Tenisové centrum Slávie Právnik Bratislava v Petržalke

Petržalka sa v areáli po Slávii Právnik Bratislava pustí do obnovy bytov a športového areálu

Mestská časť Bratislava-Petržalka aktívne vstupuje do lukratívnej zóny pri jazere Veľký Draždiak. Tamojší miestni poslanci schválili v septembri kúpu objektov a zanedbaných pozemkov od Slávie Právnik Bratislava za 2 milióny eur.

Kúpa vrátane zápisu do katastra by mohla byť zrealizovaná do konca roku 2023. Pre mestskú časť má tento realitný obchod aj širší význam. Ako majiteľ pozemkov bude Petržalka účastníkom stavebných konaní v tejto lokalite.

O ďalší rozvoj tejto obľúbenej zóny je záujem. Stavebný úrad prerušil stavebné konanie v prípade projektu Polyfunkčný objekt Tematínska od developerskej spoločnosti V.D. Lake, ktorá nedodala kompletné podklady. V príprave by mal pokračovať aj projekt Južná Pláž z dielne toho istého developera, pri ktorom však stavebný úrad nemá žiadnu oficiálnu žiadosť.

Petržalský starosta Ján Hrčka uviedol, že v zmysle územného plánu je to plocha na šport a rekreáciu a na tento účel ju chce mestská časť využívať. Sú tam tri vonkajšie tenisové kurty, tri vnútorné tenisové kurty v hale aj budova s nebytovými priestormi či reštaurácia. K areálu prislúcha časť nábrežia jazera.

Areál pre rôzne druhy športov

Areál je síce využiteľný okamžite, ale potrebuje isté nevyhnutné opravy a v strednodobom horizonte generálnu opravu. Obnovu chce mestská časť financovať z externých zdrojov tak, ako sa jej to už podarilo pri iných športových zariadeniach. Napríklad na rekonštrukciu plavárne na ZŠ Pankúchova získala dotáciu z Fondu na podporu športu v sume viac ako milión eur.

Areál Slávie Právnik Bratislava
Areál Slávie Právnik Bratislava | Zdroj: MČ Bratislava-Petržalka

Hovorkyňa Mária Halašková pre ASB povedala, že pri príprave komplexnej rekonštrukcie bude Petržalka myslieť na to, aby areál slúžil na rôzne druhy športov. Multifunkčné haly môžu slúžiť tenistom, ako aj basketbalistom, volejbalistom, hokejbalistom či ďalším a sú ekonomicky zaujímavejšie.

Podpora výchovy mladých športovcov

„Keďže sme samospráva a nemáme komerčný záujem, cieľom bude, aby si areál zarobil na prevádzku a nevyhnutnú údržbu, pričom takto dokážeme Petržalčanom poskytnúť naozaj zaujímavé podmienky jeho využívania,“ uviedla. Športoviská by v budúcnosti radi prenajímali najmä verejnosti a klubom, ktoré v našom katastri vychovávajú mládež a deti.

Nájomné byty budú aj pre učiteľov

Súčasťou areálu je aj ubytovňa so 17 bytovými jednotkami, ktoré boli skolaudované zväčša ako malometrážne 1-izbové byty. Po ich rekonštrukcii by ju Petržalka chcela využiť ako nájomné bývanie nielen pre nedostatkových zamestnancov úradu, ako sú najmä učitelia či opatrovatelia, ale jeden či dva byty by mali byť vyhradené aj priamo pre správcov areálu.

Bolo by to obojstranne výhodné, keďže v rámci služobného pomeru by mal náš zamestnanec k dispozícii byt, no na druhej strane aj povinnosť starať sa o areál, pripomenula hovorkyňa Halašková. Mestská časť tak nevynaloží financie na externé firmy, ktoré zabezpečia prevádzku a pravidelnú údržbu areálu.