image 89688 25 v2
Galéria(42)

Tradičný dom v minimalistickej škrupine? To je Out of box!

Partneri sekcie:

Skĺbenie tradičného a moderného nie vždy ide dokopy. Zaujímavým dielom je projekt rotterdamského Architekta Arjena Reasa, ktorý v spolupráci so štúdiom Martijna van Voordena vytvoril novostavbu, ktorej sedlová strecha je pokrytá slamenou krytinou. Drevený dom so sedlovou strechou je vsadený do bieleho obmurovania s modernými hranatými minimalisticky pôsobiacimi tvarmi, vďaka ktorému dosiahol nielen veľmi interesantný vzhľad, ale aj mnohé praktické výhody.

01rArjenReas MvV
02rArjenReas MvV
03rArjenReas MvV
04rArjenReas MvV
05rArjenReas MvV
06rArjenReas MvV
07rArjenReas MvV
08rArjenReas MvV

Ako vznikol tento netradičný projekt?

Samozrejme, predovšetkým zásluhou architektov, ale kdesi na počiatku boli nejasné predstavy investorov, aký štýl domu by chceli viac – rustikálnu chalupu alebo moderný svetlý minimalistický dom. Spojenie klasiky s moderným by teda malo mať úspech.

Tradičný dom v minimalistickej škrupine? to je out of box! foto - 39rArjenReas_MvV

Mimo stanovených limitov

Arjen Reas sa v autorskom texte priznáva, že toto zadanie bolo pre nich veľkou výzvou, ktorá im však padla celkom vhod, pretože chceli ukázať miestnu architektúru aj v inom svetle, na aké sú domáci zvyknutí. Kreatívnym návrhom sa im podarilo prekročiť aj vlastný tieň. Nečudo, že dom dostal názov Out of box, čo by sa v tomto zmysle dalo preložiť ako mimo stanovených limitov.

Tvorcovia idey Arjen Reas a Martijn van Voorden to poňali doslova a výsledkom je „biela škatuľa“, z ktorej vyčnieva klasický domček so sedlovou strechou.

Hlavné jadro pripomína staré stodoly obložené tmavým drevom so slamenou strechou. Výrazný kontrast k tejto „stodole“ tvorí moderné rozšírenie – „elegantná biela škatuľa“, ktorá zahŕňa kuchyňu, jedáleň, štúdio a garáž. 

Dispozičné riešenie

Vďaka nevšednej koncepcii dom získal viaceré príjemné zákutia a terasy, ktoré chránia obyvateľov pred nepriazňou počasia aj pred zrakmi susedov. Na prízemí sa okrem vstupných priestorov nachádza tiež samostatne prístupná garáž, ale najmä veľká obytná miestnosť s prepojenou jedálňou, kuchyňou a spoločenským posedením okolo kozuba.

Tradičný dom v minimalistickej škrupine? to je out of box! foto - 32rArjenReas_MvV

Nájdete tu aj domácu pracovňu. Na poschodí sú dve spálne, jedna je priamo prepojená s veľkým šatníkom, obe majú spoločné hygienické zázemie.

Dostatok svetla a súkromia je dosiahnutý dômyselným umiestnením na pozemok – terasa a zasklené časti smerujú na juh.

Útulný a harmonický

Harmonickosť interiéru je výsledkom použitých príjemných materiálov, ale aj farieb. Množstvo bytových textílií pôsobí útulne a príjemne teplo.

Nechýbajú izbové rastliny, parkety či priznané trámy v spálni. Veľké zasklené otvory v drevenom priečelí vytvárajú hladký prechod medzi terasami a interiérom a zaplavujú stavbu prirodzeným svetlom.

Jednoducho dom určený na vychutnávanie si radosti zo života!

Tradičný dom v minimalistickej škrupine? to je out of box! foto - 33rArjenReas_MvV

Dom Out of box v kocke

Architektonické štúdio: Arjen Reas Architects/Van Voorden Architecture
Autori: Arjen Reas/Martijn van Voorden
Lokalita: Zoetermeer, Holandsko
Rok realizácie: 2016
Celková plocha: 160 m2

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Arjen Reas Architects/Van Voorden Architecture