Partneri sekcie:
  • STAVMATSTAVEBNINY
  • Vaillant
  • Peikko
  • Mapei

Kvalita komínového systému určuje kvalitu bývania

kvalita kominoveho systemu urcuje kvalitu byvania

Pri navrhovaní rodinných a bytových domov zohráva rozhodujúcu úlohu kvalita a komfort bývania. V návrhu novostavby sa zohľadňujú nielen požiadavky budúceho používateľa, ale aj výber kvalitných výrobkov, vhodných materiálov či správneho typu vykurovacej sústavy. Súčasťou pohodlného bývania je tiež precízny výber kvalitného komínového telesa. Komín pomáha vytvárať bezpečný domov, chráni dom pred požiarmi a otravami spalinami.

Správny výber a dôsledná inštalácia komína ovplyvňuje ekonomiku vykurovania, účinnosť vykurovacej sústavy a celkový štandard bývania. Komíny sú namáhanými stavebnými konštrukciami, ktoré musia disponovať kvalitnými konštrukčnými prvkami. Kvalitné komínové systémy ponúka spoločnosť Schiedel. Zabraňujú vyhoreniu sadzí, vyznačujú sa tesnosťou, dlhou životnosťou a nezávislosťou.

Nekvalitný komín spôsobuje problémy
Najlacnejšie riešenie komína nie je často tým najvýhodnejším, pretože životnosť výrobkov s nižšou cenou je často kratšia. Lacné komíny z nekvalitných materiálov spôsobujú už v priebehu niekoľkých rokov problémy, ktoré môžu byť vážnou hrozbou pre príbytky i ľudské životy. Poruchy komínov vznikajú najmä vplyvom poveternostných vplyvov, čím dochádza k zhoršovaniu požadovaných vlastností komínového telesa a k jeho degradácii. Vlhkosť spôsobuje rozpad materiálu v komíne, zhoršuje ťah, a tým znižuje požiarnu bezpečnosť.

Príčinou týchto porúch je nekvalitná vložka. Často sa vyskytujúcou poruchou komína je tiež nedostatočná izolácia. Ak sa uprednostní perlit alebo nekvalitná sklená vata dochádza k ich sadaniu v komíne, pričom vrchná vložka prestáva byť dostatočne izolovaná. Vhodnou voľbou je izolácia z minerálnych vlákien, ktorá odolá vysokým teplotám a zabraňuje únikom tepla a vzniku kondenzácie. Ukončenie komína by malo byť rovnako z kvalitných nehorľavých materiálov. Laminátová či plastová krycia doska nedávajú záruku dlhej životnosti, pretože nedokážu odolávať zmenám teplôt a poveternostným vplyvom. Lacné krycie dosky sa po krátkom čase rozpadávajú, začne zatekať a následne vlhne komín.

Zárukou kvality je komínový systém Schiedel
Moderné trendy v oblasti navrhovania vykurovacích sústav smerujú k uprednostňovaniu ekologických, nenáročných a cenovo dostupných typov vykurovania. K základným požiadavkám, ktoré by mal nový dom spĺňať, patria bezpečnosť a pohodlie. Súčasné technológie spaľovania si vyžadujú komín, ktorý zapadne do systému celej vykurovacej sústavy a nebude ohrozovať obyvateľov domu. Argumentom za komíny Schiedel je unikátna technológia výroby šamotových vložiek z technickej keramiky. Systémové komíny s rúrou z technickej keramiky sú pečaťou kvality a garantujú vysokú požiarnu bezpečnosť, tesnosť, odolnosť proti vlhkosti a ochranu pred koróziou. Tesné konštrukčné riešenie komínov Schiedel navyše bráni úniku energie a minimalizuje tepelné mosty. Tieto výrobky preto predstavujú pre konečných spotrebiteľov najvyššiu kvalitu.

Flexibilita vo výbere paliva
Keďže trh ponúka širokú škálu vykurovacích spotrebičov na tuhé, kvapalné a plynné palivá, je vhodné navrhovať komíny, ktoré umožňujú slobodný výber paliva. Dva prieduchy – pri plynovom kotle s možnosťou zmeny paliva napríklad na peletky (plastová rúra výfuku sa využiť nedá) a druhý prieduch na tuhé palivo – umožňuje nezávislosť. Vykurovaniu všetkými druhmi palív, či už ide o tuhé palivá s vysokými teplotami spalín, alebo o biomasu, respektíve i bioplyn, vyhovuje šamotová vložka. Vďaka kvalitnej vložke a realizácii spalinovej cesty v komínových systémoch Schiedel možno naplno využiť účinnosť pripojeného spotrebiča, podporovať ekologické bývanie a zároveň sa podieľať na znižovaní emisií CO2. Prechod z plynného paliva na tuhé je jednoduchý a v čase zastavenia dodávok plynu či pri zvýšení jeho ceny navyše výhodný. Zakomponovanie komína Schiedel do architektonického návrhu garantuje budúcemu majiteľovi nehnuteľnosti kvalitné bývanie.

Viac užitočných informácií o systémových komínoch nájdete na www.schiedel.sk.
Foto: Schiedel

–>–>

KategórieKomíny