Čerešne priniesli netradičné mezonety aj skybox

Partneri sekcie:

Na mieste niekdajších čerešňových sadov na Poliankach v bratislavskej mestskej časti Dúbravka bola dokončená 1. etapa projektu Čerešne fine living. Spolu osem bytových domov (6- až 8-poschodových) so 179 bytmi bolo navrhnutých tak, aby tvorili uzavretý vnútroblok so spoločným dvorom. Výstavba stála 23,6 milióna eur.

Developer vychádzal pri architektonickom koncepte z filozofie, že byt je viac než iba miesto na bývanie. Je reflexiou individuálneho životného štýlu každodennou inšpiráciou. Aj preto majú Čerešne fine living rôznorodú architektúru nachádzajúcu sa v pokojnej zóne na začiatku Dúbravky pri lese a záhradkách.

To tvorí základ pokojného bývania v prostredí zelene a s plnohodnotnou občianskou vybavenosťou. Projekt bol navrhnutý s dôrazom na komunitné bývanie, čo sa prejavilo aj v návrhoch a realizácii spoločnej klubovne, komunitných záhrad, spoločnej strešnej terasy či množstva aktivít vo vnútrobloku. Nachádza sa tu nápadité detské ihrisko a zóna na crossfit, ktorá je určená iba pre obyvateľov Čerešní.

Čerešne I.
Čerešne I.
Čerešne I.
Čerešne I.
Čerešne I. situácia
Čerešne I. 3 NP.

Zmes dizajnov a pôdorysov

Architektúru projektu špecifikuje eklektická zmes dizajnov, pôdorysov či premyslený urbanizmus s dôrazom na ľudskú mierku. Architektonickú rôznorodosť podčiarkli netradičné mezonety či vysunutý strešný byt s panoramatickým výhľadom – Skybox.

Vo vnútrobloku je to skulptúra, inšpirovaná motívom čerešní. Ten okrem samotného názvu sa nachádza aj v ďalších častiach bytových domov, kde sú vyobrazené kvety, stromy, ako aj samotné plody. Developer ich aplikoval napríklad formou mozaiky, reliéfu v betóne aj nástennej maľby.

Po prvej úspešnej etape komplexu predstavil developer ITB Development druhú fázu komplexu Čerešne fine living. V druhej etape vznikne v celkovo šestici objektov 217 bytov, ktoré budú členené do troch sekcií, čím vznikne akási riadková zástavba.

Koncept nadväzuje na princíp vnútroblokov z prvej etapy, pričom zámerom autorov je, aby mal každý inú funkciu a atmosféru. V komplexe tak vznikne korzo s kaviarňami, ihriská pre deti rôznych vekových skupín, športoviská na crossfit či parkúr a vodná plocha. Vo svahovitom teréne sa počíta aj s kopcom na sánkovanie.

REDAKČNÁ ÚPRAVA: Ľudovít Petránsky
FOTO, PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: ITB Development