Vznik priemyselných parkov v regiónoch podľa RK ovplyvnil kúpu a ceny bytov

Príchod zahraničných investorov na Slovensko, vďaka ktorým sa v niektorých regiónoch založili priemyselné parky, ovplyvnil zamestnanosť, ako aj kúpu a ceny bytov. Platí to napríklad v Žiari nad Hronom, uviedol konateľ tamojšej s. r. o. Euro Royal Reality Gregor Geleta. Rovnako to pocítili ďalšie lokality s priemyselnými zónami na západe, nie však na východe krajiny.

„Konečne sa hovorí o nových priemyselných parkoch v Prešove. Vybudovali sa menšie skladovacie a výrobné haly, ale stále čakáme na významného investora,“ povedal šéf prešovskej realitnej kancelárie (RK) Istorreal Vladimír Guttek. Vzhľadom na nie najlepšiu infraštruktúru mesta to však nie je jednoduché, takže vplyv nových priemyselných parkov na ceny bytov v Prešove je podľa neho minimálny.

Zvýšenie dynamiky na trhu s realitami určite ovplyvnila v regióne aj automobilka Kia, potvrdila RK PV Reality v Žiline, ktorej majiteľom je Peter Voštenák. Za ostatných 1,5 roka sa v regióne zvýšil dopyt najmä po 3-izbových starších bytoch, ich cena vzrástla o 200 000 Sk až 300 000 Sk. Pôvodná cena takéhoto bytu na sídlisku sa tak zvýšila na súčasných 1,5 až 1,6 milióna Sk. Nerastú iba ceny bytov, ale aj rodinných domov (RD) a pozemkov. Podľa informácie žilinskej RK Licitor náklady na štvorcový meter sa za 1,5 roka zvýšili asi o 6 000 Sk na 30 000 Sk.

Guttek odhaduje, že „k poklesu cien bytov do konca roka 2007 nedôjde. Naopak, blížiaca sa eurozóna naznačuje, že môžeme čakať ďalší nárast cien o 10 až 15 %“. V Prešove sú v kurze 2- až 3-izbové byty a kúpa bytu do osobného vlastníctva. Oproti roku 2006 sa zvýšili ceny 1- až 3-izbových bytov, cena 3-izbového vzrástla z 850 000 Sk až 920 000 Sk na 1 až 1,4 milióna Sk. Menší záujem je podľa RK Istrorreal o prenájom, kde sa priemerné ceny pohybujú okolo 2 500 až 4 000 Sk/mesiac.

V okrese Bardejov vzhľadom na ekonomickú situáciou občanov sú najžiadanejšie malé byty, pričom cena 1-izbového bytu je 400 000 Sk až 500 000 Sk, informovala Martina Geralská z RK Infotrend. Ceny väčších bytov podľa nej rastú, 3-izbový sa dá zohnať za 800 000 Sk až 1 milión Sk. „Medziročne ceny bytov v Bardejove vzrástli asi o 20 až 25 %,“ potvrdila s tým, že ceny 15- až 40-ročných RD sú individuálne, v blízkom centre mesta 3 milióny Sk, ďalej od centra sú ceny nižšie. Dopyt po bytoch je väčší z dôvodu nižšej ponuky a blížiacej sa zmeny meny. „Vlastníci bytov, ktorí nepotrebujú súrne peniaze, ich buď držia, alebo ponúkajú na prenájom. Od roku 2004 ceny nehnuteľností u nás stúpajú,“ bilancovala trh Geralská.

Tak ako ostatné RK, aj Geralská uviedla, že počet kupujúcich, ktorí financujú kúpu prostredníctvom hypoúveru, je podstatne vyšší ako vlani.

Vo svojej aktuálnej analýze uvádza aj Národná banka Slovenska (NBS), že „ceny bytov môžu v krátkom období dynamicky rásť preto, že pri súčasných cenách sa kúpa bytu javí ako výhodná investícia, a to napriek nákladom, ktoré jej financovanie pomocou hypotéky predstavuje“. Podhodnotenie nákladov a trhového rizika a najmä krátkodobé očakávania rýchleho rastu cien tak prispievajú k akcelerácii rastu cien bytov. „Rozhodujúcim faktorom tohto rastu je nedostatočná ponuka a vysoký kúpyschopný dopyt, akcelerovaný dostupnosťou úverov,“ konštatuje NBS.

Zdroj: TASR