Valašská architektúra v modernom štýle

Prvotina z architektonického štúdia Valarch – „Dom Kaštan“ je príjemný jednoduchý rodinný dom v blízkosti známej veže – Štamberskej trúby. Architekti sa snažili vytvoriť stavbu, ktorá bude odkazovať na pôvodnú miestnu valašskú architektúru, čo sa im aj podarilo. Navyše, dom je vytvorený z miestnych prírodných materiálov.

Ako vylúpnutý gaštan

Krásne prírodné prostredie. Hra so sklonom strechy obytnej časti pôsobí zladene s okolím aj vďaka drevu, ktoré stavbe dominuje. Tvar a formu domu do veľkej miery určil neveľký pozemok. Názov projektu súvisí s faktom, že dominantou záhrady je mohutný gaštan.

Dom Kaštan

Autori dom poňali ako parafrázu na plod gaštanu vylúpnutý z ostnatej zelenej šupky. Surové neošetrené drevo v kombinácii s opaľovaným obkladom teda odkazuje na mohutného kráľa pozemku.

07 Dom Kaštan

Obytná a technická časť

„Samotný dom sa skladá z dvoch objemov: obytného a technického. Všetko spája strecha, ktorá čiastočne kryje terasu so vstupom a zároveň tvorí parkovacie státie pre dve autá. Zastrešený vstupný predpriestor má niekoľko funkcií. Primárne tvorí chránený vstup do domu i jeho technickej časti, ďalej slúži na odkladanie dreva na kúrenie a v neposlednom rade je to malá odpočinková terasa, na ktorej si domáci môžu vychutnať kávu,“ charakterizujú svoju prácu architekti.

09 Dom Kaštan

01 Dom Kaštan
02 Dom Kaštan
03 Dom Kaštan
04 Dom Kaštan
05 Dom Kaštan
06 Dom Kaštan
07 Dom Kaštan
08 Dom Kaštan

 

Polposchodie pre hostí

Nás špeciálne zaujalo „polposchodie“, ako najvyššiu časť domu nazvali jeho autori. Je určené pre hostí a prepojené s hlavným obytným priestorom a jedálňou. Celá táto časť je otvorená až po krov, ktorý je z východnej strany veľkoryso zasklený, a to nielen kvôli rannému slniečku a presvetleniu interiéru.

18 Dom Kaštan

Aj kvôli výhľadu na Štamberskú trúbu. Hlavný obytný priestor je malou chodbou spojený so spálňou a šatníkom, ďalej sa nachádza hygienické zázemie. Oproti je detská izba so spacím poschodím.

25 Dom Kaštan

Aká je konštrukcia stavby?

Ide o rámovú drevostavbu s vloženým oceľovým skeletom. Je založená na železobetónových pásoch. Všetky použité materiály boli v maximálnej možnej miere z lokálnych zdrojov, prírodné. Rovnako bolo snahou, aby bol dom čo najviac sebestačný. Výsledkom je príjemná stavba bez zbytočných príkras a okolkov.

 

Dom Gaštan
Architektonický ateliér: Valarch
Architekti: Ing. arch. Tomáš Jalůvka, Ing. arch. Lenka Jalůvková
Lokalita: Štramberk, ČR
Projekt: 2014
Realizácia: 2015 až 2017
Zastavaná plocha: 78 m2
Úžitková plocha: 148 m2
Náklady: cca 135 300 €
Spoluautor: Bc. Tomáš Kašík

 

Sabína Zavarská
Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma, BoysPlayNice, www.boysplaynice.com