SOHO Tower je výsledkom radikálnej rekonštrukcie pôvodnej vojenskej ubytovne

image 74290 25 v1

Projektov novostavieb bytových domov je v Komárne ako šafranu. O to osviežujúcejšie je, ak sa na účel výstavby rezidenčného bývania využije potenciál chátrajúceho objektu.

Zdevastovaný „ruský dom“, ktorý desaťročia slúžil na ubytovanie ruských dôstojníkov, nelichotivo vytŕčal uprostred najväčšieho a najstaršieho komárňanského parku Anglia. Prvé plány na obnovu opustenej budovy vznikli už v roku 2000. Napokon muselo prejsť ďalších 13 rokov, kým sa miestnemu developerovi spoločnosti IMMO-MEM, s. r. o., podarilo ukázať svetu potenciál tejto chátrajúcej ruiny. Z citlivého prístupu developera k rekonštrukcii je zrejmé, že ho k lokalite viaže úprimný vzťah. Práve park je najväčšou prednosťou projektu. Umožňuje pokojné bývanie uprostred zelene, ale s vynikajúcou dostupnosťou do historického centra mesta a jeho významného pevnostného systému, s občianskou vybavenosťou či termálnym kúpaliskom s liečivými prameňmi. Investor sa zameral na cieľovú skupinu, ktorá hľadá kvalitné mestské bývanie v menšom meste. Tomu zodpovedá aj skladba bytov, ich počet a dispozície, ale aj kvalita použitých stavebných materiálov.

asáda je hlavným poznávacím znakom zrekonštruovanej budovy.  Okolitý park je pre bytový dom veľkým bonusom.

Posledné voľné byty

Polyfunkčná budova SOHO Tower vznikla kompletnou rekonštrukciou pôvodnej ubytovne pre vojakov. Oproti pôvodnej stavbe pribudlo jedno poschodie navyše. Z dvoch nadštandardných penthousov na 9. podlaží sa naskytá výnimočný panoramatický výhľad na mesto a rieku Dunaj. K nadštandardným bytom s veľkorysou rozlohou 138 m² prináleží aj terasa (80 m²), ktorá je oddelená veľkými presklenými stenami. Spodnú časť budovy investor vyhradil pre maloobchodné prevádzky a služby. Parter na oživenie nečakal dlho, kaviareň a dve obchodné prevádzky si už našli svojich stálych klientov. Na zvýšenom prízemí je spolu umiestnených 7 komerčných priestorov pre rôznorodé využitie, napr. kancelárie, ale aj služby (kaderníctvo, kozmetika a pod.). Na ostatných podlažiach sa okrem penthousov nachádza spolu 42 bytových jednotiek v zložení: 14 jednoizbových bytov s rozlohou približne 39 m², 21 dvojizbových bytov s rozlohou od 58 až po 73 m² a 7 trojizbových bytov s rozlohou 91 m². Objekt je čiastočne podpivničený, pričom sa tieto priestory používajú ako sklad.

K projektu vznikli aj nové parkovacie miesta, tých je celkovo 36, a 16 samostatných garáží. V cene každého bytu je zahrnuté štandardné vybavenie: kompletne zariadená kúpeľňa vrátane zrkadla a vodovodných batérií, kuchynská linka, laminátové podlahy a vysokoúsporné konvektory. Ku každému bytu prináleží minimálne jeden balkón. V bytovom dome je aktuálne voľných už len 5 bytov. Zdá sa, že investor presne udrel na správnu strunu dopytu v malom meste.

Ustúpením deviateho podlažia vznikli veľkorysé terasy. Odlišný objem je zvýraznený použitím iného fasádneho materiálu.

Kľúčová referencia

Pri rekonštrukcii sa kládol dôraz na energetické úspory, najmä z dôvodu dosiahnutia nízkych prevádzkových nákladov. Celý exteriér bytového domu je zateplený kvalitným tepelnoizolačným systémom. Osadené boli aj plastové okná najvyššej kvality. Vykurovanie je zabezpečené prostredníctvom úsporných elektrických vykurovacích konvektorov. „Bola to jedinečná zákazka, v ktorej išlo v prvom rade o kvalitu. Dodali sme kompletné systémové riešenie,“ hovorí Martin Bokroš, obchodno-technický zástupca spoločnosti Mapei, pre ktorú ide o významnú referenciu, keďže sa na stavbe uplatnil kompletný systém výrobkov stavebnej chémie. V exteriéri sa realizoval kompletný kontaktný zatepľovací systém Mapetherm s tepelnoizolačnými panelmi z polystyrénu. Na balkónoch sa použil kompletný systém Mapei pre hydroizoláciu balkónov a terás. V interiéroch sú zabudované produkty pre realizáciu keramického obkladu a dlažieb vo všetkých kúpeľniach, ako aj vo vstupných priestoroch a na schodisku.

Prepojenia medzi jednotlivými podlažiami vytvárajú na fasáde zaujímavú kresbu.

Byty majú rôznu dispozíciu, možnostiam riešenia interiéru sa medze nekladú.

Fasáda ako štýlotvorný prvok

Fasáda je najvýraznejším prvkom modernizovanej budovy. Zábradlie balkónov v bielom farebnom prevedení v pravidelných intervaloch vizuálne prepája jednotlivé podlažia. Dynamika zábradlia prepožičiava žiarivo zelenej fasáde jemný futuristický nádych, zároveň však citlivo reaguje na okolité prírodné prostredie. Originálna farebnosť povrchovej úpravy fasády bola najsilnejším argumentom pre výber systému s prémiovou povrchovou úpravou v podobe omietky na báze silikónov vo vodnej disperzii so zrnitosťou 2,0 mm. Takáto omietka je však vhodná pre všetky typy podkladov. Prekrýva drobné trhliny, praskliny a povrchové nezrovnalosti, vďaka čomu predlžuje životnosť fasády.

text: red    

FOTO: Mapei

Článok bol uverejnený v časopise ASB.

Komentáre