Vizualizácia: Flussbad Berlin.
Galéria(5)

Kúpanie v srdci Berlína

Mnohé slovenské a české mestá sa začali skvalitňovaním okolia riek zaoberať iba nedávno – vznikajú pozdĺž nich nové promenády, sprístupňujú sa brehy riek, náplavové zóny, vytvárajú sa príjemné parky. Na kúpanie to však väčšinou nie je. V Berlíne sú ďalej a robia všetko preto, aby sa dalo v centre metropoly plávať priamo v rieke.

Sprévský kanál meria 1,8 km a spoločne s hlavným tokom Sprévy obteká Múzejný ostrov, kde sa nachádza množstvo inštitúcií, ktoré sú cieľom turistov aj miestnych. Ešte na začiatku minulého storočia sa na tomto úseku nachádzali riečne kúpele, ktoré však z hygienických dôvodov zavreli už v roku 1924. Odvtedy sa môžu ľudia na tento úsek rieky maximálne dívať z výšky, prístup k nemu nie je možný. To sa však má zmeniť.

Vizualizácia: Flussbad Berlin.
Vizualizácia: Flussbad Berlin.
Flussbad Berlin
Flussbad Berlin

S prvotnou myšlienkou, aby sa rieka vrátila späť ľuďom, prišli v roku 1997 architekti Jan a Tim Edlerovci. Odvtedy si projekt získava priazeň Berlínčanov, radnice aj spolkovej vlády. Hlavným hýbateľom sa stala nezisková organizácia Fluss Bad Berlin, ktorá má dnes okolo 500 členov a členiek a aktívne pripravuje premenu celej oblasti.

Čistiť, čistiť, čistiť

O kvalite riek vo veľkomestách si netreba robiť ilúzie – napriek tomu aj v tejto oblasti dochádza k zmene. Príkladom z nedávnej minulosti môže byť dánska Kodaň. Množstvo peňazí investovali do vyčistenia prístavu, aby sa tu dalo kúpať. Aj Paríž pracuje na tom, aby voda v rieke spĺňala normy na „vodné radovánky“.

Spréva v Berlíne sa vo všeobecnosti môže pochváliť relatívne čistou vodou vhodnou na kúpanie. Problémy však nastávajú v silných dažďoch, keď je nutné splašky z kanalizácie vypustiť do rieky, čo sa na niekoľko dní nepekne podpíše na jej kvalite. Kľúčovou časťou projektu Flussbad Berlin je preto vytvorenie biotopu a plochy na čistenie riečnej vody pomocou prírodného rastlinného filtra. Až na tieto dve oblasti naviaže 850 m dlhý plavecký areál.

Vizualizácia: Flussbad Berlin.
Vizualizácia: Flussbad Berlin. | Zdroj: FLUSSBAD BERLIN E.V.

Prirodzenú filtráciu má zabezpečiť štrk alebo tŕstie, testovaním sa zistilo, že nebude potrebný pôvodne plánovaný nákladný systém potrubí pod filtrom. Voda by pretekala cez 80 cm štrkového sedimentu; potom by vyčistená tiekla smerom ku kúpalisku.

Získané vzorky potvrdili, že takýto filter dokáže znížiť znečistenie vody o 70 až 90 %. Pri bežnej prevádzke zvládne vyčistiť 250 až 500 l riečnej vody za sekundu. Ako doplnok prírodného filtra sa zvažuje aj využitie UV žiarenia.

Testovať, testovať, testovať

Vzhľadom na celkovú finančnú náročnosť projektu (uvádza sa až 68 miliónov eur) sa upustilo od zvažovanej priamej realizácie. Flussbad Berlin je v súčasnosti rozdelený do troch fáz, ktoré umožnia otestovať navrhované prístupy. Prvá, „vstupná“, fáza sa začala toto leto a jej cieľom je získať výsledky z aplikovaných opatrení, aby bolo možné sformulovať zmysluplné závery pre neskoršie fázy projektu, keď sa už začne stavať.

Práve v nasledujúcej „fáze prestavby“ dôjde k významnej premenne lokality, aj keď na to budú stačiť len menšie stavebné úpravy. Na niekoľkých miestach vzniknú vstupy do vody, pri Humboldtovom fóre v podobe schodov, ďalej vznikne pontónová plť, nádrže na hospodárenie s dažďovou vodou, zvažuje sa aj modernizácia hati.

V poslednej, tzv. rozširujúcej, fáze pribudnú ďalšie stavebné opatrenia (napr. ďalšie vstupy do vody na úrovni Bodeho múzea), aby sa plánovaný projekt dokončil v celom rozsahu.

Spolková vláda i berlínska radnica si uvedomujú veľký význam tohto urbanistického projektu pre mesto a jeho obyvateľov. Flussbad Berlin sa stal v roku 2014 „Národným projektom“ a od ministerstva životného prostredia a berlínskej radnice získal spoločnú dotáciu štyri milióny eur.

Ak sa projekt ukáže ako životaschopný – a všetko tomu zatiaľ pri dlhodobom testovaní nasvedčuje –, stane sa vzorovým príkladom, ako ekologicky pristupovať k prírodným zdrojom a zlepšiť kvalitu života ľudí, a to nielen pre ďalšie nemecké mestá.