Partneri sekcie:

Veľký prehľad nízkoexpanzných pien

Veľký prehľad nízkoexpanzných pien

Nízkoexpanzné peny sú charakteristické nízkou expanziou, teda rozťažnosťou, tak, ako to majú uvedené v názve. Tým sa zabezpečí pri ich aplikácii do škár, napr. medzi okenným rámom a ostením, stabilita a zachovanie polohy osadeného rámu. 

Na montáž zárubní, prahov, parapetov, okenných a dverných rámov, vypĺňanie dutín, utesňovanie otvorov v strešných konštrukciách a izolačných materiáloch, vytváranie zvukotesných stien, vypĺňanie medzier okolo potrubí, fixáciu a izolovanie stenových panelov, strešných škridiel, ako aj na vypĺňanie škár medzi tepelnoizolačnými materiálmi a lepenie tepelnoizolačných dosiek v rámci  ETICS sa odporúčajú použiť nízkoexpanzné polyuretánové montážne peny. Tieto peny nie sú odolné dlhodobo proti UV žiareniu a odporúča sa ich prekrytie, napr. izolačnými páskami. Vo väčšine prípadov sú dostupné v dózach so závitom vhodným na namontovanie na aplikačnú pištoľ.

Pred samotnou aplikáciou sa odporúča dózy uskladniť pri izbovej teplote. Pred použitím je potrebné obsah dózy pretrepať podľa pokynov výrobcu. Potom sa z dózy odstráni plastový uzáver a naskrutkuje sa na aplikačnú pištoľ. Pri práci s pištoľou je potrebné nádobu udržiavať vždy hornou časťou dole. Odstránenie pištole z nádoby pred jej absolútnym vyprázdnením sa neodporúča. Prázdnu nádobu je potrebné okamžite odskrutkovať a vymeniť, aby sa zabezpečilo, že do pištole neprenikne vzduch.

PREHĽAD NÍZKOEXPANZNÝCH PIEN:

Ceresit TS 63 LOW EXPANSION

Vlastnosti a použitie
Jednozložková nízkoexpanzná pištoľová polyuretánová pena vytvrdzujúca vzdušnou vlhkosťou, vhodná na montáž zárubní, parapetov, prahov, okenných a dverových rámov, vypĺňanie dutín, utesňovanie otvorov v strešných konštrukciách a izolačných materiáloch, vytváranie zvukotesných stien, vypĺňanie medzier okolo potrubí, fixáciu a izolovanie stenových panelov, strešných škridiel a pod. Nelepivý povrch po 7 až 16 minútach. Kapacita rozpínania – menej ako 30 %.

Balenie
Dóza, 750 ml

Orientačná cena
6,20 €/750 ml dóza

Výrobca
Henkel

Nízkoexpanzná pištoľová pena ST line

Vlastnosti a použitie
Montážna a izolačná jednozložková polyuretánová pena vyvinutá na požiadavku maximálnej výťažnosti pri nízkej rozťažnosti a zvýšenej pevnosti s možnosťou použitia pri teplotách až do +35 °C. Výsledná pena si zachováva štruktúru aj pri teplote +10 °C. Určená na montáž okenných rámov a obložkových dverných zárubní, vyplňovanie montážnych priestorov medzi panelmi, zvukovú a tepelnú izoláciu medzi kabínou a obytnou časťou vozidla, lepenie parapetov, drevených obkladov stien, izolácie strešných konštrukcií, vyplňovanie priechodov elektrického vedenia a potrubí cez steny a podlahy. Vhodná na vypĺňanie škár medzi tepelnoizolačnými doskami na báze EPS, XPS a z minerálnych vlákien (tzv. vaty).

Balenie
Dóza, 750 ml

Orientačná cena
5,79 €/750 ml dóza

Predajca
Stavmat stavebniny

 

Pištoľová pena MAXI 870

Vlastnosti a použitie
Profesionálna montážna polyuretánová pena so špeciálnou receptúrou a vysokou výdatnosťou na vyplnenie a utesnenie škár pri montáži stavebných otvorov. Po vytvrdnutí objemovo stála. Rezateľná po 30 minútach. Vysoké tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti. Priľnavá na väčšinu stavebných materiálov. Určená na montáže rámov okien, dverí a ďalších otvorových výplní, izoláciu priestupov, vypĺňanie dutín, škár a prasklín, vytváranie zvukovoizolačnej bariéry, zlepšenie tepelnoizolačných vlastností.

Balenie
Dóza, 870 ml

Orientačná cena
12,06 €/870 ml dóza

Výrobca
Den Braven

 

Nízkoexpanzná pena illbruck FM355

Vlastnosti a použitie
Celoročná nizkoexpanzná jednokomponentová polyuretánová pena s hnacím plynom, bez obsahu freónov, reagujúca vzdušnou vlhkosťou. PUR pena s inovovanou chemickou receptúrou s vysokou výdatnosťou, minimálnym zmrštením a aplikovateľnosťou počas celého roka. Určená na utesnenie pripojovacej škáry okien a dverí a utesnenie škár, otvorov a priestupov. Vhodná na lepenie a zvýšenie tepelnoizolačných a zvukovoizolačných vlastností. Spracovateľná už od 10 °C. Nelepivý povrch za menej ako 10 minút. Veľmi nízka expanzia. Dvojitý ventil na aplikáciu pištoľou alebo trubičkou.

Balenie
Dóza, 880 ml

Orientačná cena
6,99 €/880 ml dóza

Výrobca
Tremco illbruck

 

PCI Multicret® PU EPS

Vlastnosti a použitie
Pištoľová jednozložková nízkoexpanzná polyuretánová lepiaca pena určená na lepenie polystyrénu a vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS) s tepelnou izoláciou na báze EPS alebo XPS. Vhodná na vypĺňanie škár medzi tepelnoizolačnými doskami a na vypĺňanie dutín. Mrazuvzdorná. Vysoká priľnavosť na väčšinu materiálov. Vysoká tepelná a zvuková izolácia. Nie je odolná proti UV žiareniu. Nelepivý povrch po 8 až 12 minútach.

Balenie
Dóza, 750 ml

Orientačná cena
9,24 €/750 ml dóza

Výrobca
Basf

 

TEXT: Andrea Dingová v spolupráci s jednotlivými firmami
FOTO: archív firiem, SEPOS

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 3/2018.