image 90114 25 v1
Galéria(8)

Terran radí (2. časť): Ako vybrať strešnú fóliu

Partneri sekcie:

Aby bola strecha dlho funkčná, je potrebné venovať pozornosť nielen výberu strešnej krytiny, ale aj ďalších zložiek strešného systému a doplnkového príslušenstva. Dôležitým prvkom, ktorý prispieva k správnej funkčnosti strešného systému, je aj strešná fólia.

MediFol P ROOF pas
medifol supreme 230
stresna folia medifol 120
stresna folia medifol eko 100
stresna folia medifol plus 150
vyber folie 4
vyber folie 6
vyber folie 7

Na čo slúžia

Pred asi dvadsiatimi rokmi sa ochranné strešné fólie prakticky nepoužívali, v súčasnosti by ale nemali chýbať pri návrhu žiadnej strechy. Strešná fólia zabraňuje preniknutiu skondenzovanej vlhkosti, ktorá by mohla strešný systém zničiť, do podkrovia. Fólia musí byť paropriepustná, a teda prepustiť vlhkosť vznikajúcu pod ňou do exteriéru a zároveň zabrániť preniknutiu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do vnútorného. Tým výrazným spôsobom prispieva k vytvoreniu bezpečného podstrešia a dlhej životnosti strešného systému.

Ako je to s cenou

Ak práve zvažujte, či do svojho strešného systému zakomponujete aj strešnú fóliu, alebo nie a rozhodujúcim faktorom má byť práve cena, je dobré uvedomiť si, že strešná fólia tvorí len 2 % z celkovej sumy strešného systému, a teda v konečnom dôsledku predstavuje zanedbateľnú položku. Jej úloha v rámci strešného systému je však obrovská.

Čo ponúka Terran

V ponuke značky Terran nájdete niekoľko strešných fólií s rôznymi možnosťami použitia, ktoré výborne dopĺňajú strešný systém značky. Všetky sú vyrobené z kvalitných materiálov procesom ultrazvukovej laminácie. Pri inštalácii strešnej fólie je dôležité zabrániť tomu, aby sa dostala do kontaktu s motorovým olejom (napríklad z reťazovej píly) a impregnantom na drevo (priamo nanášaným na dosky), pretože by mohlo dôjsť k jej poškodeniu.

Odporúčania pri výbere strešnej fólie

Ovplyvňujúce faktory

1. Bezpečný sklon (BS) – na dosiahnutie správnej funkčnosti strešnej krytiny nie sú potrebné iné bezpečnostné opatrenia. 
Strešné krytiny značky Terran s vlnitým profilom – Vlčanka, Danubia, Coppo a Synus – majú bezpečný sklon 22°. 
Ploché strešné krytiny z portfólia značky – Rundo a Zenit – majú bezpečný sklon 27°.

2. Bodová hodnota zvýšených požiadaviek – zvýšené požiadavky na strešnú konštrukciu ovplyvňujú výber strešnej fólie: 
– obytné podkrovie (2 body) 
– členitosť strechy (2 body) 
– klimatické podmienky (1 bod)
– miestne ustanovenia a predpisy (1 bod)

Akú strešnú fóliu od značky Terran si vybrať?

sklon strechy

bez zvýšených požiadaviek
0 bodov

jedna zvýšená požiadavka
1 bod

dve zvýšené požiadavky
2 body

tri zvýšené požiadavky
3 body

viac ako tri zvýšené požiadavky
viac ako 3 body

viac ako bezpečný sklonMedifol EKOMedifolMedifol Plus
bezpečný sklon – 6°Medifol PlusMedifol P-Roof
bezpečný sklon – 12°Medifol Supreme

1 Strešná fólia Medifol Supreme

Je kontaktná paropriepustná fólia bez integrovanej samolepiacej pásky. Najhrubšia fólia v portfóliu značky Terran s hmotnosťou 230 g/m2 je vďaka dostatočným ochranným vrstvám z oboch strán funkčnej membrány vhodná na tesné a vodotesné podstrešie. Strešnú fóliu možno poloziť priamo na tepelnú izoláciu aj doskový záklop.

2 Strešná fólia Medifol Plus

Kontaktnú paropriepustnú fóliu s integrovanou samolepiacou páskou a hmotnosťou je 150 g/m2 možno použiť pre štandardné aj tesné podstrešie (plné debnenie). Strešnú fóliu možno položiť priamo na izolačný materiál.

V prípade tesného podstrešia predstavuje postačujúce ekonomicky výhodnejšie riešenie, odporúčame však použitie kvalitnejšej fólie Medifol P-Roof.

3 Strešná fólia Medifol

Kontaktná paropriepustná fólia bez integrovanej samolepiacej pásky a hmotnosťou 120 g/m2 je vhodná len pre štandardné podstrešie, teda nie na plné debnenie. Strešnú fóliu možno položiť priamo na izolačný materiál.

4 Strešná fólia Medifol EKO

Kontaktná paropriepustná fólia bez integrovanej samolepiacej pásky s minimálnou hrúbkou a hmotnosťou 100 g/m2 eliminuje prienik prachu z exteriéru do podstrešného priestoru. Pri obytnom podkroví sa jeho aplikácia neodporúča. Strešnú fóliu možno položiť priamo na izolačný materiál.

O spoločnosti Mediterran Slovakia, s. r. o.
Spoločnosť Mediterran Slovakia, s. r. o., výrobca betónovej strešnej krytiny a doplnkového sortimentu značky Terran, pôsobí na slovenskom trhu už takmer 17 rokov. S výrobou betónovej strešnej krytiny začala v roku 2000 v obci Vlčany, ktorá je dodnes jej domovským sídlom. Od júna 2015 zaviedla jedinečnú 50-ročnú záruku na všetky svoje betónové výrobky.

www.terran.sk