Partneri sekcie:

Na komíne sa šetriť neoplatí

Na komíne sa šetriť neoplatí

Výstavba nového rodinného domu nie je jednoduchá. Nezabudnite si už v projekte domu zvoliť správnu vykurovaciu sústavu a následne aj optimálne komínové teleso. Pri výbere stavebných materiálov neuprednostňujte cenovo výhodnejšiu, ale menej kvalitnejšiu variantu. Najlacnejšie riešenia často nie sú tým správnym rozhodnutím.

Určite ste sa stretli s tým, že kúpou cenovo výhodnejšieho výrobku ste síce spočiatku ušetrili, ale v konečnom dôsledku vlastne prerobili. Nízka cena sa prejavila už po krátkom čase. Výrobok totiž onedlho stratil svoje pozitívne vlastnosti, došlo k jeho rýchlemu opotrebovaniu či k strate funkčnosti. Z toho dôvodu nie sú vždy tie najlacnejšie riešenia tými najvýhodnejšími. Lacné komíny sú riešením na päť rokov. Po uplynutí tohto času treba komínové teleso, v prípade, že ho chcete aj naďalej používať, renovovať alebo postaviť nové.

Cena na úkor kvality?
Ekonomicky výhodné systémy sú síce cenovo dostupné, ale často nie sú dostatočne tesné a spôsobujú obyvateľom domu problémy. Vlhkosť, ktorá do komína preniká, spôsobuje rozpad materiálu v komíne, zhoršuje jeho ťah, a tým znižuje požiarnu bezpečnosť. Dôsledkom týchto porúch je nekvalitná vložka. Plastové, pozinkované či hliníkové vložky nedokážu odolávať vysokým teplotám, rýchlo sa lámu, sú horľavé alebo nedostatočne odolné proti korózii. Optimálnym riešením sú keramické alebo antikorové vložky. Znižujú tepelný rozdiel medzi vnútorným a vonkajším povrchom, čím sa zväčšuje tepelná odolnosť komína. Vyznačujú sa aj dlhšou životnosťou a možno ich využívať pri kúrení plynnými, kvapalnými, ale aj tuhými palivami. O bezproblémové fungovanie komína sa oberáte aj v prípade, ak ako izoláciu v komíne uprednostníte perlit či nekvalitnú sklenú vatu. Vhodnou voľbou je izolácia z minerálnych vlákien, ktorá odolá vysokým teplotám, zamedzuje únikom tepla a zabraňuje vzniku kondenzácie. Pri výbere komína myslite na budúcnosť.


Flexibilita vďaka komínovým systémom

Ak v súčasnosti uprednostňujete plynové vykurovanie, neznamená to ešte, že v najbližších rokoch nebudete chcieť prejsť na lacnejšie drevo či ekologickejšiu biomasu. Aby mohli komíny dlhodobo zaisťovať prevádzkovú bezpečnosť a flexibilitu, malo by byť komínové teleso vhodné na všetky druhy palív. To si vyžaduje viacprieduchový komín, pretože pripojenie viacerých druhov paliva na jeden prieduch európska legislatíva nepovoľuje.

Rýchla a jednoduchá montáž

Komínové teleso by malo predovšetkým zaistiť dlhodobú prevádzkovú bezpečnosť, byť odolné proti vlhkosti a vyhoreniu sadzí a tiež kyselinovzdorné. Pri výbere vhodného komína však významnú úlohu zohráva aj rýchlosť a jednoduchosť jeho montáže. Podstatou systémových komínov Schiedel je, že ich tvoria kompatibilné prvky od jedného výrobcu. Výsledkom je tak krátky čas ich stavby, vylúčenie chýb a úspora nákladov. Montáž komínového systému Schiedel, ktorý pozostáva zo šamotovej vložky, izolácie a špeciálnych komínových tvárnic, tak zvládne každý. Pri realizácii však treba postupovať podľa návodu. Tvárnice sú z ľahčeného betónu, takže práca s nimi je rýchla a nenáročná. Možno ich stierkovať, omietať i tapetovať. Jednotlivé komínové tvárnice spájajte klasickou maltou. Predovšetkým musíte dodržať systém spájania šamotových vložiek a spoje vyškárovať škárovacou výplňou. V prípade, že budete potrebovať so stavbou komínového systému pomôcť, neváhajte kontaktovať technický servis spoločnosti Schiedel. Odborní pracovníci vám poradia a zodpovedajú akékoľvek vaše otázky.


