Bar pre autentické víno s hviezdnou oblohou. Prepychový, no aj tak jednoduchý

V srdci pražského Starého Mesta vznikol v priestoroch bývalej literárnej kaviarne minulý rok nový vínny bar. Stoja za ním Bogdan Trojak a Antonín Suchánek zo spolku Autentisté. Novú podobu mu dali architekti Katarína Varsová, Jan Roučka a Dagmar Štěpánová zo štúdia FormaFatal.

V klenutom priestore domu malo podľa zadania vzniknúť príjemné a útulné miesto vhodné na degustáciu naturálnych vín. Na tie sa totiž vínny bar Autentista špecializuje. Pre majiteľov baru bolo zásadné, aby vytvorený priestor svojou atmosférou ladil s vínami.

Mal pôsobiť dostatočne prepychovo (pretože aj autentické vína sú prepychovým produktom), ale zároveň jednoducho a prirodzene (tak tieto vína v skutočnosti vznikajú).

Magický šerosvit

Podobne, ako má vznikať naturálne víno, teda bez nadbytočných prísad a s rešpektom k prírode, aj navrhnutý interiér má zostať verný princípom, s ktorými architektonické štúdio FormaFatal dlhodobo pracuje. Materiály sú tu prezentované vo svojej pôvodnej a čistej forme. Prefabrikované oceľové profily nie sú skryté pod dokonalou pigmentovou povrchovou úpravou, vyniká ich prirodzená farebnosť – patina.

Prebrúsené konštrukčné spoje oceľových prvkov sú priznané, nezakryté. Preto aj takto vytvorené prvky zostávajú autentické. Použité patinované maľovky zdôrazňujú starobylosť domu a navodzujú príjemnú atmosféru v magickom šerosvite. Tej pomáha aj nepriame osvetlenie LED pásmi – teplé svetlo dokresľuje kontúry klenieb a celého priestoru.

Atypické svietidlá na stenách pripomínajú svojím tvarom víno práve naliate do pohára. Osvetlenie je stmievateľné, preto sa atmosféra dá programovať na rôzne príležitosti. Aj ďalšie atypické svietidlo nad barovým stolom zostalo verné poetike vína.

Je vyrobené z opáleného agátového kola. Koly z agátového dreva sa kedysi často používali ako koly viničných tratí, pričom opaľovaním sa zvyšovala ich trvanlivosť pri styku s pôdou.

Patinované maľovky zdôrazňujú starobylosť domu a navodzujú atmosféru v magickom šerosvite.
Patinované maľovky zdôrazňujú starobylosť domu a navodzujú atmosféru v magickom šerosvite. | Zdroj: BOYSPLAYNICE

Vinári sú hviezdy

Odkaz na víno a prírodu sa dá vyčítať aj z gradientov na potlači stolov, stierkových podlahách a výmaľbe dvorčeka. Centrálne lustre Moooi Meshmatic pútajú pozornosť vchádzajúcich návštevníkov, priamočiarosťou a jednoduchosťou formy dokonale zapadajú do koncepcie priestoru. Sú „highlightom“ aj príjemným spoločníkom.

Vínny bar Autentista je pokračovaním snahy investorov o popularizáciu naturálnych vín. Priestory baru chcú voľne nadviazať na bývalú kaviareň, ktorá tu kedysi fungovala. Odkazom na túto historickú okolnosť je grafická potlač baru znázorňujúca mapu hviezdnej oblohy.

Je dielom grafika Janka Dočekala. Zadanie investorov totiž bolo spojené s využitím ASCII grafiky. Na bare je teda vyobrazená hviezdna obloha vyskladaná zo znakov ASCII. Vinári sú hviezdy, z hrozna vytvárajú víno. Podobne sa aj z jednotlivých znakov dá vytvoriť obraz alebo literatúra.

Centrálne lustre pútajú pozornosť jednoduchosťou formy.
Centrálne lustre pútajú pozornosť jednoduchosťou formy. | Zdroj: BOYSPLAYNICE

AUTENTISTA WINE BAR

Miesto: Řetězová ul., Praha-Staré Mesto
Architekti: Formafatal/Katarína Varsová, Jan Roučka, spoluautorka Dagmar Štěpánová
Investori: Antonín Suchánek, Bogdan Trojak
Úžitková plocha: 111 m2
Projekt: 2018 – 2019
Realizácia: 2019

Jolana Říhová

Článok bol publikovaný v časopise ASB 10/2020.