Partner sekcie:
  • Stavmat
  • Vaillant
  • HELUZ

Test rázových skrutkovačov

image 88254 25 v2

Sú neoceniteľným pomocníkom pri prácach, pri ktorých sa treba vysporiadať so stovkami skrutiek. Montáž drevenej terasy, pokrývanie strechy plechom alebo skrutkovanie debnenia z OSB panelov na drevený rošt podlahy sa bez ich výkonu a vytrvalosti nezaobídu.

Čo by ste mali vedieť

Jeden moment na všetko

Ak chcete, aby sa skrutka zanorila do dreva práve tak, aby sedela s okolitou plochou, musíte si to ustriehnuť. Nie je tu otočný volič, ktorý by vám umožnil nastaviť silu krútiaceho momentu. Pracovné tempo sa však pri uťahovaní mení, takže nič „neprešvihnete“. Kým v prvotnej fáze uťahovania sa skrutka otáča vysokou rýchlosťou, ku koncu je už omnoho pomalšia. Je to praktické a veľmi rýchlo si privyknete.

Vibrácie a hluk

Rázové skrutkovače vydávajú typický zvuk rapkáča a pri svojej práci prenášajú časť vibrácií aj do ruky, v ktorej držíte pracovný nástroj. Nie je to únavné ani nepríjemné. Musíte si však zvyknúť na to, že všetko funguje úplne inak, ako ste boli pri vŕtačkách a skrutkovačoch zvyknutí. Klikanie na spúšť a pulzné spínanie sú štandardom, ktorý k tejto práci patrí. Kým oči sledujú hlavičku skrutky, ukazovák robí svoju prácu.

Bez preťaženia

Na rozdiel od akumulátorového skrutkovača rázový skrutkovač nemožno pri práci preťažiť. Sila motora nepôsobí priamo na skrutku či vrták, s ktorým pracujete, ale iba na pružinu, do ktorej sa ukladá energia, aby sa prostredníctvom vretena uvoľnila. Znamená to, že ak je skrutka zatiahnutá priveľmi alebo na vŕtanie treba vyvinúť neprimerane veľa energie, motor beží svojím tempom, avšak pracovný nástroj sa nepohne.

Výdrž

Rázové skrutkovače majú v porovnaní s tými obyčajnými omnoho dlhšiu výdrž pri rovnakej kapacite akumulátora. Pocítite to nielen pri počte skrutiek, ktoré utiahnete na jedno nabitie, ale aj pri omnoho nižšom zahrievaní pri dlhotrvajúcej sérii úkonov. Vďaka tomu sa nemusíte priveľmi zaoberať nabíjaním a tŕpnuť, že opäť budete musieť zliezť zo strechy iba preto, že vám došla energia v pracovnom nástroji.

Riadenie motora

Špičkové modely sú vybavené elektronikou, ktorá dokáže regulovať otáčky motora a jeho krútiaci moment v niekoľkých pevne daných stupňoch. Vďaka tomu si viete zvoliť voľnejšie tempo pri drobnejších skrutkách a vysoké otáčky pri silových výkonoch bez toho, aby ste museli ustriehnuť otáčky motora s prstom na spúšti náradia. S vibráciami a spätnými rázmi by to bolo takmer nemožné.

Sila pri vŕtaní

Rázové skrutkovače predvedú svoj výkon aj vtedy, ak sa potrebujete pustiť do hĺbenia otvorov s veľkým priemerom. Ak máte vo svojej výbave vrtáky so šesťhrannou stopkou, potom ich oceníte napríklad pri tesárskych prácach. Kde treba vykresať veľký dlab, predvŕtate si niekoľko otvorov, ktorými odstránite väčšinu materiálu a zvyšok začistíte dlátom. Osvedčili sa nám Forstnerove vrtáky aj hadovité vrtáky so zavŕtavacou špičkou.

Upínanie
Vnútorný šesťhran s 1/4“ mierou je štandardom rázových skrutkovačov. Ak chcete pracovať s vrtákmi a stopkovými nástrojmi, musia mať šesťhrannú stopku.

Sila
Krútiaci moment určuje, akú silu dokáže rázový skrutkovač pri práci vyvinúť. Všetky pulzy sú rovnako silné, prstom na spúšti meníte iba ich frekvenciu.

Elektronika
Nie je nezvyčajné, ak elektronika dohliada na beh motora a prevádzku akumulátorov. Čím vyššia trieda náradia, tým viac šikovnej elektroniky sa v ňom nachádza.

Napájanie
Li-Ion akumulátory sú štandardom a s 18-voltovou triedou sa stretnete naprieč ponukou všetkých výrobcov. Novým trendom sú však 10,8-voltové modely v kompaktnom vyhotovení.

Svetlo
Je praktické, ak je osvetlenie pracovnej plochy riešené tak, aby ste na miesto práce skutočne videli. Dobrou taktikou je umiestniť LED-ku čo najďalej od osi vretena alebo pri svietení použiť viacero LED-iek súčasne.

