé leto, vyniká. Vyhliadka na Kobyľom vrchu sa nachádza kúsok od Veľkých Pavlovíc, len pár kilometrov od diaľnice D2.

Chodník nad vinohradmi sa nachádza na Kobyľom vrchu, medzi miestnymi prezývanom Homola. Je to vinicami obsypaný kopec a súčasne najvyšší bod v širokom okolí. Nachádza sa v nadmorskej výške 334 m n. m. „Inšpiráciou vzniku Chodníka nad vinohradmi bolo práve toto miesto.

Vyhliadka má tvar kruhovej rampy – výseku 334° – a citlivo vystupuje nad krásne vinárske okolie. Kruh navyše predstavuje životný cyklus prírody a symbolicky odkazuje na rast obce Kobylí,“ vysvetľuje architekt Jiří Vojtěšek z brnianskeho štúdia Keeo4design.

„Vďaka naklonenej rovine, ktorá nahrádza schody, je kobylský Chodník nad vinohradmi prístupný aj pre tých, ktorí sa na bežné rozhľadne nedostanú,“ hovorí jeho kolega, architekt Jakub Roleček. Má na mysli nielen ľudí odkázaných na invalidný vozík či barly, ale aj rodičov s kočíkmi či malými deťmi.

„Z najvyššieho bodu rozhľadne, ktorý je 7,6 m nad zemou, ľudia dohliadnu na Pálavu, lednicko-valtický areál, Malé Karpaty alebo pri dobrej viditeľnosti až na vrcholky rakúskych Álp,“ ozrejmuje hlavnú motiváciu, prečo sa na rozhľadňu vybrať.

Priamo z obce Kobylí je to príjemná krátka prechádzka, k vyhliadke vedú smerovky, ale dá sa zaparkovať aj neďaleko vyhliadky, priamo pod vinohradom. Pre návštevníkov je otvorená celoročne, stačí vojsť cez bráničku.

Jemná špirála netypickej rozhľadne sa dvíha nad vinohradmi nad obcou Kobylí na južnej Morave.
Jemná špirála netypickej rozhľadne sa dvíha nad vinohradmi nad obcou Kobylí na južnej Morave. |

Časopriestor na dosah

Nielen výhľad, ale dokonca aj samotná cesta hore je zmyslom Chodníka nad vinohradmi. Rozhľadňa je totiž vybavená informačným systémom v podobe časopriestorovej línie. Priamo na chodníku sú umiestnené kovové ceduľky: tie so smerom a vzdialenosťou k okolitým miestam vám pomôžu zorientovať sa v priestore.

Časové línie sú na rozhľadni tri. Tá minulá predstavuje historické míľniky obce, tá budúca zas najbližšie udalosti. A posledná časová os sa filozofickými otázkami o behu života obracia k samotným návštevníkom.

„Tabuľky sa budú čiastočne priebežne obmieňať, najmä informácie o dôležitých udalostiach v Kobylí v priebehu roka. Plánujeme postupne pridať aj ďalšie filozofické otázky na zamyslenie. Aby každá návšteva bola niečím iná a zaujímavá,“ dopĺňa Jiří Vojtěšek.

Chodník nad vinohradmi pohľad
Pohľad |

Oceľ a drevo

Rampa rozhľadne je tvorená oceľovou konštrukciou, celkovo ôsmimi identickými podlahovými segmentmi a troma atypickými segmentmi na svojom začiatku a konci. Tieto dielce sú nesené na 19 subtílnych oceľových zdvojených stĺpoch. Spolu so zábradlím bolo na rozhľadňu použitých vyše 11 ton ocele.

Ďalej sa použilo viac ako 500 ks drevených hranolov na podlahu, vyše 1 000 ks dosiek na opláštenie zábradlia a 130 m dreveného zábradlového držadla. Všetky drevené diely sú smrekovcové. Základy sú tvorené železobetónovými pätkami 1,2 × 1,2 m, vyhliadka je vybavená aj systémom na uzemnenie konštrukcie.

Chodník nad vinohradmi pôdorys
Pôdorys |
Chodník nad vinohradmi
Miesto: Kobylí vrch, Morava
Architekt: Keeo4design, s. r. o., Ing. arch. Jiří Vojtěšek a Ing. arch. Jakub Roleček
Dodávateľ: Teplotechna Ostrava, a. s.
Investor: obec Kobylí
Investícia: 2,5 mil Kč s DPH (asi 0,1 mil. €)
Realizácia: 2018
Text: Karolína Barényi
Foto: Miro Pochyba, Keeo4design

Článok  bol uverejnený v časopise ASB 3/2019.

Komentáre