Partneri sekcie:
  • OSMA
  • STAVMATSTAVEBNINY

Kvalita života závisí od zdravej klímy

image 101099 25 v1

Každý deň skonzumujeme a vypijeme asi 4 kg potravín a vydýchame približne 25.000 litrov (15 kg) vzduchu. 90% z toho tvorí vzduch interiérový. Napriek tomu sú naše požiadavky na kvalitu potravín a nápojov oveľa prísnejšie ako požiadavky na kvalitu vzduchu, ktorý dýchame.

Kúpiť si pomaranč je jednoduché. Viete že je zdravý, vyzerá byť čerstvý a viete že Vám neuškodí. Môžete ho ovoňať aj ochutnať. Ak je zhnitý, tak ho zahodíte. Čo sa však týka kvality vnútorného vzduchu v domácnosti, veci nie sú také jednoduché.

Všetci vieme, aký je vzduch dôležitý. Problémom je, že sa nedá uchopiť a nie je také jednoduché rozoznať jeho zlú kvalitu. Práve preto sa len málokedy nachádza v zozname rodinných priorít, aj keď by tam jednoznačne mal byť.

A toto je najväčšia výzva, ktorej čelíme my v Systemair. Pretože dokážeme poskytnúť energeticky účinné vetranie šetrné k životnému prostrediu, ktoré dokáže prispieť k lepšiemu zdraviu a pohode.

Väčšina ľudí si myslí, že kvalita vzduchu v ich domácnosti je dobrá …

… stále častejšie je však kvalita vzduchu v našich domácnostiach horšia ako vzduchu v uliciach miest. Výskumy a štúdie ukazujú, že vo väčších mestách môže byť interiérový vzduch kontaminovaný 2 až 10 krát viac ako vzduch v exteriéri!

Toto môže byť príčinou vzniku astmy, alergií a dokonca aj rakoviny pľúc. Jednoducho, ak sa chceme cítiť dobre a byť zdraví, potrebujeme čerstvý vzduch. Množstvo budov zdravý vnútorný vzduch nedokáže garantovať. Čo je znepokojivé, tento stav si uvedomuje veľmi málo ľudí.

Napr. americká agentúra EPA zaraďuje kvalitu vzduchu v interiéri medzi päť najdôležitejších environmentálnych zdravotných rizík. Štúdie EPA zistili kontamináciu vnútorného vzduchu 2 až 5 krát väčšiu v porovnaní s vonkajším vzduchom. V niektorých prípadoch bolo toto znečistenie až 100 krát väčšie.

Rezidenčné vetranie od Systemair, ktoré šetrí energiu

Vetranie so spätným získavaním tepla garantuje zdravú výmenu vzduchu vo Vašej domácnosti, ale zároveň je tiež dobrou investíciou, ktorá zníži Vaše náklady za vykurovanie, čomu sa poteší Vaša peňaženka aj naše spoločné životné prostredie. 

Princíp vetrania so spätným získavaním tepla Chladný vonkajší vzduch sa filtruje a v rotačnom rekuperátore prechádza popri teplom odsávanom vzduchu. Následne sa privádza do domu ako Upravený vzduch. Použitý vzduch (Odsávaný) sa následne z domu vyfukuje ako Vyfukovaný vzduch.

Princíp vetrania so spätným získavaním tepla
Chladný vonkajší vzduch sa filtruje a v rotačnom rekuperátore prechádza popri teplom odsávanom vzduchu. Následne sa privádza do domu ako Upravený vzduch. Použitý vzduch (Odsávaný) sa následne z domu vyfukuje ako Vyfukovaný vzduch.

