Polyfunkčný projekt Nové nábrežie v Poprade

Stavbu projektu Nové nábrežie v Poprade pozastavili

Partneri sekcie:

V areáli bývalých kasární v okresnom meste pod Tatrami mala vzniknúť v šiestich fázach nová polyfunkčná štvrť v blízkosti rieky Poprad.

O pozastavení stavby v stredu (3.augusta) počas rokovania mestských poslancov informovala vedúca odboru výstavby na mestskom úrade Kristína Horáková. Dôvodom je, že stavebník začal s výstavbou časti stavby bez stavebného povolenia.

Časopis ASB sa ešte v marci tohto roka obrátil s otázkami o projekte Nové nábrežie na emailovú adresu uvedenú na verejne dostupnej stránke projektu. Odpovede ani po urgencii neprišli.

V jeho časovej osi na stránke sa pri mesiaci máj nachádzajú slová právoplatné územné rozhodnutie a pri mesiaci august slová stavebné povolenie. Výstavba prvej etapy sa má začať v septembri tohto roka a jej kolaudácia v prvom kvartáli 2024.

Vykonali štátny stavebný dohľad

Stavebný úrad v zmysle stavebného zákona  predvolal stavebníka na prerokovanie správneho deliktu za porušenie ustanovení zákona. „Z našej strany tam boli vykonané opakované štátne stavebné dohľady, stavba bola zastavená. Podľa mojich informácií sa už momentálne práce nerealizujú,“ povedala Horáková.

Stavebník má za sebou posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA), aj právoplatné územné rozhodnutie. Spoluinvestor projektu Slavomír Gmitter pre agentúru SITA potvrdil, že v areáli začali s niektorými prípravnými prácami pre stavbu.

Pôvodne totiž predpokladali, že stavebné povolenie sa podarí získať ešte začiatkom leta, aj preto už mali niektoré práce dlhodobo naplánované. „Ide o práce s technológiami, ktoré sa nedajú zabezpečiť tak, že tam za pár dní prídu, čo sa týka zakladania stavieb a nejakých výkopov, takže tie procesy sa zrealizovali, pretože boli dlhodobo objednané,“ vysvetlil.

Verí, že stavebné povolenie sa podarí dotiahnuť a bude vydané niekedy v septembri. Zároveň dodal, že so stavebným úradom komunikovali.

Projekt ma byť hotový v roku 2028

Nová štvrť s názvom Nové nábrežie s kompletnou občianskou vybavenosťou má vzniknúť na území s celkovou výmerou 64 561 metrov štvorcových v západnej časti mesta . Developer plánuje v prvej etape vybudovať 27 rodinných domov a dva bytové domy so 42 bytmi.

Celkovo by tam malo do roku 2028 postavených okrem spomínaných rodinných domov aj šesť nových polyfunkčných bytových objektov a štyri bytové domy, pribudnúť má takýmto spôsobom dokopy 430 bytov. V záverečnej etape sa počíta s dominantnou výškovou budovou.

Areál bývalých kasární získala od mesta v roku 2019 vo verejnej súťaži za jeden milión eur spoločnosť PG-GMT, ktorá v súčasnosti pôsobí pod názvom Nové nábrežie. Predtým bol niekoľko rokov nevyužívaný.

(SITA, mv)