Parozábrana sa na priliehajúcich konštrukciách dotesní pomocou tesniacej pásky s vysokou pevnosťou v ťahu na báze vystuženého HDPE.
Galéria(6)

Pásky na strešné fólie

Partneri sekcie:

Parotesné poistné hydroizolačné fólie je potrebné ukladať na strešnú rovinu s predpísaným presahom. Spoje týchto fólií by sa mali čo najskôr zalepiť.

Ak sa spoje strešných fólií nezalepia v krátkom čase po uložení, prach, stavebná sutina alebo piliny môžu znížiť účinnosť prilepenia, a tým aj ochranu pred vlhkosťou. Na tento účel sú určené špeciálne lepiace pásky, ktoré výrobcovia fólií dodávajú ako systémové príslušenstvo.

Pri lepení by sa malo z lepiacej pásky odlepiť vždy len také množstvo, aké je v danom momente potrebné. Kotúč lepiacej pásky sa odporúča navliecť na ruku alebo použiť štandardný dávkovač. Na účinné prilepenie v rohoch je potrebné lepiacu pásku dôkladne zatlačiť stierkou alebo tvrdým valčekom.

Všetky rovné spoje je potrebné na záver prejsť rovným gumeným valčekom a dobre treba pritlačiť najmä okraje. Spoj alebo škára má viesť najlepšie stredom lepiacej pásky, aby sa zabezpečilo bezpečné a nepriedušné utesnenie.

Lepiaca páska musí byť nalepená bez bublín, nesmie byť pri lepení na fóliu veľmi natiahnutá, pretože vzhľadom na extrémnu lepiacu silu by sa mohla stiahnuť – tým by sa na fólii vytvorili vlny, cez ktoré môže prenikať vzduch a vlhkosť.

Lepiace pásky by sa za bežných okolností nemali trhať ručne, pretože odtrhnutý okraj by nebol rovný, čo by mohlo brániť vzduchotesnému zalepeniu. Výnimku tvoria špeciálne vystužené pásky.

DivoTape

Vlastnosti
Jednostranná lepiaca páska s modifikovaným akrylátovým lepidlom s posilnenou mriežkou a s PE nosnou fóliou na zlepenie prekrytých pásov poistných hydroizolačných fólií, ako aj na prelepenie spojov a trhlín.

Rozmery
60 mm × 25 m, hrúbka: 0,3 mm. Teplotná stálosť: -40 až +80 °C. Teplota pri montáži musí byť nad +5 °C.

Balenie
Kotúč, 25 m

Orientačná cena
21,60 €/kotúč

Výrobca
Bramac

DivoTape
DivoTape |

MULTI – TAPE

Vlastnosti
Univerzálna jednostranná lepiaca páska na prelepenie presahov vysokodifúznych poistných hydroizolačných fólií v pozdĺžnom aj priečnom smere. Je vhodná aj na rôzne detaily napojenia strešnej fólie, ako sú napr. detaily okolo strešných okien, komínov a priestupov. Používa sa na drobné opravy a poškodenia strešnej fólie. Vyznačuje sa vysokou priľnavosťou a dlhodobou funkčnosťou. Páska je súčasťou tesniaceho systému Tondach, vďaka ktorému je zabezpečená vetrotesnosť poistnej hydroizolačnej vrstvy. Teplota pri lepení musí byť nad +5 °C. Rozmery: 60 mm × 25 m.

Balenie
Kotúč, 25 m

Orientačná cena
22,04 €/kotúč

Výrobca
Tondach

MULTI – TAPE
MULTI – TAPE |

Homeseal LDS Solifit-1

Vlastnosti
Jednostranná elastická lepiaca páska na vytvorenie vzduchotesných spojov parozábrany a parobrzdy s vysokou pevnosťou v ťahu, bez obsahu rozpúšťadiel, na báze vystuženého HDPE. Je vhodná na utesnenie priestupov aj z exteriéru. Používa sa na flexibilné vzduchotesné a parotesné spojenie parozábranových vrstiev pri ukončovacích prácach. Vďaka svojim elastickým vlastnostiam je táto páska ideálna na uzatváranie medzier okolo rúr a potrubí v spojení s parozábranovými vrstvami a okolitými stavebnými dielmi, ako sú napr. kovové a drevené obloženia, steny, stropy a podlahy. Vysokoodolná proti starnutiu, čím spĺňa požiadavky normy ETAG 007. Teplotná stálosť: -40 až +80 °C. Rozmery: 60 mm × 25 m, hrúbka: 0,37 mm.

Balenie
Kotúč, 25 m

Orientačná cena
24,18 €/kotúč

Výrobca
Knauf Insulation

Homeseal LDS Solifit-1
Homeseal LDS Solifit-1 |

Isover Vario® XtraTape

Vlastnosti
Univerzálna jednostranná pružná akrylátová lepiaca páska, vodoodolná, bez obsahu rozpúšťadiel. Určená na vytvorenie vzduchotesných spojov pri vzájomnom lepení pásov parotesnej fólie, resp. pri lepení fólie na okolité stavebné konštrukcie s hladkým povrchom (rámy strešných okien, inštalačné a odvetrávacie potrubia a pod.). Vhodné podklady: PE, PA, PU, PP a hliníkové fólie, hliníkové a oceľové profily, plastové prvky a profily, drevené podklady a podklady na báze dreva (OSB dosky, drevovláknité dosky a pod.). Jednoduchá a rýchla aplikácia vďaka presahu krycieho papierového nosiča pásky – tzv. systém „fingerlift“, vhodná do interiéru aj exteriéru, integrované metrické značenie na rýchle a presné rezanie pásky. Vďaka vystuženiu PET tkaninou možno pásku v kolmom smere „čisto“ trhať rukou. Rozmery: 60 mm × 20 m.

Balenie
Kotúč, 20 m

Orientačná cena
32,34 €/kotúč

Výrobca
Isover

Isover Vario® XtraTape
Isover Vario® XtraTape |

Neprehliadnite: Najnovší prehľad strešných krytín

Strešná fixačná páska DB Flex

Vlastnosti
Špeciálna jednostranná PE páska s účinným lepidlom určená predovšetkým na trvalé nepriedušné utesnenie presahujúcich spojov a priamych spojov parotesných a poistných izolácií, napr. PE a PP fólií, sulfátových kartónov, rúna, dosiek z tenkých veľkoplošných triesok (OSB) a hliníkových fólií, na lemovanie okien, na vetracie rúrky a pod. Vhodná do interiéru aj exteriéru. Použitie vo vonkajšom prostredí počas max. štyroch mesiacov pred položením strešnej krytiny. Bez obsahu rozpúšťadiel, vysoká odolnosť proti vlhkosti a výparom, odolná proti uvoľňovaniu zmäkčovadiel a starnutiu. Rozmery: 50 mm × 25 m.

Balenie
Kotúč, 25 m

Orientačná cena
11,96 €/kotúč

Výrobca
Den Braven

Strešná fixačná páska DB Flex
Strešná fixačná páska DB Flex |
Text: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
Foto: archív firiem

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2019.

DivoTape
MULTI – TAPE
Homeseal LDS Solifit-1
Isover Vario® XtraTape
Strešná fixačná páska DB Flex