Rozostavané centrum CityParku v Nitre zrejme zakonzervujú

Veľké obchodno-spoločenské centrum CityPark v Nitre, ktoré malo byť otvorené už na jar budúceho roku, možno zostane iba obrovskou rozostavanou stavbou. Aj napriek tomu, že výstavba v súčasnosti pokračuje, developer projektu spoločnosť ICT Istroconti, a. s., nevylúčil, že pre problémy bude nutné stavbu na brehu rieky Nitra zakonzervovať. "Uvažujeme aj o takejto možnosti. Hrubá stavba by sa mala dokončiť a následne by sa zakonzervovala," uviedla marketingová a obchodná manažérka pre CityPark Jana Macháčková.


Projekt výstavby CityParku sprevádzali problémy takmer od začiatku. Stavba sa predražila v dôsledku presakujúcej vody z rieky Nitra. Pridružili sa právne spory, ktoré brzdili vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia a neskôr sa vyskytli aj problémy s financovaním. Banky najskôr projekt odmietli financovať, neskôr sa úver podarilo získať.

Doprastav, ktorý bol generálnym dodávateľom stavby a do projektu vstúpil ako akcionár, však nesúhlasil s podmienkami a pôžičku odmietol čerpať. Momentálne sa na stavbe vykonávajú nevyhnutné práce, nad jej dokončením však visia vážne otázniky.

Podľa Macháčkovej by zastavenie stavebných prác nemalo byť trvalé. „V našom záujme je CityPark dostavať. Momentálne rokujeme s ďalšími investormi, ktorí by odkúpili akcie od Doprastavu. Zároveň sa snažíme dohodnúť s budúcimi nájomcami na ukončení ich budúcich nájomných zmlúv,“ skonštatovala Macháčková.

Dodala, že by sa mali dokončiť najdôležitejšie segmenty hrubej stavby. Viaceré časti však zostanú nedostavané, aby sa dal skelet čo najjednoduchšie upraviť podľa predstáv nového investora, ktorého developer momentálne hľadá.

Z problémov, do ktorých sa dostal projekt CityParku, nie je nadšený ani nitriansky primátor Jozef Dvonč. Nepáči sa mu, že na brehu rieky zostane zakonzervovaná nedostavaná hrubá stavba obchodného centra. „Je mi ľúto, že to dospelo do tohto štádia. Mohol to byť ďalší priestor, ktorý by skrášľoval Nitru. My sme teraz v polohe stavebného úradu, nie investora. Nemáme možnosti do tohto procesu vstúpiť,“ skonštatoval Dvonč.

Projekt nákupno-zábavného parku CityPark na brehu rieky Nitra pod Nitrianskym hradom sľuboval moderný areál spájajúci nákupné aktivity s možnosťami na trávenie voľného času a oddychu. Okrem 27 000 štvorcových metrov nákupnej plochy tu mali byť aj gastronomické zariadenia, klimatizované kinosály s priestorovým ozvučením a športovo-zábavné centrum s bowlingovými dráhami a biliardom. Súčasťou komplexu mali byť športoviská na volejbal, basketbal, streetball a petangové ihriská, pingpongové stoly, lezecká stena a klzisko.

Zdroj: TASR