Senior centrum Tulská v Banskej Bystrici

Nové súkromné seniorské centrum v Banskej Bystrici ponúkne viac jednoposteľových izieb

Partneri sekcie:

Moderné zariadenie v krajskom meste Banská Bystrica má kapacitu 40 lôžok. Prvých klientov v ňom očakávajú už začiatkom roka 2023.

Objekt sa nachádza v lokalite na Kovačickej ulici, kde prevažuje zástavba rodinných domov. Pre verejnosť ho otvorili v októbri po štyroch rokoch prác, ktoré ovplyvnila aj pandémia koronavírusu. Senior centrum je súkromnou investíciou v hodnote 10 miliónov eur a pracovať v ňom bude 31 zamestnancov.

Málo kapacít v domovoch sociálnych služieb

Juraj Hromada zo spoločenstva investorov uviedol, že v tomto privátnom projekte videli potenciál vzhľadom na nedostatok kapacít v domovoch sociálnych služieb. Klienti zariadenia uvoľnia miesta v ostatných, čo podľa neho pomôže zlepšiť súčasný stav, minimálne v regióne.

Ocenil to aj podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, keď povedal, že úroveň zariadenia pre seniorov je inšpiráciou pre krajskú samosprávu. Za posledných päť rokov zrekonštruovali 35 zariadení.

Recepcia Senior centra Tulská
Recepcia Senior centra Tulsk | Zdroj: PAHRO

V Senior centre Tulská poskytnú klientom celodenné komplexné služby vrátane 24-hodinovej ošetrovateľskej a zdravotníckej starostlivosti a aj miesto na oddych. Zdravotné služby poskytne pobytová časť.

Zariadenie má vlastnú kuchyňu

„Centrum je rozdelené do troch farebných zón, ktoré majú význam z hľadiska orientácie pre personál aj klientov. Jedno poschodie je pre tých, ktorí majú závažný zdravotný problém a vyžadujú si osobitý prístup,“ uviedol pre portál ASB investor.

Izba v Senior centra Tulská v Banskej Bystrici
Izba v Senior centra Tulská v Banskej Bystrici | Zdroj: PAHRO

V zariadení je 32 jednolôžkových a 4 dvojlôžkové izby s tým, že každá obytná jednotka má hygienické zariadenie. Izby sú bezbariérové a rozdelené podľa potrieb klienta a jeho zdravotného stavu. Centrum má  jedáleň s vlastnou kuchyňou a priestormi na spoločné aktivity.

V areáli je park, v ktorom v krátkom čase pribudne fontána. Ten predstavuje oddychovú a vychádzkovú zónu. Priestor na cvičenie klientov bude v interiéri budovy. Investor pracuje na prepojení centra s jeho ďalšou investíciou, ktorá by mala poskytovať doplnkové služby aj pre seniorov zo zariadenia.

Senior centrum Tulská, Kovačická ulica, Banská Bystrica

Investor: Pahro
Investícia: 10 miliónov eur
Počet lôžok: 40
Architekt: Igor Hukeľ
Zhotoviteľ: Technotrade Real
Realizácia: 2018-2022