od zvolena cesta zarubana
Galéria(2)

Od Zvolena cesta zarúbaná

S kolegom fotografom sme nedávno podnikli cestu na východ Slovenska, navštívili sme pár okresných miest (viac si o starostiach a radostiach obyvateľov Lučenca a Rožňavy prečítajte v rubrike Regióny v nasledujúcich číslach časopisu ASB), absolvovali niekoľko stretnutí v Košiciach.

od zvolena cesta zarubana 6043 big image
Dostavba diaľnice do Košíc je prioritnou témou každej vlády, najväčšie stavebné spoločnosti žijú v nádeji, že keď sa inšie nebude stavať, tak snáď aspoň cestná sieť neostane bokom.

Trochu nadnesene by sa dalo povedať, že mestá na východe republiky sa pasujú s podobným problémom ako samotná Bratislava. Nedá sa do nich dostať. Nepriaznivé dopravné situácie a každodenná ranná realita zapchaných príjazdov do hlavného mesta dvíhajú šoférom tlak rovnako ako brzdenie pri zaradenej dvojke za kamiónom na ceste dolu Soroškou. Tieto zdanlivo nesúvisiace problémy pramenia z toho, že v mnohých východoslovenských mestách so zlým dopravným napojením ubúdajú najmä mladí obyvatelia. Tí odchádzajú za prácou do Bratislavy. Darmo si okresné mestá na okraji vybudujú logistické a priemyselné parky, keď do nich nevedie nijaká poriadna cesta. Investori sa po prvej návšteve otočia na opätku a svoju investíciu zaparkujú čo najbližšie k diaľnici. Výhodné ponuky na rozbehnutie podnikania, ktoré ponúkajú mestá, sú pre zahraničné spoločnosti mimo realitu, presne ako vládne sľuby o dostavbe diaľnice do Košíc.

Mimochodom, o tom, ako môže dopadnúť neregulovaný prílev nových obyvateľov do bratislavského satelitu, sme už tiež v ASB 06-07/2012 písali.

Je nad slnko jasnejšie, že jedným blogom sa diaľnica nepostaví. Ani existujúca cesta zo Zvolena do Košíc nebude bezpečnejšia, vzhľadom na fakt, že šoféri silných áut sa pri predbiehaní viac spoliehajú na nadupaný výkon motora než na zdravý úsudok a bezpečnosť a to bez rozdielu v ešpézetke.

Napokon však máme aj pozitívny postreh. Či sme boli v Pezinku, v Lučenci, alebo v meste Myjave, vždy nás prekvapil rešpekt a ohľaduplnosť vodičov voči chodcom (a nielen na priechodoch). Domáci aj nedomáci na firemných autách v Bratislave by si z nich mohli vziať príklad.

Ing. arch. Mária Nováková
Autorka je redaktorka časopisu ASB.

Foto: Dano Veselský