obr članku SNV 05 2020

Murovací systém šetriaci energiu izoláciou a akumuláciou tepla

Partneri sekcie:

Rast cien plynu, elektriny a obmedzené zásoby fosílnych palív v kombinácii so zvýšenou spotrebou energií, sa značne prejavuje predovšetkým v peňaženke bežného koncového zákazníka / spotrebiteľa. Domy, v ktorých bývame a ich celoročná prevádzka sa tak stávajú najväčším "žrútom" energií a peňazí.

Investorom aj projektantom ponúka spoločnosť KM Beta istotu kvalitných technických parametrov v rámci murovacieho systému SENDWIX, ktorý spĺňa a v niektorých prípadoch aj prevyšuje požiadavky stavebných a energetických noriem.

KMB SEDNWIX kombinuje štíhle nosné murivo s kvalitným zateplením. Dosahuje tak požadované parametre pasívnych a nulových stavieb a vďaka tomu má pozitívne hodnotenie v rámci energetickej hospodárnosti budov.

obr. 1 web

Úniky tepla cez „tepelné mosty“

Tepelnoizolačné vlastnosti obvodových stien systému KMB SENDWIX vysoko prekračujú odporúčané hodnoty normy. Výsledné parametre tepelného odporu vonkajšieho plášťa stavby si tak v závislosti na stavebnom zámere môže investor či projektant ľubovoľne vybrať.

Úniky tepla cez tzv. „tepelné mosty“ (zoslabenie izolačných schopností muriva) sa lepšie eliminujú pri konštrukciách sendvičového muriva než u jednoplášťového muriva, čo je všeobecne známe aj zo stavebnej praxe.

Tepelná akumulácia stien je ďalším užitočným faktorom pre úsporu energií pri vykurovaní a chladení budovy. V súčasnosti sa jedná o najžiadanejšiu vlastnosť, ktorá má svoj veľký význam pri trvalo užívaných stavbách.

Systém KMB SENDWIX skracuje vykurovaciu sezónu až o celý mesiac, pretože umožňuje pohodlne preklenúť teplotné výkyvy medzi dňom a nocou v prechodných obdobiach (jar, jeseň) bez nutnosti zapínať vykurovaciu sústavu.

Táto vlastnosť významne znižuje spotrebu energií, a to predovšetkým vplyvom vysokej objemovej hmotnosti muriva z vápennopieskových tehál (1 400 – 2 000 kg / m3), čo umocňuje jeho akumulačné schopnosti.

V lete je tak v budove príjemný chládok, pretože zateplené akumulačné murivo okrem iného zabraňuje tiež prehrievaniu vnútorných priestorov, a naopak v zime murivo udržuje stabilnú teplotu, takže sa nemusí toľko kúriť.

KMB sendwix tehla
KMB SENDWIX |

Väčšia podlahová plocha a eliminácia hluku

Pri všetkých hrúbkach nosných stien aj priečok majú vápennopieskové prvky KMB SENDWIX skvelé tlmenie hluku medzi miestnosťami, čo je dané ich vysokou objemovou hmotnosťou.

Murivo KMB SENDWIX je možné používať na nosné steny už v hrúbkach 175, 200 alebo 240 mm (v závislosti na statike stavby), a to vďaka vysokej pevnosti muriva 15-30 MPa.

Oproti klasickému murivu s jednoplášťovou obvodovou konštrukciou je tak možné pri pôdoryse stavby 10 × 10 m získať navyše až 5 m2 podlahovej plochy na jedno poschodie.

logo 2020

Viac na www.sendwix.sk

ZDROJ: PR článok spoločnosti KM BETA, spol. s r.o.