Symbióza batériového úložiska, fotovoltiky a elektromobilu

Skupina firiem, do ktorej patrí EV-GP, pôsobí na slovenskom trhu už tri desaťročia a svoje skúsenosti v ostatných rokoch pretavila aj do nového segmentu – batériových úložísk energie a elektromobility.

Jednoducho povedané, EV-GP ponúka sofistikované riešenia na skladovanie elektrickej energie, ktoré v spojení s elektromobilom možno využívať obojsmerne – na nabíjanie batérie vozidla alebo, naopak, na čerpanie energie z jeho batérie. Tento systém je vyvíjaný a aj vyrábaný na Slovensku, kde prebieha aj jeho predaj a kompletné technické poradenstvo pre koncového zákazníka.

Zdroj: EcoLed Solutions

Zostava IQ Smart Home

Základom zostavy sú fotovoltické panely s výkonom od 5 kWp do 10 kWp a výkonný hybridný menič s výstupom EPS a výkonom do 20 kW. Najpodstatnejšou časťou tohto systému je batériové úložisko EV-GP LPF HV vo vyhotovení 23 kWh alebo 31 kWh, ktoré pozostáva z akumulátorov typu LiFePo 4, pri ktorých výrobca deklaruje viac ako 15-ročnú životnosť (6-tisíc cyklov/DOD 80 %). Samozrejmosťou je aj nabíjacia stanica pre elektromobily (EV) a hybridné automobily (PHEV), ktorá je zastúpená modelom EV-GP home 22 kW IQ Smart.

Nabíjanie je možné realizovať dvomi spôsobmi. IQ nabíjaním z prebytkov, keď riadiaca jednotka riadi plynule výkon do nabíjačky a neukončí nabíjanie ani v prípade nedostatku energie zo slnka, ale ho len preruší. Pri prebytkoch je možné spúšťať aj ohrev teplej vody, tepelné čerpadlo, resp. iné možnosti, kde sa využíva energia zo slnka.

Zdroj: EcoLed Solutions

Pri spodných úrovniach nabitia batérií – nedostatku slnečnej energie – je možné automatické napájanie z elektromobilu, ktorý podporuje V2L, teda má 1-fázovú výstupnú zásuvku, a tak máte v dome kompletné 3-fázové napájanie z elektromobilu. Rovnako ako elektromobil môže byť pripojený na externý zdroj, a teda LPG, benzínový, dieselový alebo vodíkový generátor.

Celý systém, samozrejme, možno používať v konfiguráciách ON GRID, OFF GRID či ako ostrovný systém napájania.

Batériové úložisko

Batériové úložisko sa ponúka v dvoch výkonnostných zostavách – 23 kWh a 31 kWh –, pričom ich možno rozšíriť aj o ďalšiu zostavu, a získať tak až 46 kWh/62 kWh úložisko energie. Na svoje si tak prídu súkromní majitelia aj menšie firmy. Batérie štandardne obsahujú modul BMS, ktorý monitoruje a balansuje každý článok a poskytuje mu potrebnú ochranu.

Na komunikáciu s meničom alebo nadriadeným systémom sa využíva komunikácia v štandarde RS485 alebo CAN. Celé batériové úložisko je poňaté modulárne, čo umožňuje jeho neskoršie rozširovanie podľa potrieb zákazníka. Úložisko sa vyznačuje vysokým štandardom bezpečnosti, teda je možné prevádzkovať ho aj v interiéroch.

Zdroj: EcoLed Solutions

Príkladom praktického riešenia pre domáce nabíjanie je wallbox EV-GP AC3F 22kW. Táto inovatívna 3-fázová AC nabíjacia stanica so SMART funkciami a s maximálnym výkonom 22 kW sa postará o pohodlné, bezpečné a efektívne nabíjanie elektrických vozidiel doma, ale aj vo firme.

V prípade záujmu sa dá prepojiť priamo s fotovoltickým systémom. Využitím inteligentných funkcií možno regulovať výkon nabíjania, optimalizovať čas nabíjania v závislosti od dostupnosti elektriny alebo aktuálnej tarify a taktiež vždy sledovať reálnu spotrebu.

Okrem nabíjacích riešení pre domácnosti má EV-GP v malíčku aj nabíjanie vo firmách, v hoteloch, nákupných centrách či reštauráciách. Patrí medzi popredných odborníkov so zameraním na prepájanie nabíjacích systémov pre elektromobily s fotovoltickými panelmi.

www.led.sk

Zdroj: PR článok EcoLed Solutions a.s.