kristalove kridlo jubiluje
Galéria(2)

Krištáľové krídlo jubiluje

Ocenovanie významných osobností Slovenska  Krištáľové krídlo vstupuje do svojho 15. ročníka. Prestížny galavečer, ktorý oceňuje najvýraznejšie osobnosti Slovenska v oblastiach umenia, športu, hospodárstva, medicíny a vedy sa uskutoční 15. januára 2012.

kristalove kridlo jubiluje 5383 big image
Pozvanie pre všetkých zúčastnených za 14 rokov
Za uplynulých 14 rokov získalo ocenenie Krištáľové krídlo 147 osobností. Na jubilejný ročník chce autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová pozvať všetkých ocenených.

„Chcem využiť toto jubileum a pozvať na slávnostné odovzdávanie cien elitu nášho národa, aj všetkých bývalých porotcov a podporovateľov Krištáľového krídla,“ hovorí na margo galavečera Mária Vaškovičová.

Zástupcovia Krištáľového krídla vyzývajú a prosia všetky osobnosti, ktoré zmenili adresu, aby sa ohlásili na mailovej adrese zverejnenej na www.kristalovekridlo.sk.

Zmena priestoru a dôvody
Tento zámer úzko súvisí aj s výberom priestoru, v ktorom sa bude slávnostný galavečer odohrávať. Doterajší priestor SND z kapacitných dôvodov už nie je dostačujúci, preto sa organizátori rozhodli pre zmenu.

Voľba padla na priestory Incheby, ktorá je lídrom na trhu v rámci eventov a konajú sa v nej podujatia na najvyššej tuzemskej i medzinárodnej úrovni.

„Keďže do Incheby v januári prídu naozaj významné osobnosti, tento priestor bude adekvátne upravený a prispôsobený tejto udalosti,“ upresňuje zámer Mária Vaškovičová. „Chcem, aby všetko bolo dôstojné a elegantné.“

Zaujímavosti a účinkujúci
15 rokov existencie Krištáľového krídla sa ponesie aj celým programom slávnostného galavečera. Zaradené budú viaceré dokrútky, ktoré prinesú spomienky, rekapitulácie, zaujímavé výroky osobností.

Výnimočný bude aj program, počas ktorého vystúpia veľké hviezdy umeleckého sveta zo Slovenska, Česka, aj Európy. Budú to napríklad Lucie Bílá, Adriana Kučerová, Karel Gott, Meky Žbirka, rokuje sa s Elánistami.
O aranžmány sa postará Matúš Jakabčic, ktorý je aj novým členom poroty, a ktorý bude mať spolu s orchestrom East European Artsemble a hosťami pod palcom hudobný sprievod na slávnostnom večere.

Obmena poroty
15. ročník Krištáľového krídla so sebou prináša aj pravidelnú obmenu poroty. Táto zásada je už tri roky zakotvená v štatúte, konkrétne v článku IV bod 5 je uvedené, že členstvo v porote je limitované na dva roky.

 „Chcela by som poďakovať všetkým porotcom, ktorí pracovali v kolektíve Krištáľového krídla v minulosti,“ hovorí Mária Vaškovičová. „Ich profesionalita, angažovanosť, zanietenosť a hlavne sila osobnosti prispeli významnou mierou k tomu, že Krištáľové krídlo patrí na Slovensku k vysoko akceptovaným a prestížnym oceneniam.“

Medzi nových členov patria napríklad Jana Pištejová, módna návrhárka, Matúš Jakabčic, hudobný skladateľ, Vlado Černý, riaditeľ divadla Astorka a ďalší, ktorých nájdete na www.kristalovekridlo.sk.

Podľa predsedu Veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriela Csollára sa od nových členov poroty očakáva prínos v rámci nových vízií a nápadov, posun do mladšej vekovej kategórie, ktorá pozná aj nové trendy.
„Predpokladám, že to opäť zvýši úroveň aj prestíž poroty,“ zdôraznil G. Csollár.

