Partner sekcie:
  • Stavmat
  • Vaillant
  • KM BETA

Lepenie PVC podlahy pomocou lepiacej fólie

image 78705 25 v2

Neustále rastúca rozmanitosť dizajnových podlahových krytín na báze PVC kladie najvyššie požiadavky na lepidlá a materiály, pretože tieto veľmi často reagujú s podlahovou krytinou. Následkom toho môže byť tvorba škár z dôvodu rozmerových zmien alebo pnutím vplyvom migrácie látok.

Ako teda vykonať rýchle, bezpečné a rozmerovo stále kladenie prvkov novej dizajnovej podlahoviny na existujúcu podlahovinu? Jedným z vhodných riešení je použiť rozmerovo stabilizujúcu, obojstranne lepiacu fóliu zosilnenú kovom. Fólia pôsobí masívne proti vplyvu zmäkčovadiel, a tým zvyšuje rozmerovú stálosť jednotlivých PVC prvkov. Zároveň minimalizuje nebezpečenstvo vzniku škár.

01 | Príprava podkladu
Prípadný prach alebo nečistoty sa z podkladu povysávajú alebo umyjú vlhkou handrou namočenou v čistej vode. Následne sa vykoná skúška lepenia. Fólia sa pritlačí na podklad, vyhladí a vyskúša sa, či na podklade dobre drží.

02 | Páska po okrajoch
Lepiaca páska, ktorá je súčasťou balenia fólie, sa nalepí pozdĺž stien a stavebných výstupkov, čím sa zvýši lepivá sila po okrajoch. Ochranný papier sa zatiaľ nestiahne. Pásky sa kladú na styk, v prípade prekrytia sa musia zrezať na styk.

03 | Nalepenie fólie
Pásy lepiacej fólie sa lepia na zraz v smere kladenia novej podlahoviny. Z kotúča sa odvinie časť fólie a dobre sa vyhladí. Po vyhladení nesmú byť viditeľné bubliny. Ak sa vyskytnú bubliny, príslušný úsek fólie sa navinie naspäť a opäť sa prilepí a vyhladí. Z kotúča sa odvinie ďalšia časť fólie. Presahy sa zrežú hákovým nožom.

04 | Vyznačenie počiatočných bodov
Po rozmeraní miestnosti sa rozdelia lamely/štvorce podlahoviny. Vhodnou ceruzkou (mäkkou ceruzkou alebo fixkou na DVD) sa na ochrannom papieri fólie vyznačia počiatočné body kladenia prvého radu.

05 | Odstránenie ochranného papiera
Na fóliu sa položí oceľové pravítko, ktoré sa vyrovná pozdĺž vyznačených počiatočných bodov. Ochranný papier plošne a rovno odstránime až po hranu oceľového pravítka. Ochranný papier sa odtrhne pozdĺž hrany pravítka. Takto vzniknutá priamka slúži ako zakladacia linka pre prvý rad lamiel/štvorcov.

06 | Kladenie podlahoviny
Ďalej už možno klásť podlahovinu. Lamely/štvorce sa uložia bez ťahu a pnutia pozdĺž zakladacej linky a pevne sa pritlačia rukou. Postupne sa odstraňuje ochranný papier a ukladajú sa ďalšie kusy podlahoviny. Pri prerušení práce možno fóliu opäť zakryť ochranným papierom.

07 | Vyhladenie podlahy
Po položení podlahovej krytiny sa celá plocha dôkladne vyhladí valcom.

08 | Hotová podlaha
Podlahová krytina je po nalepení okamžite pochôdzna. Aj po rokoch možno takto prilepenú podlahovú krytinu ľahko a bezo zvyšku odstrániť.

Príprava podkladu

Podklad musí byť pevný, rovný, suchý, bez trhlín, čistý a bez nečistôt, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť priľnavosť. Pred kladením fólie sa prípadný prach a nečistoty povysávajú alebo sa podlaha umyje vlhkou handrou, prípadné mastné miesta na podklade sa musia umyť mierne zriedeným čistiacim prostriedkom a následne neutralizovať čistou vodou. Potom sa vykoná skúšobné lepenie. Fólia sa dôkladne pritlačí na podklad. Ak sa tvoria vzduchové bubliny alebo sa fólia od podkladu odlepuje, musí sa podklad odmastiť a skúšobné lepenie opakovať. Podlahová krytina sa vyberie z obalu, rozdelí na malé kôpky a ponechá na mieste kladenia najmenej 48 hodín, aby sa aklimatizovala. Rovnako sa nechá aklimatizovať aj lepiaca fólia. 

Mohlo by vás zaujímať: Lepenie kobercov na parkety pomocou lepiacej fólie

Info o materiáli:

  • Rozmerovo stabilizujúca, obojstranne lepiaca fólia zosilnená kovom na celoplošné lepenie PVC podlahových krytín v jednotlivých kusoch

Čo budete potrebovať

  • Lepiaca páska Sigan Elements páska, šírka: 50 mm, dĺžka: 2 500 mm, páska je súčasťou balenia Sigan Elements
  • Lepiaca fólia Sigan Elements, šírka: 750 mm, dĺžka: 2 500 mm, ks 208,02 €    
  • Podlahovina lamely/štvorce
  • Náradie a pomôcky: priemyselný vysávač, nádoba na vodu + handra, podlahársky nôť s háčikovou čepeľou, prítlačný korok obalený kobercom, skladací meter, mäkká ceruzka, oceľové pravítko, prítlačný ručný valec (50 kg), valec

Pozor! Lepenie fólie

Fólia sa nikdy nelepí na podklad matnou sivou stranou (strana s ochranným papierom).

Rezanie fólie na styk

Pri rezaní presahov lepiacej fólie hákovým nožom je potrebné dávať pozor, aby sa nepoškodil podklad.

TEXT: Ing. Martin Černek
FOTO: HA-UZ Market

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné Materiály.

Komentáre