okná Rehau

Nová perspektíva okenných systémov

Partneri sekcie:

Keď v roku 2008 prezentovala spoločnosť REHAU na trhu unikátny kompozitný materiál na báze PVC a sklených vlákien s produktovým názvom RAU-FIPRO, rozšírili sa možnosti výroby plastových okien do skôr nemysliteľných dimenzií. Zrazu bolo možné vyrábať plastové okná v oveľa väčších rozmeroch a dokonca bez oceľovej výstuhy, čo prinieslo ďalšie zaujímavé možnosti. Avšak nová generácia tohto materiálu RAU-FIPRO X posúva hranice možného ešte omnoho ďalej. V skutočnosti to znamená nárast rozmerov okenných systémov do výšky aj šírky zhruba o 10 %.

Skúsenosti v leteckom priemysle

Materiál vyrobený z plastu a sklených vlákien nie je žiadna novinka, pretože v leteckom aj automobilovom priemysle sa používa už dlhší čas.

Bohaté skúsenosti a know-how načerpané spoluprácou REHAU a popredných výrobcov lietadiel aj automobilov sa bohato zúročili práve pri vývoji materiálu pre okenné systémy GENEO. Cieľom desaťročného výskumu bolo zlepšiť najmä stabilitu a nepríjemné priehyby pri veľkorozmerných plastových okenných krídlach alebo dverách.

Súčasne tak bolo umožnené vyrábať okná určitých rozmerov bez oceľových výstuh, čo viedlo k vylepšeniu súčiniteľa prechodu tepla, ako aj k zníženiu hmotnosti okna. Kompozitný materiál RAU-FIPRO X predstavuje teraz celkom novú perspektívu a väčšiu slobodu v navrhovaniu okenných systémov v modernej architektúre.

okna REHAU

Väčšia teplotná stabilita a ľahká inštalácia

Optimalizované zloženie materiálu RAU-FIPRO X má oveľa vyšší podiel sklených vlákien (o 53,8 % viac), než tomu bolo skôr. Výsledkom je o 10 % väčšia stabilita a tvarová stálosť aj pri pôsobení vyšších teplôt. Súčasne sa ale znateľne znížila hmotnosť okna, čo významne uľahčuje manipuláciu a jeho následnú inštaláciu.

Pritom zostali zachované všetky pozitívne atribúty prvej generácie GENEO okien, to znamená výborné tepelnoizolačné vlastnosti (v porovnaní so štandardnými oknami je energetická úspora až 76 %) a skvelý hlukový útlm (do 47 dB), čo sú aktuálne témy súčasnej výstavby. Zabudnúť nemôžeme ani na faktor bezpečnosti, lebo okná GENEO vyrobené z materiálu RAU-FIPRO X sú odolnejšie proti vlámaniu.

RAU FIPRO X

Nové rozmery pre nové možnosti

To hlavné sa však odohralo v rozmerovom raste. Nevystužené krídlo v bielej farbe môže byť s kompozitným materiálom RAU-FIPRO X navrhnuté až do výšky 2,4 m a šírky 1,45 m. Naopak, pri vystuženom profile v bielom vyhotovení môžu architekti počítať s maximálnou výškou dokonca až 2,8 m a šírkou 1,6 m.

Ak bude investor požadovať iné farebné vyhotovenie, potom sa v prípade lepeného skla „musí zmieriť“ s výškou 2,5 m a šírkou 1,5 m! Rozmery okien GENEO z materiálu RAU-FIPRO X sa tak dostali až na úroveň hliníkových profilov. Krídlo z tohto materiálu navyše unesie sklo s hmotnosťou až 100 kg.

Nová generácia kompozitného materiálu RAU FIPRO X

Ideálna voľba pre pasívne domy

Ako už bolo povedané, vnútorný priestor v okennom ráme GENEO pri absencii oceľovej výstuhy je možné účelne využiť. Rám, ktorý teda nemusí byť do určitého rozmeru armovaný, môže byť dodatočne vybavený tzv. termomodulmi, ktoré významne vylepšia jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Takto zostavené okná sú potom ideálnou voľbou pre pasívne domy, lebo súčiniteľ prechodu tepla celého okna (UW) môže dosahovať hodnotu až 0,6 W/m2K.

Bezbariérové dvere a múdre riešenie

Nová generácia kompozitného materiálu RAU-FIPRO X sa neuplatňuje iba vo sfére okenných profilov, ale takisto pri vchodových dverách, ktorých krídlo v bielej farbe môže mať rozmery až 1,1 × 2,4 m, čo v kombinácii s tzv. „nulovým prahom“ RAUCERO robí z týchto dverí perfektnú voľbu pre bezbariérové vstupy. Dvere z kompozitného materiálu oveľa menej podliehajú deformáciám, čo zvyšuje takisto ich bezpečnosť.

Neprítomnosť výstuhy vnútri profilu plastového (alebo lepšie povedané kompozitného) okna či dverí dovoľuje omnoho ľahšiu a lepšiu inštaláciu niektorých dodatočných funkcií, ktoré REHAU pri svojich oknách ponúka. Ide napríklad o bezpečnostný alarm SMART GUARD alebo systém riadeného vetrania pri zatvorenom okne SMART INOVENT. Do okenných a dverných profilov GENEO je tiež možné integrovať prvky automatizácie bez toho, aby to narušilo stabilitu a tuhosť celého rámu.

Rau Fipro X

Dizajn a dekory

Plastové okná sú medzi zákazníkmi veľmi obľúbené hlavne pre svoju dlhodobú ľahkú údržbu. Z hľadiska širokej škály dekorov KALEIDO COLOR (od fólie cez farbu až po imitáciu hliníka a dreva) je stupnica ich použitia z architektonického pohľadu bezkonkurenčne najširšia.

Vďaka inovácii v podobe novej generácie kompozitného materiálu RAU-FIPRO X má teraz navyše okenný systém GENEO lepšiu torznú tuhosť aj väčšiu odolnosť proti ohybu, čo je, vzhľadom na stále zvyčajnejšie používanie antracitových dekorov, veľmi dôležitý aspekt predovšetkým v lete, keď sa okenné profily zahrievajú aj na veľmi vysoké teploty.

Dodajme, že REHAU pripravil okenné systémy GENEO pre projektovanie v BIM Content (Building Information Modeling).

REHAU vo svojom vývoji myslí aj na ekologický aspekt výroby, čo v praxi znamená, že okná bez vnútornej oceľovej výstuhy sú 100 % recyklovateľné.

Ďalšie informácie a odporučenia môžete nájsť takisto na www.rehau.sk.

ZDROJ: PR článok spoločnosti REHAU s. r. o.