ultraflexibilne lepidlo na dlazby a obklady
Galéria(8)

Ultraflexibilné lepidlo na dlažby a obklady

Partneri sekcie:

Lepidlo je vhodné na okamžité použitie bez miešania, na väčšinu podkladov netreba použiť penetráciu. Vytvára trvaloelastický spoj, je odolné proti chemikáliám, dá sa použiť na lepenie všetkých druhov materiálov a čas vytvrdzovania možno upraviť pomocou vlhkosti.

03cceresit big image
ceresit cm 77 big image
04ceresit big image
03bceresit big image
ultraflexibilne lepidlo na dlazby a obklady 6567 big image
01ceresit big image
02ceresit big image
Význam ultra vysokej flexibility rastie
Požiadavky na lepidlá vhodné na lepenie obkladov a dlažieb s prihliadnutím na rýchlosť vytvrdzovania, vysokú odolnosť a schopnosť prispôsobiť sa veľmi rozdielnym podkladom v ostatných rokoch extrémne rastú. Navyše sa vyvinuli úplne nové materiály a typy obkladov, napríklad vitrifikované obklady so slabou vrstvičkou skla alebo obklady so spodnou stranou vystuženou sklolaminátom. Zároveň je viditeľný aj trend nárastu veľkosti formátov dlažieb, objavujú sa obklady a dlažby s veľkosťou hrany 1 m. Klasická lepiaca malta na spoľahlivé upevnenie týchto typov obkladov na podklady ako sú kov, PVC alebo drevo nemajú dostatočnú flexibilitu – nevedia sa prispôsobiť vznikajúcemu povrchovému napätiu. Požiadavky na flexibilitu nových lepidiel sa preto neustále zvyšujú.

Lepidlo CM 77 UltraFlex neobsahuje rozpúšťadlá ani vodu, je pripravené na okamžité použitie, podklad sa nemusí penetrovať, vykazuje vysokú flexibilitu a pevnosť lepenia a je odolné proti chemickému zaťaženiu. Možno ho použiť na všetky typy podkladov, na rozličné typy a formáty obkladov (veľkoformátových alebo so špecifickým povrchom) a čas vytvrdzovania možno urýchliť vyššou vlhkosťou. Lepidlo je vhodné na lepenie obkladov a dlažieb na steny a podlahy, do vnútorného aj vonkajšieho prostredia, suchých a vlhkých priestorov. Pevne priľne aj na kritické podklady a je vhodné aj do agresívneho prostredia.

Svoje uplatnenie nachádza pre typické a tradičné stavebné konštrukcie, ale aj v modulárnej výstavbe alebo montovaných domoch na báze ľahkej prefabrikácie dreva – drevostavieb. Tie sú charakteristické rozličnými podkladmi – od kovových, cez drevo, sadrokartón až po sadrovláknité dosky. Tieto a im podobné materiály sú citlivé na vlhkosť, a preto sa lepenie obkladov a dlažieb spája s požiadavkou na vysokú flexibilitu. Modulové kontajnery či prefabrikované komponenty drevostavieb sú pri manipulácii a transporte z miesta výroby na stavbu vystavené veľkej záťaži a pevné a zároveň flexibilné spojenie, ktoré lepidlo poskytuje tak predstavuje vhodné riešenie. Zároveň nachádza uplatnenie aj pri realizácii expozícií na veľtrhoch ši výstavách.


Tradičné cementové malty sú pružné do určitej miery, pri vyššom zaťažení dochádza k ich poškodeniu


Lepidlo vytvára trvalo elastické spojenie s podkladom. Na obrázku vidieť, ako sa dá lepidlo po vytvrdnutí deformovať.


Lepidlo je vhodné do vnútorného aj vonkajšieho prostredia, na všetky typy a veľkosti obkladov.


Lepidlo si zachováva flexibilitu a priľnavosť aj na kritických podkladoch (drevo, pvc, staré obklady, sadrokartón)

TEXT: Petr Šovčík
FOTO: Henkel