Jul 2020Tepláreň lr 8

Multipor pomáhal zatepliť rekonštruovanú Jurkovičovu Tepláreň

Partneri sekcie:

Každý nadšenec kultúry a umenia vidí niečo hodnotné na Jurkovičovej Teplárni. Aj keď vyzerá na prvý pohľad veľmi jednoducho, spája prvky rôznych architektonických štýlov, vrátane art nouveau, modernizmu a funkcionalizmu. Budova Jurkovičovej Teplárne je tiež národnou kultúrnou pamiatkou.

Historickú budovu samozrejme nebolo možné zatepliť vonkajším zateplením, k slovu sa tak dostali minerálne tepelnoizolačné dosky Multipor.

Rekonštruovaná Jurkovičova Tepláreň v Bratislave je súčasťou polyfunkčného komplexu SKY PARK s mestským parkom od architektky Zahy Hadid, ktorý vyrastá v bývalej industriálnej zóne medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova.

Súčasťou projektu spoločnosti Penta Real Estate sú aj štyri rezidenčné veže, dve kancelárske budovy a nový multifunkčný verejný park s rozlohou viac ako 35.000 štvorcových metrov. Do celého projektu sa má investovať viac ako 420 miliónov eur.

SKY MAR 1014
Zdroj: Xella

Rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne odštartovala v roku 2018 a podľa vyjadrenia hovorkyne spoločnosti Penta Investments Lenky Vargovej je cieľom otvoriť Jurkovičovu Tepláreň počas letných mesiacov 2021.

Na rekonštrukcii sa projektom teplotechniky podieľala aj spoločnosť 3S – projekt s.r.o. z Boldogu. Jej konateľa Ing. Zsolta Straňáka sme sa okrem iného opýtali, prečo na zateplenie Jurkovičovej Teplárne vybrala jeho firma práve Multipor.

SKYPARK OKT TEPLAREN lowres 1025
Zdroj: Xella

S akými požiadavkami na riešenie tepelnej ochrany budovy ste sa musel vysporiadať v rámci projektu rekonštrukcie Jurkovičovej Teplárne?

„Prvoradou úlohou bolo zabezpečiť tepelnú pohodu pre navrhované pracoviská – kancelárie a pre priestory s krátkodobým pobytom, ako sú reštaurácia a kaviareň s galériou. Eliminovať, alebo úplne vylúčiť studené sálanie od obvodových stien, ktoré nebolo možné dodatočne zatepliť z exteriérovej strany. Ako jediné racionálne riešenie prichádzalo do úvahy zateplenie z interiérovej strany, aj napriek tomu, že sa nejedná o typické riešenie. Samozrejme takto zateplené obvodové steny, okrem toho, že zabezpečia tepelnú pohodu, výrazne znížia aj celkovú potrebu tepla na vykurovanie (úspora energie na vykurovanie).“

SKYPARK OKT TEPLAREN lowres 1003
Zdroj: Xella

Aké riešenia ste zvažovali a prečo ste nakoniec zvolil izolačné dosky Multipor?

„Do úvahy prichádzali rôzne systémy. Aby architekti dostali pri tvorbe interiéru voľnú ruku, tak sme si zvolili vnútorné zateplenie pomocou Multipor dosiek. V plnej miere sa tu mohli uplatniť aj ich vlastnosti a výhody.“

SKYPARK OKT TEPLAREN lowres 1009

Čím bola z vášho pohľadu táto stavba špecifická?

„Pri vnútornom zateplení obvodových stien bolo potrebné riešiť veľké množstvo detailov (tepelné mosty) z hľadiska hygienického kritéria normy STN 73 0540-2+Z1+Z2 na najnižšiu povrchovú teplotu konštrukcie. Takéto detaily boli počas výstavby veľa krát riešené.“

Ing. Róbert Turanský, Product manager CZ & SK Xella, k slovám ing. Straňáka dodáva: Plocha zateplenia bola približne 5000 m2 a hrúbka izolácie z Multiporu je 100 mm. Rekonštrukcia Jurkovičovej Teplárne bola pre dosky Multipor ako robená, pretože toto vnútorné zateplenie sa aplikuje pri obnove budov v prípadoch, keď je budova pamiatkovo chránená alebo má architektonicky hodnotnú fasádu. Naši zákazníci ich volia aj u stavieb, u ktorých nie je zabezpečený prístup k fasáde z exteriéru.“

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.