 

Princíp riadeného rezidenčného vetrania:
Z miestností ako sú kuchyňa, kúpeľňa a toaleta Váš vetrací systém odsáva znehodnotený vzduch. Tepelný výmenník (rekuperátor) dokáže z tohto vzduchu získať teplo a odovzdať ho čerstvému vonkajšiemu vzduchu, ktorý je filtrovaný a distribuovaný do jednotlivých obytných miestností ako sú obývačka, spálňa a detské izby. Odtiaľ cez dverné medzery alebo mriežky prúdi znovu do miestností, z ktorých sa odsáva. Veľmi dôležité je, že sa znehodnotený a čerstvý vzduch nikdy nezmiešajú. Výsledkom je optimálny pomer čerstvého vzduchu a perfektnej vnútornej klímy.

Inteligentný regulačný systém je samozrejmosťou

Ak je vetracia jednotka srdce pumpujúce čerstvý a zdravý vzduch do Vašej domácnosti, regulačný systém je jej mozog. Jedným z najdokonalejších systémov vo svojej triede je práve novo vyvinutý regulačný systém SAVECair s unikátnym dotykovým displejom. Efektívnym riadením vetracej rekuperačnej jednotky, Vám a Vašej rodine poskytne najlepšiu možnú kvalitu vnútorného vzduchu v každej situácii a zároveň Vám pomôže šetriť energiu.

Vetracie rekuperačné jednotky SAVE sa ovládajú pomocou moderného dotykového displeja umiestneného priamo na jednotke. Alebo je displej možné umiestniť kamkoľvek podľa požiadavky, napríklad na stenu vo vstupnej hale. Je rovnako atraktívny, efektívny v riadení a ľahko použiteľný ako váš smartfón.

Ovládací panel regulácie SAVECair

Ovládací panel regulácie SAVECair

Energeticky účinné vetranie pre každú domácnosť

Na dosiahnutie najlepšej kvality vnútorného vzduchu a vnútornej klímy potrebujete optimálne vetranie. To je presne to, čo získate s vetracími rekuperačnými jednotkami SAVE od Systemair. SAVE je séria účinných rekuperačných jednotiek špeciálne vyvinutých na vetranie domácností, kancelárskych alebo podobných priestorov. Všetky jednotky SAVE spĺňajú náročné požiadavky na nízku spotrebu energie a nízku hlučnosť. Najmodernejšia EC technológia zabezpečuje, že aj samotné ventilátory sú maximálne energeticky účinné, vedú k nízkym hodnotám SFP (Specific Fan Power) a spĺňajú požiadavky európskej smernice o Ekodizajne. Technické parametre všetkých jednotiek sú ako jediné na trhu certifikované nezávislým certifikačným programom Eurovent, ktorý potvrdzuje správnosť deklarovaných technických parametrov. Väčšina jednotiek je tiež certifikovaná nezávislým certifikačným systémom Passive House Institute (PHI), ktorý potvrdzuje vhodnosť ich použitia v pasívnych domoch.

Vetracie jednotky SAVE spätne získavajú až 90% tepla z odsávaného vzduchu a sú dostupné vo viacerých veľkostiach pre priestory s plochou až do 600 m².

 Vetracie jednotky SAVE spätne získavajú až 90% tepla z odsávaného vzduchu a sú dostupné vo viacerých veľkostiach pre priestory s plochou až do 600 m².

Séria vetracích rekuperačných jednotiek SAVE s certifikátom Eurovent zahŕňa širokú škálu energeticky účinných modelov s moderným dizajnom vhodných na vetranie domov aj bytov. Všetky jednotky SAVE prevyšujú štandardné požiadavky trhu na zdravú vnútornú klímu a nízku spotrebu energie. Sú vhodné na použitie v nových aj rekonštruovaných budovách a vždy sa dodávajú predprogramované, testované a pripravené na okamžitú montáž. Máme jednotky s rotačným alebo protiprúdovým rekuperátorom na vetranie priestorov s plochou až 600 m² s vrchným alebo bočným pripojením potrubí. Môžu sa umiestniť nad sporák, na stenu, do podhľadu alebo do podkrovia. Jediné, čo musíte urobiť je “pripojiť ich a dýchať čerstvý vzduch”.

www.systemair.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti Systemair a.s.