tzb haustechnik 3 2013 aky vzduch dychame
Galéria(2)

TZB HAUSTECHNIK 3/2013 – Aký vzduch dýchame?

Ak sa rozhodnete kúpiť si byt v novostavbe, vaše šance na život v príjemnom vnútornom prostredí so zabezpečeným optimálnym vetraním či chladením sa zvyšujú. Ak však žijete ako väčšina z nás v starších bytových domoch, ani pri ich obnove nečakajte, že sa s tým niečo urobí. Považuje sa to stále za luxus?

tzb haustechnik 3 2013 aky vzduch dychame 6881 big image

Aký typ podlahového vykurovania zvoliť?

Teplovodné podlahové vykurovanie či vykurovanie priamovýhrevnými odporovými káblami? Jednoznačná odpoveď na takto všeobecne položenú otázku neexistuje. Viac sa ukáže, keď sa na konkrétnom objekte vykoná energetická aj ekonomická analýza.

Stropné chladenie v budovách

V súčasnosti sú stále najviac rozšírené klimatizácie na báze tepelných čerpadiel, ktoré pracujú na princípe ochladzovania vzduchu vháňaného do pobytových priestorov. Miestnosti pri tom ochladzuje prúdiaci vzduch, preto sa nedá hovoriť o chladení bez prievanu či o zdravom chladení. To možno dosiahnuť práve stropným chladením.

Prečo nevyužiť slnečnú energiu aj na chladenie?

V poslednom čase sa vraciame k najjednoduchšiemu využitiu slnečnej energie – priamemu ohrevu a chladeniu, čiže k tzv. solárnej architektúre. Ukazuje sa, že je výhodné využiť tepelnú energiu získanú zo solárnych kolektorov na pohon chladiacich systémov.

Zdravé svetlo je svetlo ako z oblohy

O čo ide? O osvetlenie, ktoré napodobňuje všetky meniace sa scenáre slnečného žiarenia na našej oblohe. To znamená, že v určitom časovom horizonte mení farebnosť a intenzitu. Takéto dynamické zmeny svetla vo vnútornom prostredí simulujú neustále sa meniace svetelné charakteristiky vonkajšieho prostredia, týmto spôsobom riadia naše biologické hodiny a zlepšujú pocit duševnej pohody.

Časopis si môžete kúpiť na jagastore.sk
–>–>