Rezidenčné nehnuteľnosti

Medzikvartálny pokles cien nehnuteľností v 2. štvrťroku prekročil 2 %

V druhom štvrťroku 2023 poklesli ceny nehnuteľností na bývanie o 2,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Medziročné tempo rastu sa dostalo do záporných čísel, dosahuje hodnotu -6,5 %. Priemerná cena sa medzi štvrťrokmi znížila o 58 eur na 2498 eur za štvorcový meter (m2). V utorok o tom informovala Národná banka Slovenska (NBS).

Ceny bytov pokračujú v poklese, ich priemerná cena dosiahla hodnotu 2711 eur za m2, čo zodpovedá medzištvrťročnému poklesu o 3 %. Ide o medziročný pokles o -8 %. Priemerná cena domov sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšila 0,7 % na úroveň 1944 eur za m2. Medziročne však ceny domov klesli o -2,1 %.

Výraznejší cenový pokles zaznamenala NBS na strednom a východnom Slovensku. „Ceny nehnuteľností v druhom štvrťroku klesali vo väčšine krajov. Výnimkou je Nitriansky kraj, kde ceny mierne vzrástli (+1,3 % oproti minulému štvrťroku), zatiaľ čo v Trnavskom stagnovali. Ceny klesli výrazne v Prešovskom (5,1 %), Košickom (4,9 %), Trenčianskom (4,6 %) a Žilinskom kraji (4 %),“ uviedol analytik NBS Roman Vrbovský.

V Prešovskom kraji stojí za aktuálnym vývojom najmä pokračujúci pokles cien bytov v okrese Poprad. V Košickom kraji prispeli výrazne k poklesu priemernej ceny okresy Košice I a II, v Trenčianskom a Žilinskom kraji okresy krajských miest, pričom vo všetkých prípadoch išlo najmä o ceny bytov. Ceny domov rástli predovšetkým v Nitrianskom kraji.

Najvýraznejší medzimesačný pokles cien nastal medzi aprílom a májom. V porovnaní s cenovým vrcholom v júli minulého roka sú v súčasnosti nehnuteľnosti lacnejšie o 9 %.