Výstavba električky v Petržalke.

Trpezlivosť starostu Petržalky sa skončila. Žiada viac informácií o výstavbe novej električkovej trate

Na bratislavskom mestskom zastupiteľstve bolo vo štvrtok 16. februára rušno. Témou bolo informovanie o 2. etape výstavbe električkovej trate. Aktualizovaný harmonogram tejto strategickej dopravnej stavby pre Bratislavu stále nie je oficiálne známy.

Starosta Petržalky a mestský poslanec Ján Hrčka žiadal pravidelné zverejňovanie informácií k výstavbe trate na dennej báze na webe tohto dopravného projektu. Informácie by mali podľa neho obsahovať aj reálne počty pracujúcich stavebníkov i strojov. Zároveň žiadal aktualizovať vizualizácie. Odvolal sa aj na nespokojných obyvateľov.

Primátor avizoval zverejnenie harmonogramu

Primátor Matúš Vallo si v reakcii nemyslí, že takáto administratíva urýchleniu stavebných prác pomôže. Nebráni sa však kontrolnému dňu priamo na stavbe. Avizuje aj zverejnenie nového harmonogramu prác.

Koncom januára 2023 hovorkyňa Dagmar Schmucková uviedla, že mesto je v záverečnej fáze rokovania o novom revidovanom harmonogramu. Primátor Vallo však už začiatkom augusta 2022 povedal, že aktualizovaný harmonogram prác na trati bude známy v septembri 2022.

Primátor zopakoval, že dostavba električkovej trate je pre mesto zásadná. Magistrát podľa neho bojuje za to, aby to bolo čím skôr. Treba si však podľa neho uvedomiť, že ide o „komplikovaný projekt, v komplikovanom období s komplikovanou situáciou aj vo vnútri akcionára“.

Aldesa na Slovensku už stavala

Zhotoviteľom stavby je španielska skupina Aldesa. Patrí medzi desiatich najväčších stavebných spoločností v Španielsku a tvorí ju rozsiahla sieť pobočiek a prevádzok v Európe, Severnej Amerike, Južnej Amerike a Ázii. Na jej oficiálnom webovom sídle je správa o výstavbe trate v Bratislave zo 4. novembra 2021, ktorá informuje o podpise zmluvy o dielo s mestom Bratislava.

Aldesa dokončila prvé zákazky na Slovensku v roku 2018 pre spoločnosť Jaguar Land Rover (výstavba energocentra a palivového hospodárstva pre nové výrobné haly) a spoločnosť Gestamp (skladová a priemyselná budova s troma výrobnými linkami na automobilové konštrukcie).

Električková trať Bosákova ulica – Janíkov dvor

Lokalita: Bratislava-Petržalka
Investor: mesto Bratislava
Dĺžka trasy: 3,9 kilometra
Výška investície: 74,58 milióna eur bez DPH
Zhotoviteľ: Združenia NS MHD Petržalka (ALDESA CONSTRUCCIONES POLSKA a ALDESA CONSTRUCCIONES S.A.)
Realizácia: 11/2021 – 2024