Čo hovorí Jana Pištejová, módna návrhárka a nová členka poroty
„Byť členkou poroty takého významného podujatia akým je Krištáľové krídlo považujem v prvom rade za česť a poctu a v druhom za veľkú zodpovednosť a výzvu. Hoci tam budem najmladšia, urobím všetko pre to, aby som úlohu s najlepším svedomím zvládla. Musím zdôrazniť, že napriek tomu, že môj pracovný aj osobný život sa odohráva v prostredí umelcov a výtvarníkov, som človek, ktorý rozhodne uprednostní profesnú článku uprednostní pred osobnou, nebude to pre mňa žiadna dilema.“

Čo hovorí Matúš Jakabčic, hudobný skladateľ a nový člen poroty
„Pre mňa pocta byť v tíme Krištáľového krídla už preto, čo znamená. Jeho hlavná devíza je v tom, že sa udeľuje v rôznych profesiách, a teda nielen v oblasti umenia, ale napríklad aj vedy a zdravotníctva či filantropii, plus v tom, že sa o ocenených a celkovo ľuďoch z inej než len umeleckej profesie dozvie aj verejnosť. Krištáľové krídlo je z môjho pohľadu jedna z popredných udalostí roka a pre toto je účasť v porote pre mňa veľká česť i veľký záväzok.“

Partneri Krištáľového krídla
K partnerom podujatia bude aj pri tomto ročníku patriť Slovenská televízia (RTVS), ktorá odvysiela priamy prenos z galavečera na Jednotke.

 „Všetkým partnerom Krištáľového krídla som naozaj mimoriadne vďačná, bez nich by toto podujatie nikdy nedosiahlo takú vysokú úroveň, ako dnes má,“ dodáva Mária Vaškovičová.

Kategórie
Počas 15. ročníka Krištáľového krídla budú ocenené osobnosti v kategóriách: divadlo a audiovizuálne umenie, medicína a veda, publicistika a literatúra, hudba, hospodárstvo, šport, výtvarné umenie.

Už po druhý raz bude udelená aj cena za filantropiu. Táto cena sa začala udeľovať počas 14. ročníka pod vplyvom úspešnej zbierky Pomôže celé Slovensko, kedy si všetci uvedomili potrebu prebúdzať v ľuďoch sociálne cítenie a pomáhať tým, ktorí sa nie svojou vinou dostali do sociálnej núdze.

Tak ako každý rok bude udelená aj mimoriadna cena za celoživotné dielo.

Nominácie môže zasielať aj široká verejnosť
Uzávierka nominácií osobností na udelenie ceny Krištáľové krídlo je 31. október 2011. Nominácie je možné podávať aj online prostredníctvom webstránky www.kristalovekrídlo.sk.

Krištáľový ples
Mária Vaškovičová zároveň potvrdila, že 17. februára 2012 sa bude konať aj druhý ročník Krištáľového plesu v SND, ktorý je s Krištáľovým krídlom veľmi úzko prepojený.

Práve osobnosti, v minulosti ocenené Krištáľovým krídlom Gabriel Csollár, Pavol Lančarič a Miroslav Trnka venovali na prvom ročníku plesu po 10-tisíc EUR zo svojich vlastných peňazí umelcom Jurajovi Hrubantovi, Alene Macháčovej a Stanislavovi Dančiakovi.

 „Osobnosti Krištáľového krídla túto tradíciu budujú a dávajú garanciu tomu, že Krištáľový ples bude opäť projekt pre širokú verejnosť, nielen pre vyvolených,“ zdôraznil predseda Veľkej poroty Gabriel Csollár.

 Mária Vaškovičová dodala: „Takmer celé Slovensko pochádzame sme z dediny, ja som tiež z dediny, a neviem si predstaviť, že by sa u nás doma 30 ľudí dohodlo robiť si svoj vlastný, uzatvorený plse. Však by sa s nimi už potom nik nerozprával, je to nesprávne a nefér. Preto je Krištáľový ples pre všetkých ľudí, za rozumnú cenu, a musí sa, samozrejme, robiť v budove otvorenej pre slovenský národ, v SND.“

–>–>