Bývanie v bezpečí

Súčasné technológie spaľovania si vyžadujú komín, ktorý zapadne do systému celej vykurovacej sústavy a nebude ohrozovať obyvateľov domu. Základom bezpečného domova je hygienický a zároveň bezpečný odvod spalín cez strechu. Komínové systémy Schiedel zaručujú bezpečnosť proti deštrukčným účinkom spalín, odolnosť proti vlhkosti a korózii. Kvalita systémových komínov Schiedel spočíva v špeciálnej komínovej rúre. Rúra z technickej keramiky je charakterizovaná najvyššou tepelnou odolnosťou a najvyššou tesnosťou proti vlhkosti. Výhodou rúry s technickou keramikou je navyše aj možnosť univerzálneho použitia pre všetky palivá a vykurovacie techniky. S komínmi Schiedel môžete vykurovať akýmkoľvek typom paliva, žiť v zdravom prostredí a, navyše, nemusíte mať strach z vyhorenia vášho obydlia.

Vyberte si palivo, ktoré vám vyhovuje
Kombinovať viac druhov vykurovacích spotrebičov sa v súčasnosti oplatí. Či už preferujete tuhé palivo alebo plyn, komínové systémy Schiedel vám ponúkajú obe možnosti vykurovania. V prípade nedostatočného výkonu jedného zdroja jednoducho prejdete na druhý. S komínovými systémami Schiedel získate neoceniteľnú možnosť voľby. Neprídete o pohodlie ani v prípade odstavenia dodávky plynu, ani pri výpadku elektrickej energie, ani pri nedostatku dreva či zvýšení ceny niektorého z palív. Vďaka kvalitnej realizácii spalinovej cesty v komínových systémoch Schiedel môžete naplno využiť účinnosť pripojeného spotrebiča. Vysokú bezpečnosť pre obyvateľov domu a zároveň nezávislosť predstavujú komínové systémy UNI PLUS alebo ABSOLUT. Oba komínové systémy majú dobrý ťah, vysokú odolnosť, dlhú životnosť a skladajú sa z kvalitných konštrukčných prvkov. Počiatočná investícia do komínového systému sa vám vráti v podobe nižších nákladov na vykurovanie.

Nekvalitný komín dlho nevydrží

Ak uprednostníte nekvalitné, ale lacnejšie riešenie komína, v skutočnosti si môžete týmto krokom uškodiť a v konečnom dôsledku vlastne prerobiť. Životnosť výrobkov s nižšou cenou je totiž mnohokrát kratšia, čo spôsobuje častejšie investovanie do opráv komína. Vďaka chemickým reakciám, ktoré vznikajú v komíne, dochádza u menej kvalitných komínových telies k znižovaniu požadovaných vlastností a k ich degradácii. Vlhkosť spôsobuje rozpad materiálu v komíne, zhoršuje ťah, a tým znižuje požiarnu bezpečnosť. Pri uprednostnení perlitu alebo nekvalitnej sklenej vaty ako izolácie dochádza k ich sadaniu v komíne, pričom vrchná vložka prestáva byť dostatočne izolovaná. Vhodnou voľbou je izolácia z minerálnych vlákien, ktorá odolá vysokým teplotám, zamedzuje únikom tepla a zabraňuje vzniku kondenzácie. V prípade, že už na začiatku stavby dáte prednosť kvalitným komínom Schiedel, budete spokojní. Zaručujú totiž vysokú účinnosť a bezpečnosť aj pre najmodernejšie vykurovacie technológie.

Viac užitočných informácií o systémových komínoch nájdete na www.schiedel.sk.
Foto: Schiedel

–>–>

KategórieKomíny