projekt, vystavba

Súd rozhodol o pozastavení výstavby projektu Rosenhaus vo Vrakuni

Developer musí zastaviť akékoľvek ďalšie aktivity súvisiace s výstavbou na mestskom pozemku.

Okresný súd rozhodol o pozastavení výstavby projektu Rosenhaus v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

„Mestu sa podaril úspešný krok smerom k ochrane svojho pozemku. Rozhodnutie súdu podporilo odmietavý postoj mesta k zámeru developera vybudovať na mestskom pozemku bytový dom, a to na základe sporného stavebného povolenia,“ uviedla hovorkyňa.

Okresný súd Bratislava II rozhodol o nariadení neodkladného opatrenia. Podľa neho musí stavebník zastaviť akékoľvek ďalšie aktivity súvisiace s výstavbou na mestskom pozemku.

Bez riadnych povolení

Obyvatelia Vrakune opakovane poukazovali na pripravovaný objekt Rosenhaus. Mal vyrásť v tesnej blízkosti ich domovov a upozornili na to aj na rokovaní mestského zastupiteľstva. „Magistrát v spolupráci s mestskou časťou dlhodobo bojovali za to, aby sa nenarušilo prostredie, v ktorom ľudia žijú, nezmyselnou stavbou bez riadnych a platných povolení,“ vysvetlila hovorkyňa.

Dodala, že mestu dal za pravdu súd, ktorý rozhodol o nariadení neodkladného opatrenia. „To hovorí o tom, že developer, ktorý oplotil stavenisko a začal búrať betónový plot za účelom stavby bytového domu pod marketingovým názvom Rosenhas, musí zastaviť akékoľvek ďalšie aktivity súvisiace s pokračovaním vo výstavbe na mestskom pozemku,“ doplnila.

Podľa rozhodnutia súdu má stavebník tiež povinnosť vrátiť pozemok do pôvodného stavu a zdržať sa jeho užívania, teda vstupu, vjazdu, prechodu či prejazdu pozemkom.

Chýba vyjadrenie mesta

Mestská časť Vrakuňa dlhodobo bojuje proti výstavbe 12-poschodového bytového domu, pričom spochybňuje platnosť stavebného povolenia.

„Developer podľa nášho názoru nemal preukázaný vzťah k mestskému pozemku a jeho stavba tak bola neoprávnená. Hlavné mesto sa doteraz k projektu ani nevyjadrovalo záväzným stanoviskom, keďže developer nežiadal o územné rozhodnutie, stavebné povolenie ani o zmenu stavby pred dokončením,“ uzavrela hovorkyňa.

© SITA Slovenská tlačová agentúra