Ako sme testovali

Pri rekonštrukcii, na stavenisku a v stolárskej dielni sa nájde vždy dostatok príležitostí na to, aby skrutky naplnili svoje poslanie. V posledných mesiacoch sme sa snažili pri našej práci zhodnotiť jednotlivé modely a odhaliť ich prednosti. Všímali sme si nielen ich silu a vytrvalosť pri práci, ale aj to, ako citlivo reagujú na ovládanie spúšte či koľko jemnosti dokážu vniesť do uťahovania skrutiek tak, aby sa zanorili do jednej roviny s okolitým povrchom.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami zistené vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných vý­sledkoch treba brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie.

++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu však zveriť všetky úlohy.

+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Výkon a kvalita výrazne zaostávajú.

TAKTIKOU JE HROMADENIE SILY

Kým akumulátorovému skrutkovaču pri silovej práci rýchlo dochádza dych, rázový skrutkovač to zvláda s omnoho menšou námahou. Rozdiel však nie je v motore samotnom ani v batériách. Trik sa ukrýva v spôsobe, akým sa sila motora prenáša na vreteno. Namiesto toho, aby pôsobila nepretržite a opierala sa celou svojou silou k záťaži, delí sa na jednotlivé rázy – pulzy.

Motor svojím otáčaním nabíja silou pružinu až do chvíle, kým sa v mechanizme neuvoľní. V jedinom zlomku sekundy uvoľní všetku nahromadenú silu, aby sa okamžite začala nabíjať ďalšou. Znamená to, že skrutka sa uťahuje v pulzoch s prísunom čerstvej sily bez toho, aby svojím rastúcim odporom namáhala motor a akumulátor. Náradie tak s omnoho lepšou energetikou zvláda spraviť viac práce.

Výsledkom však je, že skrutkovanie nie je plynulé, ale podobá sa na prácu jemnej príklepovej vŕtačky. V tomto prípade sa však sila príklepu neuvoľňuje v osi vretena, ale v smere jeho otáčania. Pulzy vytvárajú vibrácie, ktoré prechádzajú do ruky.

Výsledky testu

Lidl Parkside
PDSSA 18 A1

+++- (tri a pol)
Pohon: 18 V, Li-Ion 1,5 Ah
Krútiaci moment: 180 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 2 800/3 600 min-1
Hmotnosť: 1 552 g

Je príjemné dostať do rúk nástroj, ktorý dokáže podať viac výkonu, ako domáci majster potrebuje. Pri montážnych prácach sme sa presvedčili o tom, že ide o pracanta, ktorý má skutočne čo ponúknuť. Páči sa nám výkon, ktorý s nadhľadom stačí aj na 160 mm turboskrutky, ocenili sme vytrvalosť pri montáži dreveného záklopu terasovými skrutkami a máme za sebou aj silové vŕtanie dlabov, pri ktorom možno počítať s priemermi do 32 milimetrov. Ide o stroj s robustnejším motorom, ktorý dodáva náradiu na váhe, dostanete však k nemu kvalitný ľahký Li-Ion akumulátor, ktorý na nabitie potrebuje len 60 minút. Telo je dobre vyvážené a s citlivým prstom na spúšti dosiahnete jemnosť aj pri práci s menšími skrutkami. V hobby segmente len tak ľahko čosi podobné nenájdete.

+ výkon
– vyššia hmotnosť  

Pre domácich majstrov a svojpomocných stavebníkov, ktorí majú pred sebou kus práce, ktorá si vyžaduje uťahovanie tisícov skrutiek a vrutov rôznych veľkostí.

59,99 € (s 1 akumulátorom)
www.lidl.sk

Metabo
PowerMaxx SSD

++++ (štyri)
Pohon: 10,8 V, Li-Ion 1,5 Ah
Krútiaci moment: 105 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 2 300/3 000 min-1
Hmotnosť: 1 050 g

Tento model je príjemným prekvapením. Nielen pre jeho praktické kompaktné vyhotovenie s výbornou manévrovateľnosťou, ale aj pre dobre zvládnutú ergonómiu, ktorá pri práci neunavuje. Páči sa nám výkon, ktorý sa v tomto útlom tele ukrýva. Aj skúseného remeselníka prekvapí, že s týmto strojom zvládne robiť dve tretiny úloh, na ktoré používa omnoho väčší model.

Užili sme si práce v stolárskej dielni, prešli sme drobnými tesárskymi montážami a dokončovacími prácami v interiéri. Skrutkovač s nadhľadom uťahuje 80 mm skrutky s frézovacou hlavou a driekom, s výbornou gradáciou otáčok na spúšti máte dokonalú kontrolu nad uťahovaním. K modelu je dostupná široká škála kapacít akumulátorov, ktoré vás prenesú cez výdržové limity základnej súpravy.

