Študenti architektúry navrhli novú koncertnú sieň pre Plzenskú filharmóniu

Študenti architektúry navrhli novú koncertnú sieň pre Plzenskú filharmóniu

Architektonický návrh prístavby koncertnej siene k existujúcej funkcionalistickej budove Českého rozhlasu v Plzni bol úlohou 16. ročníka študentskej súťaže a 8. ročníka medzinárodnej súťaže Xella. Študenti mali nájsť vhodné kompozičné, materiálové, prevádzkové a dispozičné riešenie koncertnej siene, ktorá by sa stala vhodným doplnkom budovy s celospoločenským významom. Dôraz sa mal klásť aj na jej začlenenie do organizmu krajského mesta a mestského parku.

Zľava: víťazi Marek Harčarík, Tomáš Benák, Marián Lucký, Fakulta architektúry STU, Bratislava a Ing. Martin Polák, generálny riaditeľ a konateľ Xella Slovensko a Xella CZ

Zadanie súťaže, ktorú organizuje spoločnosť Xella – výrobca stavebného materiálu Ytong znelo: navrhnúť koncertnú sien pre Plzenskú filharmóniu Českého rozhlasu. Súťažiaci navrhovali podobu koncertnej siene a vytvárali tak reprezentatívny priestor pre spoločné vnímanie hudby. Ideou bolo, aby sa priestor nezaťažil prílišnou multifunkčnosťou, ale vytváral vzájomnú symbiózu s budovou Českého rozhlasu. Hodnotila sa teda nielen kvalita samotného návrhu, ale i nájdenie najvhodnejšej väzby k existujúcej architektúre. Zámer vychádzal z pôvodného konceptu súboru budov Českého rozhlasu postaveného v roku 1947 v štýle neskorého funkcionalizmu na námestí Mieru v Plzni. Ide o jedinú budovu v ČR postavenú priamo pre potreby rozhlasu. Severné krídlo budovy, v ktorom sa mala nachádzať koncertná sieň pre Plzenskú filharmóniu sa nedostavalo. Preto bola na zadaní bola určite lákavá nie príliš obvyklá priama nadväznosť na kvalitnú architektúru existujúcej budovy, blízky kontext mestského parku a samozrejme aj určitá prestíž, či idea podieľať sa na návrhu budovy s kultúrno-spoločenským významom.

Mestu Plzeň zjavne chýba kvalitná koncertná sieň, pričom rôzne dlhodobé provizória vo viacúčelových sálach Plzenskej filharmónii nemenia nič na potrebe celomestského či nadregionálneho významu. Práve z tohto dôvodu sa témou 16. ročníka študentskej súťaže stala Koncertná sieň pre Plzenskú filharmóniu, do ktorej sa zapojili študenti z Čiech a Slovenska. Podobné národnostné obsadenie mala aj porota, ktorá bola zložená z významných českých a slovenských architektov na čele s predsedom Ing. Arch. Alešom Brotánekom. Zasadnutie poroty sa uskutočnilo 2. až 3. marca 2011 v Plzni, kde porota vyberala zo 45 súťažných projektov.

„Hovoriť o hudbe je ako tancovať o architektúre,“ – to je motto nielen Ondřeja Kukala, skladateľa, dirigenta a huslistu, ale aj tohtoročnej súťaže. A riadiť sa pri tvorbe touto myšlienkou sa oplatilo mnohým súťažiacim či samotným víťazom. „V mene celej poroty by som rád ocenil všetky návrhy, ktoré zohľadnili ideový a funkčný rozmer zadania. Víťazný projekt čistou architektonickou formou zjednotil nový objem koncertnej sály s existujúcou budovou. Priestorový koncept sály vytvára predpoklady na vytvorenie akusticky kvalitného koncertného priestoru, dispozične prakticky zorientovaného k existujúcemu nahrávaciemu štúdiu.

Horizontála pergoly, levitujúca na subtilných strunách, či dráhach kvapiek dažďa tónov definuje aktívnu zónu interiérových a exteriérových aktivít hudobného života. Na jednej strane svojím vysokým rádom vkladá inštitúcii adekvátnu vážnosť, svojím vtipným dizajnom zase ľahkosť príjemnú pre priblíženie hudby širokému spektru recipientov. Návrh je podaný presvedčivou a kultivovanou bielou grafikou, ktorá prostredníctvom typografickej schémy a ručnej skice prezentuje podstatu myšlienky,“ vyjadril sa predseda poroty Ing. Arch. Aleš Brotánek.
–>–>
Autormi víťazného návrhu 16. ročníka Študentskej súťaže sa stali Tomáš Benák, Marek Harčarík a Marián Lucký z Fakulty architektúry STU v Bratislave. Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien prebehlo 12. apríla 2011 v rámci veľtrhu IBF Brno.


Zoznam víťazov 16. ročníka Študentskej súťaže:

1. cena: Tomáš Benák, Marek Harčarík, Marián Lucký
    FA STU Bratislava

Celý súťažný návrh si môžete pozrieť tu a tu.

2. cena: Róbert Bakyta
    SvF STU Bratislava

Celý súťažný návrh si môžete pozrieť tu a tu.

3. cena: Peter Panulin, Patrik Uchaľ, Peter Koban
    FA ČVUT Praha

Celý súťažný návrh si môžete pozrieť tu a tu.

Odmena: Matúš Grega-Jakub
    SvF STU Bratislava


Celý súťažný návrh si môžete pozrieť tu a tu.

Odmena: Peter Richtárik
    FA STU Bratislava

Celý súťažný návrh si môžete pozrieť tu a tu.

Odmena: Michal Vašek
    TU Liberec

Tento návrh získal aj odmenu časopisu ASB a Stavebné materiály

Celý súťažný návrh si môžete pozrieť tu a tu.

Zdroj: Xella

Viac na www.xella.sk/html/slk/sk/studentska-sutaz-xella-2010-2011.php