Hliníkové okná návrh titulná foto

Veľkoformátové presklenia z hliníkových profilov sú trendom a ich limity sa posúvajú ďalej

Vizuálna ľahkosť, geometria a harmonická farebnosť hliníkových profilov vytvára moderné a funkčné priestory. Posúva limity a nabáda k novým estetickým zážitkom.

Hliníkový profil je bezpochyby zárukou širokých konštrukčných možností a vysokej spoľahlivosti. Extrémna stabilita hliníku umožňuje konštrukcie s veľmi úzkou pohľadovou šírkou a nadmerne veľkou sklenenou plochou. Vďaka jeho projektovej flexibilite a neustále rozvíjajúcim sa technickým parametrom je voľbou kreatívnych profesionálov a náročných klientov.

Obrovský tlak je vyvíjaný na výškové limity profilových systémov. Výrobcovia profilov na tento trend reagujú a profilové systémy neustále inovujú.

Hliníková okná
Hliníková okná | Zdroj: KALYPSO SK

Pozor na svetové strany

Nadrozmerné presklenia určite nie sú len záležitosťou estetického cítenia. Je za nimi neodmysliteľná kombinácia fyziky, inžinierstva, matematiky a v neposlednom rade skúseností.

Pri projektovaní takýchto nadrozmerných presklení je nutné kalkulovať so statikou profilu, hmotnosťou skla, nosnosťou kovania, momentom priehybu atď. Dôležité je však brať do úvahy umiestnenie samotného objektu a charakter oblasti, v ktorom sa bude nachádzať. (či ide o zastavanú, zalesnenú či rovinatú oblasť atď.)  Lebo práve poveternostné podmienky a orientácia budovy z hľadiska svetových strán vo veľmi vysokej miere ovplyvňujú celkovú funkčnosť, tepelnoizolačné vlastnosti presklenej plochy.

Hliníkové presklenia
Hliníkové presklenia | Zdroj: KALYPSO SK

Okno ako zdroj energie

To, že okná sú z energetického pohľadu slabými miestami domu, je už prežitok. Naopak správne umiestnené a riešené väčšie presklené plochy znižujú spotrebu na vykurovanie. Okná prinášajú do budovy počas vykurovacej sezóny energiu, najmä slnečnú. Chránia pred stratami tepla, alebo pred letným prehrievaním.

Energetická bilancia dnešných okien (bilancia medzi energetickými stratami a slnečnými ziskami) je lepšia ako u obvodových múrov. Okenné systémy sú dôležitým zdrojom energie a pri správnom nastavení medzi druhom zasklenia, podielom zasklenia, orientáciou a lokalitou budovy je ich energetická bilancia pozitívna.

Podmienkou pre celoročnú pozitívnu energetickú bilanciu presklení však je, že musia byť vybavené tieniacou technikou na ochranu pred slnkom.

Dobrý návrh je deliteľný 3

Presklené plochy priamo ovplyvňujú či bude budova užívateľsky prívetivá, komfortná a energeticky účinná. Dobrý návrh spočíva v čo najvyššej zhode medzi vizuálnymi predstavami architekta, technickým riešením a jedinečnými okolnosťami konkrétneho projektu.

www.kalypso.sk

Zdroj: PR článok KALYPSO SK, spol. s r.o.