iStock 504377322 1024

Poďme posilniť „V“

Partneri sekcie:

Dobrý, zdravý vnútorný vzduch je nevyhnutnejší ako kedykoľvek predtým

Vykurovanie (Heating), Vetranie (Ventilation), Klimatizácia (Air Conditioning). V skratke: HVAC. Táto skratka sa bežne používa na označenie nášho odvetvia. Doposiaľ sa však zanedbával jeden dôležitý faktor – celkové poslanie nášho sektora:
Zabezpečiť dobré a zdravé vnútorné prostredie, umožniť ľuďom prosperovať a zabezpečiť fungovanie priemyselných procesov.

Kľúčom k dosiahnutiu tohto cieľa je správne vetranie. Je to základná, ale často prehliadaná súčasť HVAC terminológie. Preto je čas na posilnenie písmena „V“!

web page slider1920x400 2
Zdroj: Systemair

Aký je účel vetrania?

Vetranie nám umožňuje dýchať čistý vzduch. Odstraňuje znečistený vzduch (napr. dieselové častice, výpary, infekčné aerosóly) z nášho prostredia a nahrádza ho kvalitným vzduchom.

Dobre vedieť: Vetranie sa často považuje za súčasť klimatizácie. Nezabúdajte však, že klimatizácia v bežnej miestnosti zvyčajne neposkytuje žiadny čerstvý a dobre filtrovaný vzduch. V skutočnosti často iba recirkuluje a chladí vzduch.

Prečo je vetranie také dôležité?

V priemere 90% nášho času trávime doma. Preto je nevyhnutné zabezpečiť správnu a optimalizovanú ventiláciu.

Viaceré akademické štúdie preukázali, že zdravé vnútorné prostredie zlepšuje našu pohodu, znižuje chorobnosť a pomáha nám podávať lepšie výkony v práci, škole alebo vo voľnom čase.

Najmä dnes vidíme neustále rastúce povedomie a potrebu zvýšenia úrovní vetrania, aby sa zabezpečilo zdravé vnútorné prostredie. V skutočnosti je správne vetranie považované za dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, čo je pozitívne.

csm shutterstock 572805178 1024px 9b11899cbd
Zdroj: Shutterstock

Ako Systemair umožňuje zdravé vnútorné prostredie?

Vývoj produktov, ktoré dodávajú zdravý vnútorný vzduch a zároveň šetria energiu, bol vždy súčasťou našej DNA. To je to čo robíme, každý deň, naprieč celým svetom.

V našich vetracích systémoch dnes podporujeme začlenenie špičkových regulátorov a technológií snímačov, ktoré trvalo merajú a reagujú na faktory, ako sú teplota, tlak, hladina CO2, koncentrácia častíc a vlhkosť vzduchu – na zlepšenie kvality vzduchu v interiéri.

To umožňuje našim systémom dynamicky a správne reagovať na každú danú situáciu. Poskytnutím čerstvého vzduchu a úsporou energie.

Je kvalita vnútorného vzduchu dostatočne regulovaná?

Na rozdiel od energetickej účinnosti alebo znečistenia vonkajšieho vzduchu (napr. vládne regulácie množstva dieselových častíc vo veľkých mestách), sa regulačné požiadavky na kvalitu vzduchu v interiéri neustále vyvíjajú. Stále však nie sú aké, aké by mali byť.

Je preto životne dôležité, aby sme všetci v tejto oblasti žiadali prísnejšie, harmonizované regulačné požiadavky a vytvorili jasné súvisiace stimuly pre všetkých. Pre HVAC priemysel na neustále inovácie a zlepšenia, čo koncovým používateľom umožní využívať tieto vylepšené systémy vo vnútorných priestoroch, ktoré často navštevujú.

shutterstock 282766454 1024px
Zdroj: Shutterstock

Čo môžem urobiť pre posilnenie V?

Kdekoľvek ste, požiadajte o informácie a spýtajte sa na súčasný stav.

Príklady:

  • Má moja kancelária primeraný prísun čerstvého filtrovaného vzduchu?
  • Je moja hotelová izba správne vetraná alebo len recirkuluje existujúci vzduch?
  • Má moja obľúbená reštaurácia alebo bar správny systém vetrania a je zapnutý?
  • Má môj dom alebo byt centralizovaný rezidenčný vetrací systém?

Systemair a.s.

www.systemair.sk

ZDROJ: PR článok spoločosti Systemair a.s.