+ kompaktné vyhotovenie
+ jemná regulácia

Pre stolárov, remeselníkov a montážnikov, ktorí hľadajú ľahký a dobre ovládateľný stroj na projekty, pri ktorých je na prvom mieste obratnosť presnosť a precíznosť.

299,90 € (s 2 akumulátormi)
www.metabo.sk

Makita
DTD146RFJ

++++ (štyri)
Pohon: 4-pólový motor, 18 V, Li-Ion 3 Ah
Krútiaci moment: 160 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 2 300/3 200 min-1
Hmotnosť: 1 568 g

Neutíchajúca výdrž a kratučké telo tohto modelu naplnia požiadavky tých, ktorí majú pred sebou rozsiahle montážne práce. Takmer rok pracujeme s týmto strojom v našej redakčnej dielni a musíme povedať, že netradičné vyváženie má čosi do seba. Hoci akumulátor otáča zápästím nahor, dáva mu istú citlivosť pri riadení otáčok motora.

V stolárskej praxi môžete očakávať dokonalé zanorenie skrutky, ktoré lícuje s okolitým povrchom, pri montáži turboskrutiek priamo do betónu ide všetko hladko a bez zadrhávania. Rázový skrutkovač má svoje výkonové limity, narazíte však na ne iba v extrémnych situáciách. Ak veľká skrutka prechádza dvomi veľkými hrčami, všade naokolo sa vznáša oblak jemného kovového prachu z drážky, kým skrutka nepoddajne stojí.

+ výborná citlivosť
+ výdrž

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú vytrvalý rázový skrutkovač na rozsiahle montážnické práce s drobným a stredne veľkým spojovacím mate­riálom.

291 € (s 2 akumulátormi)
www.makita.sk

Dewalt
DCF895M2

+++++ (päť)
Pohon: bezuhlíkový motor, 18 V, Li-Ion 4,0 Ah
Krútiaci moment: do 170 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 3 stupne do
2 850/3 300  min-1
Hmotnosť: 1 592 g

Výborne vyladená energetika a absolútna kontrola nad výkonom. Bez ohľadu na to, aký rozsah práce vás čaká, všetko máte pod kontrolou. Posuvným voličom si zvolíte jeden z trojice výkonových profilov motora a o zvyšok sa postará elektronika. Tá upravuje otáčky a silové rázy, vďaka čomu možno s jediným náradím robiť hrubé aj najjemnejšie práce zároveň.

Páči sa nám robustné a trvácne vyhotovenie, ktoré nezaťažuje stroj prílišnou hmotnosťou, ale aj výborná ergonómia. Ak patríte medzi tých, ktorí za celú zmenu nepustia náradie z rúk, je to voľba, ktorú by ste mali zvážiť. Pri ohromnej výdrži takmer vôbec neriešite nabíjanie, zainvestovať do kvalitných kovaných bitov sa vyplatí. Pri tomto modeli sme ich pri počiatočnom zoznamovaní rozbili najviac.

+ výborná energetika
+ dokonalá kontrola nad výkonom

Pre náročných remeselníkov, ktorí hľadajú stroj schopný naplniť všetky očakávania. Výborná energetika sa prejaví hlavne pri silovom skrutkovaní a vŕtaní.

350 € (s 2 akumulátormi)
www.dewalt.sk

Metabo
SSD 18 LTX 200

+++++ (päť)
Pohon: 18 V, Li-HD 4 Ah
Krútiaci moment: do 150 Nm
Otáčky a rázy pri voľnobehu: 2 500/3 300 min-1
Hmotnosť: 1 922 g

Hoci nie je o nič ťažší ako ostatné modely v jeho kategórii, očakávať môžete mimoriadnu vytrvalosť, ktorá kráča bok po boku s výkonom. Aj napriek tomu, že pracujete svižným tempom vo vysokom zábere, nič sa neprehrieva a máte pocit, že záťaž je primeraná. Otáčky stabilne držia v predpísanom tempe a elektronika dohliada na to, aby všetko išlo podľa plánu.

Páči sa nám tlmenie vibrácií váhou akumulátora, rýchle prepínanie výkonových stupňov a ich praktické rozloženie v škále. Či sme mali pred sebou jemnú stolársku montáž, alebo silové skrutkovanie, otáčky a frekvencia rázov vždy ladili s charakterom práce. K tomuto modelu patrí nová generácia akumulátorov, ktoré dokážu zásobiť v špičkovej záťaži stroje potrebnou dávkou energie bez prehrievania.

+ super výkon
+ práca bez prehrievania

Pre remeselníkov, ktorí hľadajú stroj schopný ustáť rýchle tempo práce po boku vysokého záberu bez akéhokoľvek prehrievania. Ľahučký stroj ukrýva ohromný potenciál.

599,90 € (s 2 akumulátormi)
www.metabo.sk

TEXT: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2016.