Rekonštrukcia bazéna v športovom centre Slovenskekj poľnohospodárskej univerzity v Nitre

Univerzity v Nitre a Trnave obnovia bazény. Finančne na to prispeje aj štátny fond

Partneri sekcie:

Slovenský Fond na podporu športu schválil v druhej výzve na základe regionálneho princípu 35 žiadostí spolu za 19,7 milióna eur a na základe celoslovenského princípu 57 žiadostí spolu 11,18 milióna eur.

Štátny tajomník pre šport Ivan Husár vo štvrtok povedal, že na záver roka 2022 pripravujú vypísanie v poradí už tretej výzvy. Jedným z hlavných kritérií popri finančnej spoluúčasti je pripravenosť projektov na výstavbu s právoplatným stavebným povolením.Trh musí rozhodnúť, čo mestá a obce potrebujú, uviedol štátny tajomník Husár.

Finančnú podporu získali aj dva projekty z univerzitného prostredia, kde je stále vysoký investičný dlh. Bazény so zázemím v areáli trnavskej Materiálovotechnologickej fakulty STU a v Centre univerzitného športu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre pochádzajú ešte zo 60. rokov 20. storočia.

Po získaní dotácie od fondu – nitriansky projekt 751 343 eur a trnavský 1,2 milióna eur – sa môžu začať stavebné práce. STU so sídlom v Trnave prispela vlastnými 1,3 miliónmi eur a nitrianska SPU takmer 501-tisíc eurami. Na spolufinancovaní projektu v Trnave sa bude podieľať aj Trnavský samosprávny kraj a krajské mesto, ktoré na to už vyčlenilo 400-tisíc eur.

Bazény budú mať dĺžku 25 metrov

STU v Trnave chce postupne vybudovať moderný vysokoškolský kampus, kde srdcom jeho športovej časti je práve moderný bazén. „Bez podpory fondu by realizácia nebola možná. Boli by sme radi, keby sme do mesiaca začali s výstavbou,“ povedal dekan Miloš Čambál. Súčasný bazén je už dva roky mimo prevádzky. Projekt kampusu má škola hotový.

Agentúra SITA napísala, že STU v Trnave chce vážny problém s pôvodnými železobetóvými bazénmi vyriešiť tak, že do nich vloží nové nerezové bazény. Plánuje obnoviť aj všetky technológie, stropnú konštrukciu a opláštenie bazénovej haly.

Plaváreň s 25-metrovým plaveckým bazénom a malým výcvikovým bazénom bola v prevádzke od roku 1966.  technických, hygienických aj bezpečnostných dôvodov je v súčasnosti mimo prevádzky. Predpokladaná cena rekonštrukcie bola vyčíslená na cca 2,6 milióna eur.

Rekonštrukcia kampusu a plavárne Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave
Rekonštrukcia kampusu a plavárne Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave | Zdroj: Materiálovotechnologická fakulta STU v Trnave

Aj bazén v športovom centre SPU je mimo prevádzky. Jeho rekonštrukcia sa začne v najbližších dňoch. Poľnohospodárska univerzita na svojej stránke informovala, že predmetom rekonštrukcie sú stavebné práce. Ide o odstránenie havarijného stavu, výmenu nehospodárnych a nefunkčných častí bazénovej technológie.

Nový plavecký bazén bude mať šesť plaveckých dráh a dĺžku 25 metrov. Rekonštrukcia prinesie aj novú elektroinštaláciu, vzduchotechniku, vykurovanie a bazénovú technológiu. Zhotoviteľ by mal dielo zrealizovať do 12 mesiacov od odovzdania staveniska.

Plavárne a športová infraštruktúra národného významu

Okrem bazénov v Trnave a Nitre schválil Fond na podporu športu v druhej výzve na základe regionálneho princípu výstavbu mestskej plavárne v Ružomberku (1,2 milióna eur),  rekonštrukciu plavárne v Starej Ľubovni (953-tisíc eur), rekonštrukciu a modernizáciu krytej plavárne v Žiari nad Hronom (takmer 515-tisíc eur) a modernizáciu krytej plavárne v Brezne-Mazorníkove (1,2 milióna eur).

Podporil aj projekty športovej infraštruktúry národného významu – rekonštrukciu a modernizáciu športovej haly Angels Aréna v Košiciach ( 1,2 milióna eur) a modernizáciu Zimného štadióna Pavla Demitru v Trenčíne (1,1 milióna eur).

Monika Voleková