Vizualizácia kina Hviezda.

Hviezdu v Trenčíne rekonštruujú. Bude súčasťou kultúrneho priestoru Hviezdodvor

Podľa autorov projektu je najdôležitejšie vyriešiť zlý technický stav konštrukcií budovy.

Trenčianska radnica sa pustila do generálnej rekonštrukcie osemdesiatročného areálu bývalého kina Hviezda. Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, mesto na vybudovanie Centra kultúrno-kreatívneho potenciálu Hviezda získalo nenávratný finančný príspevok (NFP) z Európskej únie. Celková hodnota stavebných prác dosahuje 3 120 000 eur.

Vizualizácia kina Hviezda.
Vizualizácia kina Hviezda. | Zdroj: Facebook / Richard Rybníček

Prioritou je zlepšenie technického stavu

Budovu, ktorá je od roku 2009 národnou kultúrnou pamiatkou, rekonštruuje z pozície víťaza verejného obstarávania žilinská akciová spoločnosť SOAR sk.

Do súťaže sa prihlásili štyria záujemcovia s ponukami od 3,12 do 3,23 milióna eur, víťazná firma ponúkla cenu najnižšiu. Stavebné práce by mala v zmysle zmluvy ukončiť do 20 mesiacov od prevzatia staveniska. Podľa autorov projektu je najdôležitejšie vyriešiť zlý technický stav konštrukcií budovy.

„Hlavnou priestorovou náplňou centra budú dve multifunkčné sály so sociálnym, hygienickým a skladovým zázemím, klubový a výstavný priestor, kreatívne a ateliérové miestnosti s prevádzkovým zázemím. Budova bude bezbariérovo prístupná cez bočný vstup, výťahom sa prepoja všetky štyri podlažia,“ priblížila zámer rekonštrukcie Ságová.

Vo výzve ministerstva kultúry zameranej na mobilizáciu kreatívneho potenciálu v regiónoch bolo alokovaných 88 miliónov eur. V rámci výzvy bolo predložených 15 žiadostí, v prvej fáze boli podporené projekty v Trenčíne, Trnave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Vizualizácia kina Hviezda.
Vizualizácia kina Hviezda. | Zdroj: Facebook / Richard Rybníček

Vznikne Hviezdodvor

„Hviezda sa o 2 roky stane modernou budovou, ktorá bude rešpektovať svoj štatút národnej kultúrnej pamiatky, ale zároveň ponúkne nový priestor pre rozvoj kultúrno-kreatívneho priemyslu v Trenčíne,“ informoval primátor Trenčína Richard Rybníček na svojom Facebooku.

„Všetky sály, vrátane hlavnej, budú modulárne pre rôzne typy podujatí. V suteréne pribudne nová tančiareň a v dnes nevyužívaných priestoroch aj tzv. FabLab, miesto so špičkovým vybavením na vývoj produktov a rozbeh šikovných podnikateľov a kutilov. Na prízemí je vyhradený priestor na klub s kaviarňou. Na horných poschodiach vznikne aj výstavný priestor a meetingové miestnosti,“ približuje Rybníček.

V krátkej dobe chce mesto vedľa Hviezdy na uvoľnenom pozemku postaviť kontajnerové divadlo so zázemím. Do dvoch rokov tak vytvoria ucelený kultúrny priestor, ktorý pracovne nazývajú „Hviezdodvor“. Novú budovu po konzultáciách s hlavným architektom Martinom Beďatšom navrhol trenčiansky architekt Pavol Balaščák.

Vizualizácia kina Hviezda.
Vizualizácia kina Hviezda. | Zdroj: Facebook / Richard Rybníček
© SITA Slovenská tlačová agentúra