Nuselský pivovar v Prahe nadobúda po rokoch novú podobu. Byty sú už v predaji

Na mieste niekdajšieho pivovaru v pražských Nusliach rastie nová mestská štvrť s rovnomenným názvom. Súčasťou projektu je obnova historických budov, ale i nová rezidenčná štvrť s takmer piatimi stovkami bytov.

Nová polyfunkčná štvrť vyrastá na území brownfieldu kedysi najväčšieho priemyselného pivovaru v strednej Európe. Výhodou je jej poloha na rozhraní lukratívnych pražských mestských častí Vinohrady a Nusle, v tesnom susedstve veľkých mestských parkov.

Rozprestierať sa bude na viac než 32 tisíc metrov štvorcových uprostred živej mestskej časti, no zároveň chránená od okolitého ruchu ulice. Architektonické spracovanie projektu v sebe spája modernú architektúru, ktorá sa prelína so záchranou kultúrneho dedičstva, ale i históriu so súčasnými požiadavkami na pohodlie, bezpečnosť i udržateľnosť rezidenčného bývania.

Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar

Rezidenčné byty aj penthousy s výhľadom na Prahu

Moderná výstavba v Nuselskom pivovare ponúka široký výber bytov od malých cez rodinné bývanie až po veľkorysé penthousy. Všetky bytové jednotky sú vybavené balkónom, lodžiou, terasou alebo predzáhradkou. Jednotlivé domy prepája vnútroblok plný zelených prvkov s relaxačnými zónami.

Súčasťou projektu sú aj tri nové deväťposchodové vežiaky. Nové rezidenčné bývanie rastie pod taktovkou brnianskeho architektonického štúdia Chybik+Kristof. O revitalizáciu pôvodných pivovarských domov sa stará pražský ateliér CMC architects.

Architektúra ich fasád je inšpirovaná historickými pivovarskými komínmi a odkazuje tak na pôvodnú industriálnu architektúru v kombinácii s moderným poňatím a štýlom novej výstavby. Na ich najvyšších podlažiach sú umiestnené priestorné penthousy s luxusnými výhľadmi na pražskú panorámu.

Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar | Zdroj: Vizualizácie: Penta Real Estate

Služby a zeleň na dosah ruky

Únik z ruchu veľkomesta a priestor pre najrôznejšie športové či relaxačné aktivity ponúka budúcim rezidentom tesné susedstvo s dvoma rozsiahlymi mestskými parkami Folimanka a Havlčíkove sady s obľúbenou Grébovkou.

Blízkosť námestia Bratří Synků a nadväzujúca Nuselská ulica zase zabezpečuje dostupnosť obchodov, služieb i rôznych podnikov. Milovníci kultúry istotne ocenia legendárne divadlo Na Fidlovačce, ktoré stojí priamo cez ulicu.

K atraktivite lokality prispieva aj jednoduché a rýchle spojenie do samotného centra českej metropoly, ale i plánované otvorenie novej stanice metra trasy D. Dobrá dostupnosť mestskej hromadnej dopravy umožní obmedziť automobilovú dopravu a miesta pre zdieľané bicykle a kolobežky uľahčia využívanie nežnej mobility.

Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar | Zdroj: Vizualizácie: Penta Real Estate

V súlade s princípmi udržateľnosti

Projekt novej štvrti zodpovedne pristupuje aj k štandardom udržateľnosti. Už výstavba sa nesie v duchu motta „nebúrať, a naopak rekonštruovať to, čo má svoju hodnotu.“ Využitím rôznych technologických opatrení prispievajú k nižšej energetickej náročnosti, a teda už dopredu šetria peňaženky budúcich obyvateľov.

Pri výstavbe sa využívajú kvalitné fasády a izolačné materiály, drevené okná s izolačnými trojsklami, zabezpečená bude aj cirkulácia teplej vody či LED svietidlá na čidlá v spoločných priestoroch. Nebudú chýbať ani zelené strechy pre lepšiu tepelnú pohodu v bytoch na horných poschodiach a zároveň zlepšovanie ovzdušia či zbieranie zrážkovej vody pre zalievanie spoločnej verejnej zelene.

Tej by tam malo podľa návrhu dostatok. Projekt sľubuje nízko údržbovú zeleň v podobe pestrého výberu stromov, okrasných krov, trvaliek, ale aj zachovanie už vyrastených stromov. Verejné priestory rátajú aj s vodnými prvkami, ktoré majú nielen ochladzujúcu funkciu pre miestnu mikroklímu, ale slúžia aj ako napájadlá pre vtáky a drobný hmyz.

Od piva cez víno až po luxusné lofty

Dlhé roky nikto nevedel, čo sa bude s územím bývalého pivovaru diať a budovy roky chátrali. Ide pritom o pomerne významnú pražskú lokalitu, nielen kvôli jej dobrej polohe, ale aj pre fakt, že areál je pamiatkovo chránený.

História pivovaru, na ktorého území dnes rastie moderná štvrť, siaha pritom už na koniec 17. storočia, kedy bol založený grófom Janom Jozefom Sezimou z Vrtby. O dve storočia neskôr sa dostal do vlastníctva Pražskej úverovej banky, čím vznikol Akciový pivovar v Nusliach.

Postupne sa stal najväčším priemyslovým pivovarom vo vtedajšej Strednej Európe, zároveň bol vôbec prvým svojho druhu v Rakúskej monarchii. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa však zmenil na sladovňu a väčšinu budov obsadili České vinárske závody, ktoré tam spracovávali hrozno z blízkych Havlíčkových sadov, ale i to z dovozu.

Pivo sa prestalo variť definitívne presne pred šesťdesiatimi rokmi. Budovy pivovaru boli v čase trikrát rekonštruované a od roku 2000 sú vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Po roku 2020 bola časť prevádzkových objektov pivovaru zdemolovaná pre pripravovaný projekt výstavby bytovej zóny.

K pivovaru prislúcha aj záhrada, ktorú poznajú najmä čitatelia českého spisovateľa Jaroslava Foglara, v ktorej býval altánok pre hudbu a Koliba U Pastierky, ktorá tam bola premiestnená zo svetovej výstavy Expo 1967 v kanadskom Montreale. Tá fungovala až do roku 2018 v bývalej Nuselskej pivovarskej záhrade, ktorá bola počas čias prvej republiky miestom konania vianočných, veľkonočných i dušičkových trhov, a tým aj miestom stretnutia nielen miestnych Pražanov.

Vďaka rekonštrukcii pivovarských domov a dostavbe rezidenčnej zóny vzniknú nielen stovky nových miest na bývanie, ale prinavráti sa aj zašlá sláva prvorepublikového pivovaru so svojim géniom loci a do oblasti v Nuselskom údolí sa po rokoch vráti spoločenský život.

Mestská štvrť Nuselský pivovar
Mestská štvrť Nuselský pivovar | Zdroj: Vizualizácie: Penta Real Estate

Mestská štvrť Nuselský pivovar

Architekti: CMC architects/ Chybik + Kristof
Rozsah: 490 bytových jednotiek
Typ: rezidenčné
Lokalita: Nusle, Praha 4, Česká republika
Stav: Vo výstavbe
Developer: Penta Real Estate
Vizualizácie: Penta Real Estate