Riešenie, ktoré odolá vlhkosti

Bazén v interiéri

Vo väčšine budov sa nachádza mnoho priestorov, ktoré sú do nejakej miery zaťažené vlhkom alebo vodou. Pre každý takýto priestor, či už je to kúpeľňová stena alebo hotelový bazén, a pre každú úroveň zaťaženia vlhkosťou a vodou je dôležité zvoliť vhodné riešenie stien a stropov.

Priestory podľa vlhkosti

Z pohľadu zaťaženia priestorov vlhkosťou a vodou podľa EN 13964 rozlišujeme štyri kategórie. V kategórii A, kde vlhkosť vzduchu nepresahuje 70 % a teplota sa drží pod 25 stupňami Celzia, nájdeme napríklad bytové kúpeľne či sprchy. Do kategórie B patria napríklad hotelové kúpeľne, kuchyne, či garáže, kde môže vlhkosť vzduchu vystúpiť až po 90 %.

Spoločné sprchy v nebytových priestoroch, bazény alebo wellness, kde vlhkosť vzduchu môže prekročiť hranicu 90 % a tiež sa v nich môžete stretnúť s kondenzáciou, patria do kategórie C. V poslednej najnáročnejšej kategórii D nájdeme priestory bazénov bez kontrolovaného prostredia, priemyselné kuchyne alebo nemocnice s vysokotlakovým čistením, priestory umývania vozidiel.

Problém s plesňami

Všetky tieto priestory sú viac alebo menej vystavované vlhkosti a preto pri nich existuje vysoké riziko vzniku plesní. Hlavne vlhkosť vzduchu nad 60 % výrazne podporuje rozmnožovanie plesní či iných mikroorganizmov. Prítomnosť plesní rozpoznáte veľmi ľahko. Vyznačujú sa typickými čiernymi alebo zelenými škvrnami.

Okrem nepriaznivého vplyvu na zdravie ľudí má však prítomnosť plesní a rias na stenách iný, vážnejší rozmer. Predstavujú hrozbu aj pre samotnú stavebnú konštrukciu. Plesne nielen že spôsobujú postupnú degradáciu povrchu stien, ale môžu prenikať až do jadra stien a spôsobiť aj hĺbkovú degradáciu.

Riešenie kúpelne

Inteligentné riešenie

V priestoroch ako sú bazény alebo wellness sa zvýšenej vlhkosti nevyhnete a preto treba pri ich projektovaní myslieť na materiály, ktoré ľahko odolávajú plesniam. Sadrokartónové dosky Glasroc X od Rigipsu túto, a aj mnohé ďalšie, požiadavku spĺňajú. Vďaka impregnovanému sadrovému jadru, povrchovej sklovláknitej rohoži s ochranným vodoodpudivým náterom a totálnej absencii organických komponentov sú odolné voči tvorbe plesní, húb a iných biologických škodcov.

GlasrocX riesenia

Trieda absorpcie vody je H1 podľa klasifikácie EN 15283-1, čo znamená menej ako 5 % absorpciu. Aj keď vo vlhkých priestoroch asi žiadne požiare nečakáte, dosky Glasroc X ponúkajú aj vysokú požiarnu odolnosť. Priečky majú odolnosť EI 90 a stropy až REI 120. Dosky Glasroc X sú navyše vhodné nielen do vlhkých interiérov, ale aj do exteriérov.

Praktická výstavba

Pevnosť a odolnosť dosiek Glasroc X navyše vôbec neovplyvňuje ich spracovateľnosť. S váhou 10.5 kilogramu na meter štvorcový sú dokonca o 30 % ľahšie ako cementové dosky. Konštrukcie z dosiek Glasroc X predstavujú len desatinu hmotnosti v porovnaní s ekvivalentnou murovanou konštrukciou. Robí sa s nimi dobre nielen kvôli ich váhe, ale aj vďaka ich ohybnosti.

Dosky je možné použiť na oblúkové podhľady aj priečky až do polomeru 3 m bez nutnosti predchádzajúceho navlhčenia. Ich spracovateľnosť je tiež jednoduchá – dosky je možné rezať a opracovávať rovnako ako bežný sadrokartón. Nepotrebujete na to žiadne špeciálne náradie.

Kaviareň

Konštrukcie s doskami Glasroc X sa dajú bezproblémovo stavať za použitia všetkých princípov suchej výstavby. Suchá výstavba len pridáva k viacerým výhodám týchto dosiek. Vďaka suchej výstavbe a doskám Glasroc X ušetríte čas, drahocenné centimetre priestoru a v konečnom dôsledku aj peniaze.

www.rigips.sk