Asistenčné centrum pomoci

V Bratislave funguje centrum pre utečencov z Ukrajiny. Otvorené bude do konca roka

Budova v areáli náhradnej autobusovej stanice na Bottovej ulici v Bratislave slúži od pondelka 28. marca do konca roka 2022 ako veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre ľudí z Ukrajiny.

Centrum bude otvorené 24 hodín, 7 dní v týždni. Denne v ňom dokážu vybaviť až 2 500 Ukrajincov, ktorí utiekli pred ruskou agresiou. Vojnový konflikt na území nášho východného suseda sa začal 24. februára. Slovenské hranice odvtedy prekročili státisíce utečencov, najmä žien a detí.

V asistenčnom centre majú svoje pracoviská napríklad cudzinecká polícia Policajného zboru, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny SR, právne služby, ale aj psychosociálna či zdravotná pomoc.

Klienti centra majú k dispozícii toalety, základné občerstvenie pri vstupe do budovy a pre deti je prichystaný detský kútik s hračkami. Centrum je pomocou aj pre úrad cudzineckej polície na Regrútskej ulici v Bratislave-Vajnoroch na okraji mesta, ktoré muselo od začiatku zvládať nápor utečencov.

Asistenčné centrum pomoci
Asistenčné centrum pomoci | Zdroj: Monika Volekova

Takmer 12-tisíc ľudí má útočisko v Bratislave

Primátor Matúš Vallo uviedol, že v Bratislave doteraz získalo štatút dočasného útočiska 11 848 ľudí. Pripomenul, že na železničnej Hlavnej stanici zriadili v spolupráci s tretím sektorom, Okresným úradom Bratislava a železničnou spoločnosťou po vypuknutí konfliktu bod prvého kontaktu pre utečencov.

„Na stanici sme pomohli vyše 15-tisíc ľuďom z Ukrajiny,  pomohli sme ubytovať vyše 2 000 z nich. V tom čase sme začali prípravné práce na veľkokapacitnom asistenčnom centre,“ povedal primátor s tým, že štát preplatí väčšinu nákladov na prevádzku centra.

Asistenčné centrum pomoci, prístelky
Asistenčné centrum pomoci, prístelky | Zdroj: Monika Volekova

Zdôraznil, že otvorenie centra bolo možné vďaka spolupráci samosprávy, štátu, neziskových organizácií a firiem zo súkromného sektora. Vallo uviedol, že Ukrajinci neprichádzajú do Bratislavy len s rukami natiahnutými o pomoc.

„Našu pomoc chcú opätovať, chcú pracovať a sú pripravení prispieť k zlepšeniu svojej situácie. Integrácia Ukrajincov a Ukrajiniek je naším spoločným záujmom,“ skonštatoval bratislavský primátor.

IMG 20220328 094105 1
IMG 20220328 094105 1 |

V budove pribudli mobilné priečky

Areál s budovou patrí developerovi HB Reavis. Pôvodne ju chcel zbúrať v rámci prípravy na svoj projekt, ktorý je aktuálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Iniciatíva vyšla od mesta, hľadalo priestor na ubytovanie a služby,“ uviedol pre ASB Viktor Ondrášek, riaditeľ developmentu HB Reavis.

S hlavným mestom spolupracujú na základe zmluvy o spolupráci platnej do 31. decembra 2022. Developer poskytol budovu pro bono.

V budove bývalej stanice pribudli jednoduché mobilné priečky, aby boli odčlenené jednotlivé oddelenia podľa požiadavky organizátorov. Klienti budú môcť pri budove aj parkovať. Poriadok v areáli ako verejnom priestore zabezpečí štátna polícia a SBS, ktorú zazmluvnilo mesto.

Asistenčné centrum pomoci
Asistenčné centrum pomoci | Zdroj: Monika Volekova
Monika Volekova